Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Kalp Check Up

Kalp Check Up Nedir?

Kalp Check Up sağlığınız konusunda aktif olmak, sağlığınızın bütünü ve gidişatı üzerinde oldukça önemlidir.  Özellikle de  taramaları olmazsa olmaz, yaş, cinsiyet ve kişisel durumlar fark etmeksizin, herkesin düzenli aralıklarla yaptırması gereken bir sağlık taramasıdır. Çeşitli kan tahlili ve radyolojik görüntülemelerle acısız, hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilecek olan kalp check up işlemi sağlıklı ve uzun bir yaşamın olmazsa olmazıdır. Uzman hekiminizin önerisi ve muayenesi üzerine herhangi bir sağlık kuruluşundan randevu oluşturabilir gerekli işlemleri hızlı bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Kalp Check Up Neden Yapılır?

Kalp check up, sağlıklı ve uzun bir yaşam isteyen herkesin kolaylıkla yaptırabileceği bir sağlık basamağıdır. Sağlık kuruluşlarında düzenli aralıklarla yaptırılabilecek ikincil bir sağlık tedbiridir. Unutulmamalıdır ki dünya çapında 1.sırada kalp rahatsızlığı kaynaklı ölümler görülmektedir.

Bu durum günümüzde gelişmiş sağlık teknolojileri sayesinde önlenebilir ve kontrol altında tutulabilir bir sağlık sorunudur.  Aileniz, sevdikleriniz ve kendiniz için düzenli aralıklarla taraması yaptırmalı bu konuda hassas ve özenli olmalısınız.

Kardiyoloji Check Up Nedir?

Kardiyoloji check up kısaca, hastanın kalp, damar, tansiyon, obezite ve şeker açısından detaylı incelenmesi ve değerlendirilmesi işlemidir.  Bu değerlendirme işlemi hastanın yaş, cinsiyet, mevcut sağlık durumu, geçmiş hastalık ve aile kalp öyküsü dinlenerek uzman bir hekimle birlikte programlandırılmakta ve yapılmaktadır. 

Özellikle de 18 yaş üzeri herkes senede en az 1 kere düzenli olarak kalp check up işlemi yaptırmalı ve bu konuda hassas davranmalıdır. İlgili uzman hekiminiz yapılacak olan kalp check up işlemi için ekstra tahlil ve radyolojik görüntülemeler isteyebilir.

Kardiyoloji Check Up Ne Zaman Yapılmalı?

Uzun, zinde, dinç ve sağlıklı bir yaşamanın olmazsa olmazı egzersizler ve düzenli olarak yapılan genel sağlık taramalarından oluşmaktadır.  Kolaylıkla yatıracağınız bir takım sağlık işlemleriyle sıklıkla görülen pek çok hastalığa karşı kolayca önlem alabilirsiniz. Kardiyoloji check up işlemi yaptırmak için herhangi bir zaman ya da yaş aralığı bulunmamaktadır.

Kalp check up işlemi yaptırmaya çocukluktan itibaren düzenli aralıklarla başlanmadır. Özellikle de kişi alkol, sigara ve hareketsiz bir yaşama sahipse bu durum kontrollerin sıklığı ve uzman bir hekim önerisi üzerine arttırılabilir. Dünya genelinde kanser ve kalp rahatsızlığı kaynaklı ölüm sayısı ilk sıralarda yer almaktadır. 

Bu durumun önlemi ve kontrolu oldukça basit, hızlı ve acısız birtakım işlemleri içermektedir. Siz de aileniz, sevdikleriniz ve kendiniz için yılda en az 1 kere kalp check up işlemi yaptırmaya özen göstermelisiniz.

Kardiyoloji Check Up Nasıl Yapılır?

