Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Difüzyon MR

blank

Difüzyon MR Nedir?

Difüzyon MR beyin dokusunun incelenmesini sağlayan protonların yani hidrojen atomlarının hareketlerini izleyen ve bunun için bu görüntüleri ekrana yansıtan bir tetkik biçimidir. Beyin dokusunda oluşan hasarın MR yöntemi ile büyük bir hassasiyetle ayrıntılı ve detaylı olarak incelenmesi yöntemidir.  

Diğer yöntemlerden biraz daha farklıdır.  Daha hızlı görüntü elde edilir. Aynı şekilde difüzyon MR da x ışınları kullanılmaz. Dolayısıyla hasta radyasyona maruz kalmaz. MR tetkikinde ciddi anlamda enfarkt denen rahatsızlığın erken dönemde görüntülenmesini sağlamaktadır.

Difüzyon MR sayesinde dokularda bulunan su molekülleri hareket etmektedir.  Bu hareketlerin incelenmesini sağlar.  Kafatasının içinde bulunan kistik yapılar birbirinden ayrılır.  

Omurgaya bası oluşmuşsa bu görüntülenir kıkırdaklarda habis veya selim tümörler varsa incelenir.  Ayrıca MS hastalığının tedavisi açısında tanı koymakta yardımcı olur. Çünkü difüzyon MR da aktif plak ayrımı gözlenebilir.

Difüzyon MR Nasıl Çekilir?

Difüzyon MR, MR cihazı ile çekilir. Ancak MR cihazının dokuları mikroskobik olarak görüntüleme özelliği vardır.  Hastadan alınan görüntülerin monitörde mikroskobik biçimleri görüntülenir.  

Aynı zamanda hastadan alınan mikroskobik örneğin incelenmesini de sağlamaktadır.  Difüzyon MR çekiminde hasta kızaklı olan yatağa yatırılır. Aynı şekilde hasta MR çekimi boyunca hareketsiz ve sabit bir pozisyonda kalması gerekir.  

Görüntüsü alınacak olan bölge tam olarak görünebilecek bir konumda hastaya pozisyon verilir.  Yatak hareket ederken hasta hareketsiz bir biçimde kalır ve panel görüntüleri monitör ekranına aktarır.

Monitör ekranında bulunan mikroskop,  görüntüleri diğer bir tarafa yansıtır. Bu alınan görüntüler radyoloji uzmanı doktor tarafından incelenerek rapor edilir. MR çekimi diğer işlemlerden farklı olmayarak 15-20 dakika gibi bir sürede tamamlanmaktadır.

Difüzyon MR Neden İstenir?

İnsan vücudunda oluşan birçok rahatsızlık dokularda bulunan su moleküllerinin birikmesi ve bunların farklı ve yanlış biçimlerde hareket etmesinden oluşur.  

Özellikle kas ve organ yapılarındaki su molekülleri mikroskobik ortamda incelenmesi gerekir.  Difüzyon MR çekimi tam olarak bunu sağlamaktadır.  Belli aralıklarla tekrarlanan rutin bir kontrol çekimi değildir.  MR çekilebilmesi için mutlaka doktorun önceden bulduğu belli patolojik bulgular olmalıdır.  Çok gerekli olmadıkça bu çekim gerçekleştirilmemektedir.  

Radyolojik işlemler her ne kadar insanların hayatını tehlikeye atmasa da belli yan etkileri olduğu her zaman bilinmektedir.  O nedenle rutin check-up yaptıran kişilerin başvurabileceği bir tetkik değildir.

Halk arasında inme olarak tarif edilen felç gibi hastalıklar yani beyin odaklı nörolojik odaklı hastalıklar teşhis edilmesinde difüzyon MR kullanılmaktadır.  Bu tür hastalıklarda tam bir teşhis konulabilmesi ve hastalığın sebeplerinin öğrenilmesi için MR tetkiki istenir.

Özellikle nöroleptik hastalıklar denilen beyinden kaynaklı hastalıkların tam anlamıyla tedavisinin doğru yapılabilmesi için öncelikle teşhisinin tam olarak konulması gerekir.

