Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Ayazmadere Cad. Yeşilçimen Sokak No: 9 Zemin-Giriş Kat Beşiktaş - Istanbul 444 67 28 - 444 MR BT

MR Bos Akım

MR Bos Akım Nedir?

Beyin ventriküllerinde bulunan boşluklarda su birikmesinden dolayı ortaya çıkan hastalık da MR Bos Akım çekilmektedir. Bu hastalığın oluşması kafa içinde yer alan basınçtan ötürü büyümektedir ve anormallikler meydana gelmektedir. MR Bos Akım sayesinde kafa içinde yer alan omurilik sıvısı tespit edilmektedir. Boş akım çekimlerde genelde kontrast madde kullanılmaktadır. Bu madde görüntülenecek alanları boyayarak daha rahat bir şekilde görüntü elde edilmesini sağlamaktadır. Bu madde bütün damarlarda dolaşmaktadır. T2 kesitinde daha rahat görüntü oluşmasını sağlamaktadır. bu görüntüleme ile fizyolojik değil daha çok anatomik bakımdan bir görüntüleme yapılmaktadır.

MR Bos Akım ve Hidrosefeli

MR Bos Akım çekiminin amacı ise hidrosefeli hastalarında BOS akımın oluşturduğu basıncı bu basınç yanında vebtrikülleri ve omuriliği görüntülemektir. Çekim kafa üzerine yani kranyum bölgesi için yapılmaktadır. Yapılacak olan çekim tedavi amaçlı gerçekleşmemektedir. Sadece tanı ve hastalığın geldiği dereceyi görmek adına bu çekim işlemi gerçekleşmektedir. Uzman bir tekniker tarafından MR Bos Akım çekim işlemi gerçekleşmektedir. Çekim sonuçları ise bir radyoloji uzmanı tarafından değerlendirilmektedir. Tüm bu işlemler bittiğinde ise ortaya çıkan kesin bilgiler ya da şüpheli bilgiler raporlanarak hastaya sunulmaktadır. Çekim için öncesinde gereken herhangi bir hazırlık süresi bulunmamaktadır. İlaçlı çekim yapılması halinde hastaya damar yolu ile konstrat madde verilmesi sağlanmaktadır.

MR Bos Akın Hastalar ve Çocuklar

Hasta ya da çocuklarda daha kaliteli bir sonuç alınması için hastaya anestezi verilmektedir.
Doktorun istediği yöntem olarak MR Bos Akım çekimi hastalıkların tedavi edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Çekim sırasında hasta radyasyona maruz kalmayacağından bu yönde oldukça sağlıklı bir çekim karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca çekim öncesinde hastalar için belirli bir hazırlık aşaması gerekmemesi de çekimin rahat bir ortamda ve basit şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. günümüzde bu yönde yapılacak olan çekim için mıknatıslı ortama girileceğinden üzerinizde herhangi bir metal eşyanın bulunmaması gerekmektedir. Metal eşya ya da parça vücudunuzun dışında olmayacağı gibi aynı zamanda vücut içinde de bu parçalardan bulunmaması gerekmektedir. Aksi halde MR çekimi tehlikeye girerek sizin hayati tehlikeniz ortaya çıkacaktır. Bu konuda uzmana bilgi verilmelidir.