Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Ayazmadere Cad. Yeşilçimen Sokak No: 9 Zemin-Giriş Kat Beşiktaş - Istanbul 444 67 28 - 444 MR BT

MR Kolanjiyografi

MR Kolanjiyografi Nasıl Uygulanır?

Safra, pankreas, safra kesesi, safra yolları, pankreas kanalları anatomisi hakkında detaylı bir şekilde bilgi almak adına uygulanan MR işlemine MR Kolanjiyografi adı verilmektedir. Bu bölgeler ile ilgili standarttan daha ayrıntılı bilgi almak isteyen uzmanlar MR Kolanjiyografi uygulaması istemektedir. Safra ya da pankreas ve yollarında bulunacak taş, tümör ya da tıkanıklık gibi durumlarda MR Kolanjiyografi kısa sürede sonuç veren bir yöntemdir. Ayrıca bu yöntem ile elde edilen sonuçlara göre ERCP yöntemi ile tedavi süreci başlamaktadır.

MR Kolanjiyografi İşlemi

ERCP ,safra ve safra yollarında karşılaşılan sıkıntıların çözümü için kullanılmaktadır. MRPC yöntemi ise bu bölgelerde tanı için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem uygulanmadan önce hastanın yapısına uygun olarak hastaya sakinleştirici verilmektedir. MR Kolanjiyografi işlemi için kontrast madde kullanımı hekim tercihine göre değişiklik göstermektedir. bazı hekimler bu maddeyi kullanarak çekimlere başlarken bazı hekimler maddenin kullanılması için tercihte bulunmamaktadır. Bu maddeyi kullanan hekimler damar yolu aracılığı ile organların daha iyi görünmesini sağlamaktadır. kontrast verildikten sonra çekimlere başlanmaktadır ve bu süre zarfında hekim ile personelden gelen talimatlara uymanız beklenmektedir. Çekim sırasında ya da sonrasında da aynı şekilde hekim ya da personel talimatlarına uymanız beklenmektedir. Bu işlem sırasında bir komplikasyon ile karşılaşma durumu oldukça düşüktür. Görüntülenme öncesinde alerjik reaksiyonlar ile karşılaşma olasılığı düşüktür fakat yine de bulunan bir alerjik hastalığınız için hekime başvurmanız gerekmektedir.

MR Kolanjiyografi Hakkında Bilgiler

Konsrat verilerek yapılan işlemlerde alerjik reaksiyonlar ile ya da böbrek yollarında oluşacak bir sıkıntı ile karşılaşmak mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra çekim MR Kolanjiyografi sırasında sağlık durumunuz ile karşılaşacağınız olumsuz durumlarda hemen hekiminizden ya da personelden yardım almanız gerekmektedir. Kantrast kullanılmadığı takdirde ise herhangi bir komplikasyon ile karşılaşma olasılığı oldukça düşüktür. Sadece kapalı alan korkusu olan hastalar için bu işlem öncesinde sakinleştirici verilmektedir. bu da ancak hastanın isteğine bağlı olarak gerçekleşen bir işlemdir. Afra ya da pankreas yollarının görüntülenmesinde radyasyona bağlı kalmanız olasılık dışıdır. Ayrıca bu işlem oldukça ucuz ve hızlı bir işlemdir.