Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Ayazmadere Cad. Yeşilçimen Sokak No: 9 Zemin-Giriş Kat Beşiktaş - Istanbul 444 67 28 - 444 MR BT

MR Spektroskopi

MR Spektroskopi Nedir?

MR Spektroskopi çekimi öncesinde hastada bulunan protez, diş teli, kalp pili gibi metal parçalar içeren aparatların mutlaka doktora bildirilmesi gerekmektedir. MR Spektroskopi için kısaca MRS ismi kullanılmaktadır. Bu yöntem ile beyinde yer alan metobolitler ve bunların dağılımları incelenmektedir. Yapılan MR Spektroskopi çekimi ile habis, tümör ya da abse gibi pek çok sıkıntı ortaya çıkmaktadır. Hastalıkların ortaya çıkması var olduğu bilinen tümörlerin derecelerinin belirlenmesi için MR Spektroskopi kullanılmaktadır. Hastada yer alan bu detayların ortaya çıkarılması ise gerek hastalığın tanısı için gerek hastalığın tedavisi için oldukça önem arz etmektedir. Işın tedavisi ile yapılan tedavilerde hasanın durumunun takip edilmesinde de yine MR Spektroskopi çekim yöntemi kullanılmaktadır.

MR Spektroskopi Hakkında Bilinmeyenler

Kritik bilgilerin ortaya çıkmasını sağlayan MR Spektroskopi, hasar tespiti yapmanın yanında tümörün tekrarlanmasında da gayet sağlıklı bir şekilde kullanılmaktadır. Patolojik dokular için gerekli olan analizlerin yapılmasında da MR Spektroskopi kullanılan yöntemler arasında bulunmaktadır.  Bu analizler ile dokular arasında bulunan ilişkiler de ayrıntılı şekilde araştırılmaktadır. MR Spektroskopi görüntüyü küp ya da sekanslar denilen yeni teknoloji ürünü olan görüntüleme destekleri ile almaktadır.  Hastalar için son derece rahat bir ortamın hazırlanması açısından MR Spektroskopi cihazlarında hızlı çekim tekniği ve bu tekniğin yanında müzik yayın sistemi de bulunmaktadır. MR Spektroskopi yaptırmak isteyen hastaların çekim için hastaneye gelmeden dikkat etmesi gereken bir takım hususları bulunmaktadır.

MR Spektroskopide Yapılacak Olanalar

MR Spektroskopi için yapılacak olan çekim öncesinde hastanın vücudunda bulunan ya da vücudun dışında bulunan tüm metal eşyalar hastadan arındırılmalıdır. Hatta bu çekim öncesinde hastada bulunan kalp pili ya da platin veya çivi ile ilgili durumlarda dahi çekimi gerçekleştirecek uzmana bilgi verilmelidir. MR çekim alanı manyetik bir alan olduğundan hasta sağlığı açısından mutlaka gerekli bilgileri vermektedir.  Yani MR Spektroskopi öncesinde hastanın vücudunda kesinlikle bir metal eşya bulunmamalıdır. MR Spektroskopi çekimi sırasında hastanın kesinlikle hareket etmemesi gerekmektedir. Hasta hareket ettiği zaman ise görüntüler bozuk şekilde geldiğinden ulaşılan sonuç pek sağlıklı olmayacaktır. MR Spektroskopi çekiminde verilen önlük giyilmelidir.