Kardiyoloji check up öncesi, doktorunuz önemli birkaç soru sorabilir. Bu sorular genellikle; yaş, ayırıcı kişisel özellikleriniz, hastalık geçmişiniz, şikayetleriniz, varsa devam eden hastalığınız ve aile sağlık öykünüz gibi pek çok soruyu yöneltecektir. Bu sorulara verilen cevaplar kişinin yaşam tarzı, alkol ve sigara kullanımına göre uygulanacak olan kalp check up işleminin olmazsa olmazıdır. Sıklıkla:

 • Radyolojik görüntülemeler,
 • Kan tahlili,
 • Fiziki muayene,
 • Kilo ve psikolojik değerlendirme,
İlginizi Çekebilir  3 Tesla MR

Gibi pek çok kapsamı bulunmaktadır. Hazırlanacak olan kalp check up işlemi tamamen kişiye özel ve biriciktir.  Herhangi bir sağlık sorunu yaşamasanız da düzenli olarak uzman bir hekim kontrolünde her sene kalp check up işlemi yaptırmanız oldukça önemli ve koruyucu sağlık basamağıdır.

Kalp Hastalarında Kullanılan Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde sıklıkla kalp hastalarında kullanılan tanı ve yöntemler:

 • Elektrokardiyogram (EKG),
 • Ekokardiyogram,
 • Holter izleme,
 • Egzersiz veya stres testleri,
 • Kalp kateterizasyonu,
 • Kalp (kardiyak) BT taraması,
 • Kalp (kardiyak) manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taraması,
 • Fiziki muayene v çeşitli kan tahlillerini,

İçermektedir.  Yapılacak olan tahlillerin içeriği ve çeşitliliği; hastanın yaşı, cinsiyeti, hastalık geçmişi ve şikayetleri üzerine hazırlanmaktadır. Kalp check up işlemlerinden en etkin şekilde faydalanabilmek için uzman bir hekim ve hasta koordineli bir şekilde süreç içerisinde yer almalı ve tamamen kişiye özel sağlık programı hazırlanmalıdır.

Bu durum, mevcut sağlık durumunuz hakkında bilgi alabilmek ve ileride yaşanabilecek sağlık sorunlarını en aza indirebilmek için gerekli işlemlerden birkaç tanesidir.

Hangi Meslek Grupları Kardiyoloji Check- Up Yaptırmalıdır?

Çalışma koşullarının gerek bedensel gerekse psikolojik sağlığımız üzerinde oldukça önemli etkileri bulunmaktadır.  Kalp rahatsızlığının görülme ihtimalini arttıran meslekler:

 • İtfaiye çalışanları,
 • Pilotlar,
 • Petrol platformu çalışanları,
 • Askeri personeller,

Gibi solunum ve bedeni yoran, aşırı fiziksel aktiviteyi gerektiren meslek grubu mensuplarını kapsamaktadır.  Bu ve benzeri meslek gruplarında çalışan kimseler kalp check up işlemine daha çok önem vermeli ve düzenli aralıklarla sağlık taraması yaptırmalıdırlar kalp check up işlemi alışkanlık haline getirmeli ve ihmal etmemelidir.

Kardiyoloji Check Up Paketleri Nelerdir?

Günümüzde sıklıkla tercih edilen kalp check up paketleri genellikle:

 • Radyolojik görüntülemeler,
 • Kan tahlili,
 • Fiziki muayene,
 • Kilo ve psikolojik değerlendirme,
 • Kolesterol ve tansiyon ölçümleri,
 • Diyabet ve idrar tahlillerini,

İçermektedir.  Bu içerikler hastanın mevcut sağlık durumu, şikâyetleri, yaşı ve cinsiyeti gibi pek çok faktöre göre değişiklik gösterebilir.  Unutulmamalıdır ki genel sağlık taramaları tamamen kişiye özel hazırlanan sağlık programlarıdır.

 Bu nedenle program içerisinde yer alacak tahlil ve muayeneler kişinin durumu ve uzman hekimin gözlemi sonucuna göre oluşturulacaktır. Kalp check up programını düzenli aralıklarla yaptırmaya özen göstermeli ve ihmal etmemelisiniz. Uzun ve sağlıklı bir yaşam için önlem almak ciddi bir sorumluluktur.

