Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Ayazmadere Cad. Yeşilçimen Sokak No: 9 Zemin-Giriş Kat Beşiktaş - Istanbul 444 67 28 - 444 MR BT

Dijital Tomosentez Mamografi

 

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Bir meme kanseri ele gelen büyüklüğe ortalama 8-10 yılda gelmektedir. Mamografi ile meme kanseri ele gelmeden yaklaşık 3-4 yıl önce yakalanabilmektedir. Ele gelmeden yakalanan meme kanserlerinde meme alınmadan tedavi şansı ve hayatta kalım çok yüksektir. Kırk yaşından sonra kadınların düzenli mamografiler ile hiçbir şikayetleri olmasa dahi meme kanseri taramaları yaptırmaları gereklidir. Mamografi meme kanserinin erken teşhisinde oldukça etkili bir görüntüleme yöntemidir. Kısaca mamografi memenin röntgenidir.

 

Dijital Tomosentez Mamografi

Dijital Tomosentez teknolojisi ile meme dokusu 3 boyutlu olarak taranabilmektedir. Bu yöntemle değişik açılarla çok sayıda görüntü alınmakta ve bu görüntüler bilgisayar sistemiyle, aynı bilgisayarlı tomografilerde olduğu gibi meme dokusunun bir milimetrelik kesitler şeklinde 3 boyutlu olarak görüntüsü elde edilmektedir.

Nasıl Çekilir

Meme dokusu özel aparatlar alınıp sabitleştirilerek çekim yapılır. Normal mammografiye göre bu yeni sistemlerde daha az sıkıştırma olduğundan ağrı hissi daha azdır.

 

Dijital Tomosentez Mamografinin sunduğu ayrıcalıklar