Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Ayazmadere Cad. Yeşilçimen Sokak No: 9 Zemin-Giriş Kat Beşiktaş - Istanbul 444 67 28 - 444 MR BT

Meme MR

Meme MR Neden Çekilir?

Memede yer alan kitlelerin ya da kanserojen maddelerin erken dönemde teşhis edilmesi kadınlar için hayati bir önem taşımaktadır. Bu konuda kadınların bireysel olarak duyarlı olmaları oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda değişen teknoloji ve gelişen şartlar ile bu teşhisler erken dönemde yapılmaktadır. Meme MR, erken dönemde bir rahatsızlığı ortaya çıkaracak olan en iyi teknikler arasında bulunmaktadır. manyetik rezonans görüntüleme sayesinde güçlü bir manyetik alanda ve radyoaktif dalgalar ile vücudumuzda yer alan herhangi bir organın net bir şekilde görüntülenmesi sağlanmaktadır. Bu görüntülenme bir bilgisayar yardımı ile yapılmaktadır. B görüntüleme de X ışınları bulunmadığı için radyasyon kesinlikle yer almamaktadır.

Meme MR Yaptırmak İsteyenler

Meme MR yaptırmak isteyenlerin bu konuda gerekli araştırmaları yaptırmış olması ve bu konuda uzman birinden yardım almaları gerekmektedir. Özellikle uzman ve deneyimli bir merkez seçimi çekimin sağlıklı şartlarda ve sağlıklı sonuçlarda bulunmasını sağlamaktadır. Tümör için yapılacak olan Meme MR çekiminde damardan kontrast madde verilmektedir. Çünkü bu madde damar yolu ile verildiğinde tümör bulunan bölge daha parlak bir hale gelmektedir.  Kontrast boyalı alan oluşturduğundan bu madde ile organlar daha rahat bir şekilde görünmektedir ve daha rahat bir şekilde incelenmektedir.  Eğer inceleme sırasında boyalı madde ile boyanan bir alan yok ise meme kanseri de yok denecek kadar az bir risk taşımaktadır. Tomografide kullanılan kontrast maddeler iyot içermektedir. Fakat Meme MR için kullanılan kontrast iyot içermemektedir. Bu bakımdan Meme MR için kullanılan kontrast maddeler de alerji riski oldukça düşüktür.

Meme MR için Kullanılan Yöntem Sonrası

Meme MR için kullanılan kontrast madde sonrasında en fazla karşılaşılan yan etkiler ise baş ağrısı ile bulantıdır. Meme MR teknik olarak iyi yapılması gereken bir işlemdir. Bu işlem tanı koymak için gerekmektedir. İşlemin en önemli faydaları ise radyasyon içermemesi, mamografi ya da ultrasonagrafinin yetersiz kaldığı durumlarda kullanılma, mamografide görünmeyen küçük meme lezyonlarını saptaması ve mamografi ile değerlendirilemeyecek hastaların bu işlem ile değerlendirmesi olarak sayılmaktadır. İşlem için kaliteli sağlık merkezi seçimi önemlidir.