Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Ayazmadere Cad. Yeşilçimen Sokak No: 9 Zemin-Giriş Kat Beşiktaş - Istanbul 444 67 28 - 444 MR BT

MR Anjiografi

MR Anjiografi Nedir?

Damar hastalıklarında tanı koymak amacı ile yapılan MR çekimlerine MR Anjiografi adı verilmektedir. Uygulama ilaçlı ya da ilaçsız şekilde iki farklı yöntem ile uygulanmaktadır. İnsan vücudunda bulunan damarların daha detaylı görünümünü sağlayan MR Anjiografi yöntemi damarlarda bulunabilecek hastalıkların tanısının tam olarak koyulmasını sağlamaktadır. Büyük damarlar için yapılacak olan çekim sonrasında bu damarlar rahat bir şekilde görüntülenmektedir. Bu işlem için hastaya ilaç da verilmemektedir. Fakat daha ince damarların görüntülenmesi için ise damarlara ilaç verilmektedir. İlaç sayesinde gayet rahat bir şekilde ve son derece hızlı olarak ince damarların görüntülenmesi de sağlanmaktadır.

MR Anjiografi Uygulaması

Bu uygulamanın avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Avantajları arasında ise oluşabilecek pek bir olumsuz durumun bulunmamasıdır. Bunun yanı sıra sonucun hızlı alınması ve işlemin kolay bir şekilde yapılması da MR Anjiografi avantajları arasında bulunmaktadır. dezavantajları ise uygulanacak kontrast maddeye bağlı olarak ortaya çıkabilecek alerjik durum bulunmasıdır. MR anjiyosu belli başlı hastalıkların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu hastalıkların ortaya çıkmasında ise hızlı bir sonuç vermektedir. MR Anjiografi ile şah damar hastalıkları tanı ve tedavi için karar verilmesi ve bu bölgede yer alan sıkıntıların ortaya çıkması sağlanmaktadır. Aynı şekilde derin ve trombozu ile ilgili sıkıntılı durumların tespitinde ya da bu konuda gerekli olan tedavide de MR Anjiografi kullanılmaktadır. Aorta ve dalları için ve diseksiyonlar için de yine MR Anjiografi çekim yöntemi rahat bir şekilde kullanılmaktadır.

MR Anjiografi Hastaları

Hastalarda MR Anjiografi kullanımı için kol hastalıkları gibi sıkıntıların bulunması gerekmektedir. Bacak hastalıkları ve böbrek damarlarında bulunan rahatsızlıklar için de yine MR Anjiografi yöntemi rahat bir şekilde kullanılmaktadır. Böbrek nakline hazırlık yapmak amacı ile de MR Anjiografi çekim yöntemi kullanılmaktadır. Günümüzde yapılacak olan çekimlerde MR Anjiografi iin son derece gelişmiş bir teknoloji kullanılmaktadır. Bu teknoloji sayesinde çekimler kısa sürede tamamlanmaktadır ve bunun yanı sıra çekim sonuçları net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. çekim sonuçları aynı hızla hekim tarafından da değerlendirilmektedir. Gerekli işlemler ve kontroller tamamlandığında ise hekim tarafından rapor verilmektedir.