İlginizi Çekebilir  40 Yaş Altı Kadın Check Up

Kalp Check Up’ larında Ne Tür İncelemeler Yapılmaktadır?

Genel sağlık taramaları ve kalp check up programlarında, genellikle:

 • Radyolojik görüntülemeler,
 • Kan tahlili,
 • Fiziki muayene,
 • Kilo ve psikolojik değerlendirme,
 • Kolesterol ve tansiyon ölçümleri,
 • Diyabet ve idrar tahlilleri,

İncelenmektedir. Bu incelemeler hastanın yaş, cinsiyeti şikâyetiler, aile hastalık öyküsü ve mevcut sağlık durumuna göre değişiklik göstermektedir.  Genel sağlık taramasından mümkün olduğunca etkin bir şekilde faydalanmak için, uzman bir hekim eşliğinde genel sağlık tarama programı hazırlanmalıdır.

3 Boyutlu Ekokardiyografinin Eski Yöntemden Farkı Nedir?

Ekokardiyografi işlemi için kısaca, kalp ultrason görüntüleme işlemi demek yanlış olamayacaktır.  Sıklıkla kalp ve damar rahatsızlıklarının tespiti için kullanılmaktadır. Bu rahatsızlıklar doğumsal, kalıtsal ya da sonradan olabileceği gibi günümüzde de sıklıkla görülmektedir.

 Görülme olasılığı yüksek olan çeşitli kalp rahatsızlıklarının kontrolü ve takibi için olmazsa olmaz işlemlerin başında kalp check up işlemi gelmektedir.  3 boyutlu ekokardiyografi; kalbin anlık 3 boyutlu olarak görüntülenebilmesi işlemidir.

Bu işlem sırasında uzman hekim, kalp ve damar üzerinde daha detaylı ve çeşitli açılardan incelemelerde fırsatı bulacak, ameliyat ya da herhangi bir başka görüntüleme işlemine gerek duyulmadan kolaylıkla acısız bir şekilde tamamlanacaktır.

Kardiyoloji Check Up Neden Yaptırmalıyız?

Hepimiz uzun, sağlıklı ve dinç bir yaşamın hayalini kurarız. Bu hayallerimize ulaşabilmek için yapılması gereken en önemli sağlık basamağı düzenli aralıklarla kalp check up işlemi yaptırmaktır.

Düzenli aralıklarla bir sağlık kuruluşuna giderek yaptıracağınız kalp check up işlemi aileniz, sevdikleriniz ve sizin bugün ve ileride sağlık sorunları yaşamanızın önüne geçecektir.

Yılda en az 1 ya da 2 kere uzman bir doktor eşliğinde yaptırabileceğiniz basit ve acısız sağlık işlemleri ileride yaşayabileceğiniz pek çok sağlık sorununu önüne geçecektir. Sağlık ihmale gelmeyecek ve hayattaki en önemli yapı taşlarından bir tanesidir.

Kardiyoloji Check Up Hangi Hastalıkların Teşhisi İçin Önem Arz Eder?

 Düzenli aralıklarla yılda en az 1 kere yaptıracağınız kardiyoloji check up taraması sizi:

 • Kalp ve damar hastalıklarından,
 • Kalp büyümesi,
 • Tansiyon ve kalp yetersizliği,
 • Kalp içerisinde bulunan kitle ve pıhtılar,
 • Doğum ve genetik kaynaklı kalp rahatsızlıklarına karşı en önemli yardımcınız olacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Yaş Gruplarına Göre Check Paketleri Farklılık Gösterir Mi?

Evet, gösterebilir. Genel sağlık taraması yaptıracağınız il, sağlık kuruluşu, çeşitli tahlil ve muayeneler işlem ücreti üzerinde azaltıcı ya da arttırıcı birtakım etkileri bulunabilir.

