Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Ayazmadere Cad. Yeşilçimen Sokak No: 9 Zemin-Giriş Kat Beşiktaş - Istanbul 444 67 28 - 444 MR BT

Difüzyon MR

Difüzyon MR Nedir?

MR çekimi pek çok hastalığın ortaya çıkmasında ve tedavi edilmesinde kullanılan yöntemlerden biridir. Pek çok hastalığın ortay çıkmasında hatta inme adı verilen hastalık da özellikle kullanılan çekim yönteminin adı ise Difüzyon MR olarak bilinmektedir. İv organların ve dokuların gerek ilaçlı bir şekilde gerek ilaçsız bir şekilde ortaya çıkmasını sağlayan MR hastalıkların tedavisinde ve tanısında önemli yer tutmaktadır. Tümör ya da enfeksiyon gibi nedenlerden kaynaklanmayan daha çok mikroskobik durumlardan dolayı kaynaklanan sıkıntıların ortaya çıkmasında ve bu neden ile ortaya çıkan hastaların ilerlememesinde gerekli olan tedaviye karar verilmesinde difüzyon MR çekilmektedir. Bu çekim yöntemi dokularda bulunan su moleküllerine dayanmaktadır. Burada yer alan moleküllerin difüzyon hareketleri incelenmektedir.

Difüzyon MR Nerelerde Kullanılır

Vücudumuzda yer alan pek çok rahatsızlık dokulardaki su moleküllerinin birikmesinden ve yanlış şekilde hareket etmesinden kaynaklanmaktadır. Kas ve organ yapılarında bulunan su moleküllerin mikroskobik bir ortamda incelenmesi difüzyon MR ile sağlanmaktadır. Bu çekim rutin bir kontrol yöntemi değildir. Çekim için kesinlikle geçerli bir neden bulunması gerekmektedir. Aksi halde mecbur olunmadığı durumlarda be çekimin gerçekleştirilmemesi gerekmektedir. Tüm radyoloji işlemleri gibi bu çekiminde bir takım yan etkileri olabileceği ihtimaller dahilinde bulunmaktadır. Halk arasında inme adı verilen hastalıktan ötürü difüzyon MR yapılmaktadır. Birçok vaka için hastaneye gidildiğinde bir sebep bulunmamaktadır. Bu tür vakalarda hastalığın tam olarak teşhis edilmesi ve hastalığın nedeninin izlenebilmesi adına da bu işlem yapılmaktadır.

Difüzyon MR Tanısı

Günümüzde tespit edilen hastalıkların pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu hastalıklar için nasıl bir tedavi uygulanacağı ve tedavin için gerekli olan hastalık tanısında da birçok modern yöntem kullanılmaktadır. Teknolojinin getirdiği son hastalık tespit ve tedavi yöntemlerinden biri de difüzyon MR olmaktadır. Bu yöntem ile yapılacak işlemler hastalıklara tanı koymaya neden olmaktadır. Bunun yanı sıra yapılacak olan tedaviler içinde bu işlem hastalığın hangi evrede olduğunu göstermektedir. Bu nedenlerden dolayı gerekli görüldüğü hallerde bir uzman eşliğinde bu işlem kesinlikle yapılmaktadır. İşlem için yapılacak olan tedavi kısa sürede sonuç vermektedir. Bu sonuca uygun rapor hazırlanmaktadır.