Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Ayazmadere Cad. Yeşilçimen Sokak No: 9 Zemin-Giriş Kat Beşiktaş - Istanbul 444 67 28 - 444 MR BT

Dijital Anjiyografi

Dijital anjiografi vücuttaki damarların radyolojik olarak görüntülenmesini sağlayan bir tibbi görüntüleme metodudur.  DSA kısaltması Dijital Substraksyon Anjiografi kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Vücudumuzda tüm organlara giden atar damarlar ve bu organ-dokulardan pis kanı toplayan toplar damarlar vardır. Anjiografi daha çok atar damarların görüntülemesini anlatan bir tabirdir ancak toplar damarlar da benzer yöntemle görüntülenir ve toplar damar görüntülemesine venografi denir.

Dijital anjiografi eski klasik röntgen cihazlarında kullanılan film yerine görüntüyü dijital olarak kaydeder. Bunun en önemli avantajı daha yüksek kaliteli, dozu optimal ve daha düşük radyasyon kullanılarak görüntü alınabilmesidir. Anjiografide çok önemli olabilen hızlı görüntü alma, alınan görüntüleri hemen hızlı şekilde inceleyebilme de dijital görüntülemenin avantajlarındandır. DSA kısaltmasındaki substraksiyon (çıkartma) kelimesi de görüntüde ilaç verilmeden önceki tüm görselleri ilaç sonrası görüntülerden dijital olarak çıkartarak damarların değerlendirilmesini güçleştirecek kemik gibi organların görüntüden kaldırılmasını sağlayan dijital işlemden adını almaktadır. Bi-plan (çift kollu) modern cihazlar sayesinde üç boyutlu görüntüleme, dijital ortamda görüntülerin çok çeşitli ölçümlerle kolaylıkla değerlendirilmesi yine dijital ortamın sağladığı avantajlardandır.

DSA incelemede damar lümeni-boşluğuna ilaç (kontrast madde) verilerek damarlar radyolojik olarak görünür hale getirilir, olası darlık, genişleme, tıkanıklık gibi damar hastalıkları incelenir. Kontrast madde incelenecek damar içine verilmelidir, bu amaçla inclenecek organa göre damara giriş bölgesi değişebilir. Çoğunlukla sağ kasık, koltuk altı ve ön kol kullanılır. Toplar damarlar inceleneceğinde (venografi) damara giriş yeri çok daha değişkendir. El yada ayak sırtı, boyun, kasık venografi için sık olarak girilen yerlerdir.

Anjiografi sırasında temel olarak kalınca bir damar yolu açılarak buradan damar içine tel ve ince plastik boru olarak yorumlanabilecek kateterler gönderilerek istenilen damara ulaşılır, kontrast madde verilerek görüntüler elde edilir. Görüntüleme sırasında gerek görülürse balonla damar genişletme yada stent kullanılarak darlık giderme gibi işlemler de yapılabilir.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi nedeniyle MR ve BT cihazları ile elde edilen anjiografik görüntülerin kalitesi oldukça iyi olmakla birlikte damar görüntülemesinde hala altın standart-en iyi yöntem anjiografidir.