Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

HSG Filmi Nedir? 

HSG filmi, histerosalpingografi denilen pek çok kadın için genellikle korktukları bir işlemdir. Öncelikle doğru bir teknikle ve doğru ekipmanlar kullanılarak çekilirse rahim filmi ağrılı değildir. Bazı eski tekniklerle çekim gerçekleştirilirse ağrılı olma ihtimali söz konusu olabilir.  

O zaman gerçekten ağrılı ve biraz da ürkütücü olabilir.  Ama bunlar genellikle kulaktan dolma bilgilerdir. Rahim filmi rahim hakkında bütün anomalilerin görüntülendiği çok önemli bir tetkiktir. HSG filmi rahim duvarlarında kalınlaşma, tuba denilen tüplerde tıkanıklık veya daralma olup olmadığı konusunda kesin ve net bilgi verir.

Rahimde bir şekil bozukluğu, eski geçirilen müdahaleler,  ameliyatlar kürtajlar herhangi bir yapışıklığa sebep olmuş mu? Gibi bütün bilgileri aktaran çok önemli inceleme metodudur.

Tüplerin normal şekilde olup olmadığı, yumurtalıklar da sıvı birikmesi gibi bilgiler hekim için oldukça önemli bilgilerdir. Bu hem doğal gebelikte hem de düşüklerde çok önemli ve düzeltilebilir ve çok rahatlıkla tedavi edilebilir bir durumdur.  

Bu filmle çok önemli bilgileri,  başarısız tüp bebek deneyimlerinden önce öğrenmek oldukça önemlidir.  O yüzden filmin verdiği bilgiler tedavi açısından çok önemlidir.

HSG Filmi Neden Çekilir?

Rahim filmi yani histerosalpingografi yeni tekniklerde kısa sürede 5 dakika içerisinde acısız bir şekilde artık yapılmaktadır.

Özellikle tüp bebek tedavisi öncesinde hekimler tarafından çok istenilen bir filmdir.  Rahim filmi anestezi gerektirmeyen bir filmdir.  Rahim ağzından içerim x ışını altında parlayan bir kontrast madde denilen bir madde verilir.  Kontrast madde önce rahime dolar.

Rahim içerisini doldurduktan sonra tüplere geçer. Kontrast madde rahimin içerisini doldururken bir film çekilir.  Tüplere geçtiğinde ise bir film daha çekilir.  Tüplerden çıktıktan sonra da bir film çekilir. Böylece rahimin içerisinde tüplerin tamamı gözlemlenmiş olur.

İlginizi Çekebilir  Bel Fıtığı MR

Tüpler tıkalıysa bu çok ayrıntılı bir biçimde görüntülenir. Tüpler açıksa ilacın yani kontrast maddenin döküldüğü gözlenir.  Tüplerde bir şişme enfeksiyon varsa o tarz şeylerin de tamamı rahim filminde görüntülenir.

HSG filmi genellikle uzun süreli infertilitesi olan yani genel anlamda bakıldığında testler normal,  sperm analizi normal kadında adet düzenli,  ilişkiye giriyor ama hamile kalamıyorsa tüplerde bir sorun olduğu düşünülür.

Bu durumda HSG film istenir.  Ayrıca tüp bebek tedavisinde tekrarlayan başarısızlıklar olduğu zaman HSG filmi istenir.  Bazı durumlarda da rahim içi yapışıklık,  doğuştan gelen rahim içerisine bir perde veya rahimde şekil bozukluğu olduğu düşünüldüğünde o zaman mutlaka HSG film istenir.

Bunun dışında ultrasonda şüpheli anomaliler izlendiğinde, bir takım kisttik alanlar olup olmadığının anlaşılması, tüplerde şişme, enfeksiyonun söz konusu olup olmadığının anlaşılması için mutlaka HSG filmi istenmektedir.

HSG Filmi Nerede Çekilir? 

