Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

MR Artrografi

blank

Artrografi MR Nedir?

Eklem içi yapıların ayrıntılı olarak görülmesini sağlayan Artrografi MR, tanı ve tedavi için kullanılan bir yöntemdir. Bu çekim normal şekilde yapılan bir çekim ile görülmesi zor olan yapıların rahat bir şekilde görülmesini ve incelenmesini sağlamaktadır. Eklem içine serum fizyolojik ya da ilaç verilerek çekim yapılmaktadır. İğne ile bu ilacın verilmesi kasların siskinleşmesini sağlamaktadır. Bu ilaç verme işleminden sonra kısa sürede hemen çekim yapılmaktadır. Eklem içine verilen bu sıvı eklemde yer alan yırtıkların içine dolarak ya da eklemlerde yer alan sızıntılardan dışarıya çıkarak bu sıkıntıların daha açık bir şekilde görülmesini sağlamaktadır. Omuz dirsek ya da kalça veya el ayak gibi bölgelerin tamamında etkin şekilde bu yöntem kullanılmaktadır.

MR Artrografi Hakkında

MR standart şekilde çekimi ile bile pek çok hastalığın tanı ya da tedavisinde kullanılmaktadır. Eklem içinde bulunan ayrıntıların tam olarak görünmesi için de Artrografi MR kullanılmaktadır. Eklem içinde yer alan kontrast madde ile yapılan çekim eklemlerde yer alan her sıkıntının daha açık bir şekilde ortaya konmasını sağlamaktadır. Deneyimli bir ekip tarafından çekimi yapılacak olan Artrografi MR, günümüzde pek çok sağlık merkezinde yapılmaktadır. Standart MR çekim aleti aracılığı ile yapılan bu çekim için gerekli olan çekimlerin yapılması da kolaylık sağlamaktadır. Hareketsiz olarak hastanın kızaklı bir sedyeye yatırılması ile Artrografi MR çekimi yapılmaktadır. Daha sonra hasta için gerekli ilaç alımlarının yapılması sonrasında gerekli çekim için hasta kapalı alana girmektedir.

Mr Artrografi Sonucu

Artrografi MR, yapılacak olan çekimlere ve bu çekimin yapılacağı sağlık merkezine göre fiyat bakımından değişiklik göstermektedir. Sigortaya bağlı şekilde hizmet veren kurum ya da kuruluşlar bu uygulama için daha az ücret almaktadır. Bunların yanı sıra yapılan çekim sonrasında Artrografi MR sonucu doktor tarafından daha rahat bir şekilde değerlendirilmektedir. Maliyet açısından kuruma göre de değişiklik görülmektedir. Elbette ilaçsız bir şekilde çekim yapılan standart MR ile ilaçlı bir şekilde çekim yapılan Artrografi MR maliyeti de farklılık göstermektedir. İlaç ve diğer ayrıntılar hastalara maliyet olarak geri dönmektedir.