Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Ultrasonografi Renkli Doppler

Renkli Doppler Ultrasonografi

Renkli doppler ultrasonografi teknik olarak yüksek frekanslı ses dalgaları kan hücrelerine çarpar bu çarpışmanın geriye dönük bir yansıması olur renkli doppler ultrasonografi görüntüsü de böyle oluşur.  Renkli doppler ultrasonografi görüntüsünde hiçbir radyasyon bulunmaz.  Bu nedenle hamilelerde de yapılabilen tetkiklerden biridir. Hamilelik dışında birçok hastalığın teşhis edilmesi için kullanılan görüntüleme cihazıdır.  Kan damarlarının içini görüntüler.

Kanın akış hızını ve akış yönünü görüntüler.  Bunun yanı sıra hamilelikte bebeğin pozisyonunu bebeğin beslenmesini sağlayan kordon içinde yer alan damarların incelenmesini de sağlamaktadır. Ayrıca insan vücudunun diğer organları beyin damarları,  kalp hastalıklarının tespit edilmesinde renkli doppler ultrasonografi incelemeleri yapılmaktadır.

Bugüne kadar tespit edilmiş herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.  Gebeliğin her döneminde renkli doppler ultrasonografi çekilmesinde bir sıkıntı yoktur.  Kan damarlarının akış yönü ve akış hızını tespit ettiği için gebeliğin 3 ayından itibaren daha net ve kesin görüntü sağlayabilmek için yapılmaktadır.

Renkli Doppler Ultrasonografi Nasıl Çekilir?

Renkli doppler ultrasonografi çekimi için hastanın özel bir hazırlık yapmasına gerek yoktur.  Genellikle doktor muayenehanelerinde de bulunan cihaz görüntüleme merkezleri ve özel hastanelerde devlet hastanelerinde yapılmaktadır.  Jel sürülerek normal ultrasonografi çekimi gibi gerçekleşir.  Ancak renkli doppler ultrasonografi görüntüde özellikle kan damarları kırmızı olarak görüntülenir.  Kırmızı rengin dışında mavi renk aradaki kontrastı oluşturmak için kullanılır.  Mavi ve kırmızı renkler öncelikle renkli doppler ultrasonografi de görünen renklerdir.  Ciddi anlamda damarlarla ilgili tanı koymaya yardımcı en önemli tetkik cihazlarından biridir.

Renkli Doppler Ultrasonografi Fiyatları

Renkli doppler ultrasonografi günümüzde devlet hastaneleri araştırma hastaneleri özel hastaneler de bulunmaktadır.  Renkli doppler ultrasonografi ücretleri birbirinden çok farklı olmamakla birlikte belli oranda farklılıklar gösterir.  Ancak günümüzde özel sağlık sigortası sosyal güvenlik kurumu gibi kurumlarla anlaşmalı görüntüleme merkezlerinde de rahatlıkla yapılmaktadır.  Ayrıca özel olarak yaptırılan çekimlerde ve ekonomik bütçeyi sarsmayacak ölçüde makul fiyatları bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Dijital Tomosentez Mamografi

Renkli Doppler Ultrason Ne Zaman Yapılır?

İnsan vücudu atardamar ve toplardamarlardan oluşur.  ancak bu damarlarda herhangi bir tıkanma genişleme sertleşme ve daralma olması durumunda renkli doppler ultrason çekilir.  Damar hastalıklarının teşhisi için renkli doppler ultrasonografi kullanılır.

Ayrıca gebeliğin başlangıcından bitişine kadar bebeğin gelişimini varsa herhangi bir anomalinin tespitini sağlamak için en sağlıklı tetkik yöntemlerinden biridir.  Vücudun bütün bölgelerindeki damarların incelenmesi böbrek damarlarındaki darlık genişleme ve akışın görüntülenmesi boyun damarlarında vertebral arterlerin incelenmesi için uygulanan yöntemlerden biridir.  

kadın üreme organlarında oluşan tümör veya kitlelerde veya erkeklerdeki erektil disfonksiyon bozukluklarına sebep olan damarların incelenmesinde,  karaciğer hastalıklarının teşhisinde,  renkli doppler ultrason tetkikine başvurulur.  Bu nedenle renkli doppler ultrasonografi her zaman her kişiye yapılabilen tetkiklerden biridir.  Hamilelikte bebeğin ilk haftalarında tam olarak sonuç alınamayacağı için daha sonraki dönemlerde yapılması istenir.