HSG filmi radyoloji tetkiklerini yapan görüntüleme merkezlerinde çekilmektedir.  Ancak her görüntüleme merkezinde rahim filmi çekilmeyebilir.  Bunun için önceden iletişime geçip rahim filmi çekip çekmedikleri sorularak randevu oluşturulmalıdır.

HSG Filmi Avantajları Nelerdir? 

HSG film yeni çekilen tekniklerle kısa süre içerisinde acısız bir şekilde gerçekleştirilir.   Son yıllarda hekimler tarafından da çok istenilen bir tetkiktir.  Rahim filmi anestezi gerektirmeyen bir filmdir.

Rahim ağzından içeri x ışını altında parlayan bir kontrast madde verilir. Bu kontrast madde rahime dolar ve içeride tüplere geçer.

Kontrast madde hekimi ayrıntılı bir biçimde rahim içi hakkında fazlasıyla bilgilendirir. Bu sebeple rahim içi anomalileri ve tüp bebek tedavisi öncesi yapılan bu uygulama son derece önemli bir uygulamadır.

HSG İlaçlı Film Nasıl Çekilir?

HSG filmi rahim içinin herhangi bir anormaliler açısından kontrol edilmesi ve tüplerin açık olup olmadığının anlaşılması amacıyla yapılır.  

İlginizi Çekebilir  HSG

Bunun için rahim içine yağlı bir kontrast madde enjekte edilir.  Verilen maddenin rahim ve tüplerden geçerek karın boşluğuna ulaşması görüntülenir.  HSG film için başvuran hastalarda kadın faktörünü anlamak için kullanılan en önemli yöntemdir. 

Rahim filmi adından da anlaşılacağı üzere rahim içi ile ilgili patolojileri gösteren bir tespittir.  Rahim içinin şeklini tüpleri ve tüplerin rahimle olan bağlantısını, bir arada görme olanağı sağlar.  HSG film genelde adet bitimi rahim duvarı ince iken yapılması gereken bir tetkiktir. 

Kontrast bir madde verilerek vajinal yoldan rahim tüpleri görülmesi amaçlanır.  X Ray kullanılarak yapılan bir işlem olduğu için film çekildikten 1 ay tüp bebek tedavisi başlatılmaz. HSG film tüp bebek tedavisi öncesi hazırlık olarak yorumlanabilir.  

Tespit edilen bulgular tüp bebek tedavisi için oldukça önemlidir. Tüplerdeki her tıkanıklık ve çevresinde gelişen iyi huylu kitleler, gebeliği engelleyebilecek perdeler veya rahimin doğumsal anomalileri rahim filminde net bir şekilde gözlenebilir.  Bu anomaliler tedavi edilerek tüp bebek tedavisi öncesi hasta tüp bebek tedavisine hazırlanır.

HSG Filmi Çekiminden Sonra Ağrı Olur mu?

HSG filmi çekimi önyargılı bakıldığı gibi ağrılı ve acılı bir işlem değildir.  Rahim filminden sonra içeriye verilen kontrast maddenin bir kısmı geri geleceğinden hastanın pet kullanması uygun olur.  

İncelemeden sonra bir iki saat hafif ağrı görülebilir.  Bazı durumlarda hafif kanama ve lekelenmeler meydana geldiği olmuştur.  Genellikle hastalar çekim işleminden sonra günlük yaşamına dönebilirler.

HSG Filmi Fiyatları 2024

HSG filmi fiyatları konusunda en doğru bilgiler HSG filmi çeken görüntüleme merkezleriyle iletişime geçilerek öğrenilmesi en doğru olandır.

Ultrasonagrafi vs. gibi tekniklerden farklı bir cihazla gerçekleştirilmektedir. Farklı fiyatlar genellikle farklı görüntüleme merkezlerinden kaynaklanmaktadır. HSG Filmi fiyatları 2024 hakkında bilgi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Boyun Ultrasonu