Difüzyon MR bu tür hastalıkların teşhisinin tam anlamıyla somut olarak ortaya konulmasının sağlayan radyolojik çekimlerden biridir.

Yeni nesil teknolojik tespit ve tedavi yollarından biri MR’dir. Bu nedenle doktorun gerekli gördüğü durumlarda difüzyon MR çekimi yapılmaktadır.  Tanı konulduktan sonra tedavinin nasıl yapılacağı belirlenmekte ve dolayısı ile tedavi tam anlamı başlatılmaktadır.

Difüzyon MR Özelliği Nedir?

Birçok hastalığın teşhis edilmesinde kullanılan en son teknolojik yöntemlerden biridir. İnme adı verilen hastalığın teşhis edilmesinde difüzyon MR kullanılmaktadır.  Difüzyon MR’ın diğer MR cihazlarından farkı dokuların mikroskobik olarak görüntülenmesini sağlamaktır.  

Bu da hastalığın çok ayrıntılı olarak incelenmesini neye bağlı olarak geliştiğini ve bölgede bulunan hareketlerin incelenmesini sağlayan çekimlerden biridir. İlaçlı veya ilaçsız olarak çekilebilir.  

Özellikle tümöre bağlı veya enfeksiyona bağlı olmayan yalnızca mikroskop altında incelenmesi gereken sorunların ve hastalıkların ortaya çıkarılmasını sağlamaktadır.  

Difüzyon ile dokular mikroskobik olarak çok ayrıntılı bir biçimde incelenir.  Bu radyolojik yöntem sayesinde dokulardaki su moleküllerinin hareketleri saptanmaktadır.  Bunlara difüzyon hareketleri denir.  Difüzyon MR çekiminde difüzyon hareketleri incelenerek hastalığın tam olarak tanısı konulmaktadır.

Difüzyon MR Zararları

MR cihazında çekilen bir görüntüleme yöntemidir.  MR cihazı radyo dalgaları ile çalışan büyük bir manyetik alan içeren cihazlardır.  

Hiçbir koşulda x-ışını ve radyasyon içermez.  Dolayısıyla difüzyon MR’da kullanılan cihaz da standart MR cihazıdır. Ancak difüzyon MR çekimin de alınan görüntüler çok daha ayrıntılı ve mikroskobik görüntülerdir.  

MR çekimlerindeki görüntüler mikroskobik olarak görüntülenir yani dokuların içinde bulunan hidrojen moleküllerini görüntüleyen bir cihazdır.  

Dolayısıyla mikroskop altında incelenen dokularında tanı ve teşhis koyma çok daha sağlıklı ve somut olmaktadır. Özellikle felç inme denilen hastalıkların kaynağının araştırılması ve teşhis edilmesinde kullanılan yöntemlerden biridir.

Difüzyon MR Herkese Çekilebilir Mi?

Standart MR çekimlerinden çok farklıdır.  Öncelikle doktor kan değerlerinde veya hasta muayenesinde gördüğü bir takım patolojik bulguların kaynağının araştırılması,  hastalıkla ilgili daha ayrıntılı bilgi alarak somut bir teşhis koymak amacıyla çekilen bir tetkiktir.  

Yani difüzyon MR çekiminden önce hastaya belli bir teşhis konur.  Hastalık belli oranda saptanır.  Ancak bunun kaynağının ve tedavisinin nasıl olacağının belirlenmesi için başvurulan yöntemlerden biridir.

Difüzyon MR Fiyatları 2021

Difüzyon MR fiyatları 2021 belli aralıklarla güncellenen sağlık bakanlığı denetiminde olan fiyatlardır.  Hastanın bütçesine uygun çok yüksek maliyeti içermemektedir.  

Ancak bu konuda en doğru yöntem görüntüleme merkezini arayarak randevu oluştururken aynı zamanda difüzyon MR fiyatları 2021 hakkında bilgi almak en doğru yöntemlerden biridir.