Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Bel MR

Bel MR Nedir?

Bel MR; Hem daha az radyasyon yayarak görüntüleme sağlarken hem de hastaların daha konforlu bir şekilde çekim yapılmasına imkan sağlamaktadır. Günümüz teknolojilerinde hastalıkların tespit edilmesi ve tedavisi daha hızlı olurken yanı sıra teşhisleri için kullanılan cihazlarda bir o kadar gelişmiş hale gelmiştir. Hastalıkların tespitinde ve tanı konması günümüz şartlarında oldukça kolay hale gelmiştir. Bel rahatsızlıkları olan kişiler eski şartlar göz önüne alındığında sadece tomografi cihazıyla yapılan görüntüleme de teşhisleri konmaktaydı. Aksine tomografi cihazları belde oluşan rahatsızlıkları görmek yerine sadece kırık varsa tespit edebilme durumuna sahipti.

Bel fıtığı rahatsızlığı bu koşullar varken teşhis ve tedavisi zor bir rahatsızlıktır. Ancak gelişen teknoloji sayesinde kullanılan MR teknikleriyle bel sorunu olan kişilerde hastalığın teşhis ve tedavisi oldukça kolay hale gelmiştir. Güvenli ve teşhisi kolay bir yöntem olan bel MR mutlaka doktor gözetiminde çekilmeli ve sonuçları uzman hekim değerlendirip bu değerlendirmelere göre tedaviye başlamalıdır.

Bel MR Nasıl Çekilir?

Bel MR çekimlerinde radyasyon yani X ışınları kullanılmayan bir görüntüleme sistemidir. Gelişen tıp teknolojisi sayesinde diğer MR teknikleri gibi kolaylıkla görüntüleme elde edilebilir. Hasta kızaklı bir sedye üzerine yatırılarak MR işlemi başlamış olur. Çekimi yapacak MR uzmanı olan kişi hastanın çekim boyunca sabit durması için önceden bilgilendirme yapar. Hastanın üzerine uzandığı sedye MR boyunca ileri geri hareket ederek görüntüleme için pozisyonlar belirlenir.

Ortalama mr çekimleri 15-20 dakika gibi sürede tamamlanır. MR çekimleri sırasında hasta yüksek ve değişik sesler duyar. Bu seslerin normal olduğu ve hastanın endişelenmemesi gerektiğinin bilgisi öncesinde uzman kişinin uyarılarında yer alır. MR sırasında hareket etmemek görüntüleme açısından oldukça önem taşır.

MR çekimlerinde diğer MR çekimlerinde olduğu gibi X ışınlarının kullanılmamasından dolayı radyasyon yayılımı olmamaktadır. Bu nedenle vücuda herhangi bir yan etkisi ve zararı olmaz. Fakat çekimlerde oluşan yüksek radyofrekans yüzünden şikayetler meydana gelebilir ve bu durum oldukça doğal bir durum olup zararlı bir etkisi yoktur.

İlginizi Çekebilir  HSG çekiminin faydaları nelerdir?

Bel MR Kaç Dakika Sürer?

MR görüntüleme sistemi sayesinde bel fıtıkları ve bel rahatsızlıkları için erken teşhis konulabilmektedir. Bel MR çekimleri oldukça hızlı ve pratik olan görüntüleme sistemidir. Genellikle bilgilendirmeler ve çekim tamamlanması da dahil olmak üzere 15-20 dakika gibi bir sürede sonlanır. Bilgilendirmeler hariç 10 dakika sürmeyen oldukça hızlı bir sisteme sahiptir.

Bel MR çekimleri sırasında teknisyen ve uzman kişinin söylediklerini dinlemek ve kurallara uymak çekim tekrar gerektirmeden sağlıklı bir mr çekimi olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle iyi dinlemek ve kurallara harfiyen uymak önemlidir. En önemli nokta sağlıklı bir görüntü elde etmek için bel MR çekimlerinde mutlaka hareketsiz kalmak gereklidir. Çıkan seslere ve sedyenin hareket etmesine tepki vermeden endişe etmeden bel MR çekimi boyunca sessiz ve hareketsiz kalmak konusunda teknisyen uyarılarını yapacaktır.

Bel MR Neden İhtiyaç Duyulur?

Bel MR çekimlerinden çıkan sonuçlar mutlaka uzman doktor tarafından değerlendirmeye alınarak tedavi şekli belirlenir. Eğer bir bel rahatsızlığı söz konusu ise erken tedavi seçeneği sunabilirken yanı sıra oluşacak olan bel rahatsızlığına karşı erken önlem alınmış olunur. Belde herhangi bir sıkıntı var ve diskler zorlanır duruma geldiyse mutlaka bir bel MR çekilmesi gereklidir ki kişiye uygun tedavi şeklini uzman doktor belirlesin. Bel rahatsızlıklarında uzman hekimler teşhisi koyarak tedaviye başlayabilirler ama bazı durumlarda hastanın tedaviye cevap vermemesi söz konusu olur. Bu gibi durumlarda mutlaka bel MR çekilmesi uygun görülür. Uzman hekim tarafından olan kontrollerde bel ile ilgili olumsuz ve önemli bulgulara rastlanıyorsa MR çekimlerine ihtiyaç duyulur. Mutlaka çekilen bel MR sonuçlarını uzman hekimin değerlendirmesi ve sonuçlara göre hastalığın teşhisini koyarak uygun olan tedaviye başlaması hem önemli hem de gerekli olan bir durumdur.

İlginizi Çekebilir  Neden Açık MR?

Bel MR Fiyatları 2024

Uzman hekimler hastalarda rahatsızlıklarına dair herhangi bir olumsuz durum gördüklerinde MR görüntüleme tetkiklerini isteyebilirler. Her MR çekimin süresi farklı olurken fiyatları da merkezlere ve hastalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Bel MR fiyatları 2024 incelendiğinde kullanılan cihazların kalitesinden çekim türüne ve incelemeyi yapacak olan uzman doktoru tecrübesine kadar birçok detay fiyatlar üzerinde etkili olabilmektedir.

Türkiye’de ise fiyatlar oldukça makul seyretmesinden dolayı mutlaka her teşhis içim mr çekimi istenir hale gelmiştir. Bu nedenlerden dolayı gereksiz çekim yapılmaması için mutlaka uzman hekim kontrolünde olması gereklidir. MR öncesi mutlaka bel MR fiyatları 2024 hakkında bilgi almak ve çekim türünü öğrenmek önem taşır. Bel MR çekilecek merkezin neresi olduğu da önemlidir.

Devlet hastanelerinde fiyat daha uygunken özel hastanelerde hem konum hem de cihazların kalitesi göz önünde bulundurulduğunda daha maliyetli işlemler olduğu ortaya çıkmaktadır. Fakat günümüz teknolojisinde her merkezde daha kaliteli cihazların kullanımı sağlandığından ve kolay ulaşılır olduğundan dolayı Bel MR fiyatları 2024 bakımından daha makul maliyetler hastalara sunulmaktadır. Doktor tecrübesiyle incelenen sonuçlar sonrası tedaviler de daha kolay olmaktadır. Çünkü bel MR sayesinde hastalıkların erken teşhis edilmiş olması tedaviye erken başlanmasına neden olmaktadır.