Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Ayazmadere Cad. Yeşilçimen Sokak No: 9 Zemin-Giriş Kat Beşiktaş - Istanbul 444 67 28 - 444 MR BT

Bel MR

Bel MR Nedir?

Mıknatıslı bir ortamda radyo dalgaları sayesinde görüntü oluşturulmasına MR adı verilmektedir. manyetik rezonans kelimesinin kısaltılmış hali olan MR halk arasında bu şekilde tabir olunmaktadır. MR günümüzde pek çok hastalığın tanı ve tedavisinde kullanılmaktadır. Bu hastalıklardan bazıları da bel bölgesinde olduğundan Bel MR çekilmektedir. Hasta ağrı, sızı ya da düşme gibi şikayetler ile hastaneye başvurulduğunda genelde doktorlar tarafından MR istenmektedir. Bel MR için de fıtık gibi hastalıklardan dolayı istenmektedir. Sinir sıkışma ya da tümör gibi durumlar da hastalardan bel için gerekli MR çekimi istenmektedir. Kemik kanseri ya da kireçlenme veya kırık ya da çatlak gibi durumlarda da doktorlar genelde MR çekimi istemektedir.

Bel MR İçin Gerekli Olanlar

Bel MR için gerekli çekim süresi diğer MR çekimlerinden daha kısa sürmektedir. Bu süre yaklaşık 10 ya da 15 dakika süren çekim ile tamamlanmaktadır. Gerekli çekim için hastalar ilk olarak kızaklı bir sedyeye yatırılmaktadır. Çekim sırasında bu kızak sayesinde hasta ileri ya da geri çekilmektedir. Yapılacak olan çekim için hastaların üzerinde hiçbir metal eşya bulunmaması en dikkatli olunması gereken konular arasında bulunmaktadır. Bunun yanı sıra hastada bulunan implant ya da diğer metal tedaviler de yine çekime engel olabilecek ayrıntılar içinde yer almaktadır. Hamileler ise sadece 3 ay ve öncesinde bu çekimi gerçekleştirmemelidir. Radyasyonsuz bir ortamda çekim yapıldığından bu çekimin hamileler için bir zararı bulunmamaktadır.

Bel MR’da Sonuç

Vücutta bulunan dahili ya da harici metal eşyalar bu çekim için son derece tehlike arz etmektedir. Bu bakımdan Bel MR konusunda bu husus özellikle dikkatli olunması gerekmektedir. Belde bulunan rahatsızlıkların erken tanısında ya da tedavisinde çekim sağlanmalıdır. Gereken çekim için yapılacak olan hazırlıklardan sonra doktor tavsiyesinde çekime başlanmaktadır. Doktor eşliğinde girilecek olan çekim öncesinde doktorun gerekli muayene işlemlerini tamamlamış olması gerekmektedir. Tüm muayene işlemlerinin tamamlanmasından sonra çekim başlayacaktır. Çekim sonrasında hastaların dikkat etmesi gereken çok ayrıntılı bir durum da söz konusu değildir. Hasta günlük yaşamına kaldığı yerden devam etmektedir ve rahatsız olmamaktadır.