Renkli Doppler Ultrasonografi Neden Yapılır?

Renkli doppler ultrasonografi birçok hastalığın tespitinde ve damar hastalıklarının teşhis edilmesinde kullanılan yöntemlerden biridir.  Bunun yanı sıra genellikle sorunlu hamileliklerde bebeğin gelişimini incelemek için hamileliğin 10 haftasından sonra uygulanan yöntemlerden biridir.  Renkli doppler ultrasonografi ile rahim de bebeğin gelişmesi için uygun olup olmadığını belirler. 

Hamilelikte eklemsi olup olmadığının saptanması bebek bekleyen annelerin hipertansiyon durumunda damarların incelenmesi fetüste herhangi bir patolojik durumun olup olmadığının saptanması,  ikiz veya birden fazla bebek bekleyen kadınların rahim içinde fetüslerin homojen gelişiminin takip edilmesi kalp ritim bozuklukları annenin koroner hastalığı olması durumunda hamilelik döneminde bu hastalığın takip edilmesi gibi birçok konuda bilgi veren tetkiklerden biridir.

Hamilelerde Renkli Doppler Ultrasonografi Kaçıncı Haftadan İtibaren Yapılır?

Genellikle hamilelikte çok fazla kullanılan renkli doppler ultrasonografi çekimlerinde 10 haftadan itibaren renkli doppler ultrason çekimi gerçekleştirilmektedir.  Ancak çok sık yapılması gereken bir durum değildir.  Hekimin gerek görmesi üzerine damarların incelenmesi bebeğin gelişiminin takip edilmesi açısından önemlidir.  Renkli doppler ultrasonografi  görüntüleri 4 boyutlu görüntüler olduğu için çok net ve ayrıntılı birçok hastalığı veya patolojik durumun gözlenmesinin sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir  Bilgisayarlı Tomografi

Renkli Doppler Ultrason Türleri

Günümüzde kullanılan renkli doppler ultrasonografi 3 çeşidi bulunmaktadır.  Bunlar;

  • Spektral doppler
  • Power doppler
  • Renkli toplar

Spektral Doppler

Spektral doppler görüntü yerine ölçümleri grafik olarak ekrana yansıtmaktadır.  Hastanın belli bir bölgedeki kan akışının dağılımını ve ayrıntılarını inceleyerek analizini yapar.  Aynı zamanda spektral doppler iyi bir çözünürlüğe sahip olması sebebiyle avantajlıdır.

Power Doppler

Power doppler de küçük ince damarlar incelenir.  Bu damarların içindeki kanın yavaş akımlarını gösteren ve renkli doppler ultrasonografiden daha gelişmiş ve başarılı yöntemlerden biridir.  Renkli doppler görüntü alamadığı yâda kullanılamadığı durumlarda genellikle power doppler tercih edilir.  En büyük avantajı ise en düşük akışlara bile duyarlı olmasıdır.

Renkli Doppler Ultrasonografi

Renkli doppler kan damarlarının tamamını ve kan akışını ekrana görüntü olarak yansıtır.  Aynı zamanda bilgisayar ekranına kan damarlarının görüntüsünü ve afişlerini renkli olarak aktarır.  Ultrasonografide iki renk kullanılır.  Mavi ve kırmızı renk haritasıyla kan akışının hareketini görsel olarak aktarır.  Mavi renk genellikle sabit bölgeyi gösterir,  kırmızı renk ise kan akışının hızını ve yerini tespit eder.

Renkli Dopplerin Özellikleri

Renkli doppler ultrasonografi de kan damarlarının akışının genel olarak görüntüsünü ekrana yansıtılır.  Çözünürlüğü oldukça düşüktür.  Bu nedenle sınırlı akış bilgisi sağlar.  Ancak renkli akış haritası çıkardığı için çok faydalı tetkiklerden biridir.  Yön akış bilgisini verir.  Aynı zamanda hız bilgisi ile birlikte türbülanslı akışına da gösterir. Renkli Doppler Ultrasonografi Fiyatları 2024 için bizimle iletişime geçiniz.