Hastanın mevcut sağlık durumu ve yaş aralığına göre hazırlanacak olan program ücreti değişiklik gösterecektir. Özellikle de günümüzde tercih edilen kalp check up işlemi ve detayları sıklıkla değişiklik göstermektedir.

Kardiyoloji Check – Up Hangi Durumlarda Riski Ortadan Kaldırır?

Yapılan son sağlık araştırmalarına göre, dünyada her 4 ölümden 1’i kalp rahatsızlığı kaynaklı ölümlerdir. Bu durum, düzenli aralıklarla kalp check up işlemi yaptırılması gerektiği gerçeğini gözler önüne sermektedir. Düzenli olarak kardiyolojik check up işlemi yaptırmanız:

 • Hasta olma şansınızı azaltır.
 • Mevcut sağlık durumunuz hakkında bilgi sahibi olursunuz.
 • Genel sağlık durumunuzu korumanıza ve sürdürmenize yardımcı olur.
 • İleride kanser, kalp ve pek çok hastalığın görülme olasılığını azaltır.
 • Uzun ve sağlıklı bir yaşam için bir iyi yardımcıdır.
 • İleride yaşanabilecek yüksek maliyetli tedavilere karşı ciddi bir önlemdir.
 • Düzenli olarak sağlığınızı takip etmenize yardımcı olur.
İlginizi Çekebilir  HSG

Yukarıda yer alan maddeler sevdikleriniz ve sizin sağlığınız için oldukça önemli bir durumdur. Unutmayalım ki hastanede ayıracak birkaç saatlik zaman dilimi sizi pek çok hastalığa karşı koruyacak, sağlıklı, dinç ve uzun ömürlü bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır.

Kalp Check Up’ ı Hangi Durumlarda Hayat Kurtarmaktadır?

Kalp, genellikle belirti vermeden ilerleyen ve hayati tehlikelere yol açan önemli sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Dünya üzerindeki 4 ölümden 1’i kalp rahatsızlığı nedenli oluşmaktadır. Bu durum kalp sağlığının önemini ve rahatsızlıkların görülme sıkılığı açısından oldukça önemli bir durumdur. Düzenli aralıklar yaptıracağınız kalp check up muayenesi sizi:

 • Kalp ve damar hastalıklarından,
 • Çeşitli kanser ve hastalıklara karşı,

Koruyacak ciddi bir yardımcıdır. Unutulmamalıdır ki kendinizi ne kadar sağlıklı ve iyi hissederseniz hissedin düzenli olarak uzman bir hekim kontrolünde kalp check up taramalarınızı yaptırmaya özen gösterin. Fark edilmemiş ve önlem alınmamış kalp rahatsızlıkları beraberinde pek çok sağlık sorununu da neden olabilir.

Kimler Kalp Check Up Kontrolü Yaptırmalıdır?

Check up işlemi yatırmak için, herhangi bir yaş, cinsiyet ve kişisel özellik fark etmeksizin herekse hızlı, kolay ve acısız bir şekilde uygulanabilir koruyucu sağlık önlemidir.  Kalp check up işlemini özellikle, sigara ve alkol kullanan, aile geçmişinde kalp rahatsızlığı bulunan kimseler için birincil öneme sahip bir sağlık konusudur.

Kalp check up işlemini düzenli aralıklarla yaptırmak için herhangi bir sağlık sorununun oluşması beklememeli ve yılda en az 1 veya 2 kez uzman hekim kontrolünde sağlık taraması yaptırılmalıdır.

Kalp Check Up Fiyatları 2024

Kalp check up fiyatları sıklıkla işlemin yapılacağı hastane ve il konumuna, tahlil ve radyolojik görüntülerin çeşitliliğine göre değişiklik göstermektedir. Ülkemizde genel sağlık taramaları yönünüz de ciddi teşvik ve uygulamalar bulunmaktadır.  Bu teşvik ve uygulamalar sayesinde genel sağlık taraması yapılaması yönünde önemli adımlar atılmaktadır. Kalp check up fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bize ulaşın.