Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Rahim Filmi

blank

blankHSG – Rahim Filmi Nedir?

Rahim Filmi; kadınların üreme organlarındaki olası sorunların saptanmasına yardımcı olan bir görüntüleme yöntemidir.  Rahim-uterus boşluğu ayrıca kanallar-tüpler ile ilgili, bazen de tüplerin karın boşluğuna açıldığı yerde olabilecek sorunlar-hastalıkların saptanmasında rahim filmi-HSG (histerosalpingografi) önemli bir işleve sahiptir. Rahim filmi fiyatları ve ücreti konusunda hemen bizimle iletişime geçin.

HSG – Filmi Nasıl Yapılır?

Temel olarak rahim ve tüp (fallop tüpü-kanallar) boşluklarının röntgende görünür kılınması için opak-kontrast madde verlip görüntülenmesi yöntemidir. Vajen içine muayene kaşığı-spekulum yerleştirilerek rahim ağzı görünür hale getirildikten sonra rahim ağzı kanalı-rahim girişine yumuşak plastik bir kateter yerleştirilir. Verilen ilaç-kontrast maddenin geri akmaması için kateter ucunda mevcut balon şişirilerek rahim girişinin geçici şekilde tıkaması sağlanır. Rahim boşluğu ve ardından tüplere ilerleyen kontrast madde dijital röntgen cihazında hem canlı görüntü şeklinde takip edilir hem de uygun pozisyonlarda görüntüler elde edilir. Rahim filmi ücreti 2021 için hemen bizi arayın.

blankHSG – Ağrılı bir İşlem Mi?

Modern yöntem-cihaz-kateter sistemi ve opak maddeler sayesinde genel olarak ağrısız bir yöntemdir. Muayene kaşığı-spekulum hastanın kendini kasması dışında ağrı oluşturmaz. Vajinismus olgularında bu kaçınılmaz şekilde mümkün olamadığından vajinismus olgularında genel anestezi zorunluluk haline gelebilir. Kontrast maddeyi vermek için kullanılan kateter ağrı oluşturmaz, hastaların pek çoğu kateterin yerleştirildiğini bile farkedemezler. Kontrast madde verilip rahim boşluğu dolmaya-kısmen genişlemeye başladıkça adet sancısına benzer hafif kasık ağrısı gelişebilir. Kateter balonu boşaltılıp kontrast maddenin geri akmasına izin verildiği an, yani rahim içi basınç düştüğü an bu sancı ortadan kalkar. Rahim filmi ücreti için uzman ekibimiz sizlere geri dönüş sağlamaktadır.

HSG – Rahim Filmi Ne Kadar Sürer?

HSG işlemi muayene kaşığı yerleştirilmesini takiben genelde 2-3 dakikada biter. Film ve rapor merkezimizde genelde 3-5 dakika sonra hazırdır.

blankHSG – Tıkanıklıkları açar mı?

Film çekilirken verilen sıvı tüpler-kanalları bir nevi yıkamış olur, yani kanallar içne birikmiş olabilecek koyu kıvamlı salgı ya da doku kırıntılrı gibi şeyleri-tıkaçları yıkayıp atabilir. Bu anlamda daha çok işlevsel tıkanıklıkları açabilir. Tam da bu nedenle filmi sonrası hamilelik şansı artmaktadır.

Gerçek anlamda hastalıklara bağlı tüp tıkanıklıkları bu yöntemle açılamaz. Tüp açma müdahaleleri sorunun yeri-cinsine göre genellikle laparoskopik cerrahi ile gerçekleştirilir. Tıkanıklık tüplerin rahime bağlandığı başlangıç kısmında olduğu durumlarda radyolojik görüntüleme eşliğinde kateter ve özel kaygan klavuz teller aracılığı ile HSG’ye benzer bir yöntemle tüplerin tekrar açılması-rekanalizasyonu sağlanabilir. Rahim Filmi Fiyatları yapılan tetkiklere göre belirlenir.

HSG – Rahim filmi rahimdeki yapışıklıkları açar mı?

Rahim içi küçük yapışıklıklar rahim filmi çekilirken verilen ilaç-kontrast madde basıncıyla (rahim boşuğunu gerip iki duvarı birbirinden uzaklaştırdığından) kısmen, bazen tamamen açılabilir ancak rahim içi yapışıklık tedavisi için HSG çekilmez, tedavi yöntemi genellikle cerrrahidir (histeroskopi)). Kürtaj sonrası rahim içi yapışıklıklar sık görülür. Rahim duvarının ince (endometriumun inceldiği) durumlarında da yapışıklıklar sık görülür. Kürtaj sonrası adet kesilmesi-azalması durumundan genellikle yapışıklıklar sorumludur. Bazen rahim girişindeki küçük bir yapışıklık bu alanı tıkayarak adet kanının akmasına engel olur. Bu gibi durumlarda rahim filmi yapışıklığı tanmamen ortadan kaldırıp hastanın iyileşmesini sağlayabilir. Rahim filmi ücreti en son işlemler arasında gelmektedir.

HSG – Rahim filmi neleri gösterir?

Rahim filmi rahim boşluğunun doğuştan gelebilecek şekil bozuklukları, sonradan gelişen myom, endometrial polip gibi kitleler, enfeksiyon, rahim duvar kalınlaşması gibi patolojiler, rahim içi yapışıklıkları gösterir. Tüpler-kanalların açık olup olmadığı, tıkalıysa hangi seviyede tıkandığı, geniş ya da dar olduğunu gösterir. Bazen tüp çevresinde özellikle ameliyat, çikolata kisti ya da enfeksiyonlara bağlı gelişebilen yapışıklıkları gösterebilir. Uzman kadromuz sayesinde sizlere rahim filmi fiyatları konusunda yardımcı oluyoruz.

HSG – Rahim Filmi Sonrası

Olası enfeksiyon riskini azaltmak amaçlı profilaktik antibiyotik kullanımı tavsiye edilir. İşlem sonrası kısa süreli-sızıntı şeklinde az bir kanama bazen görülebilir. İşlem sonrası normal günlük hayatınıza devam edebilir, örneğin işe gidebilirsiniz. 

Rahim Filmi Fiyatları 2021

Rahim filmi çektirmelerde devlet ve özel hastanelerde rahim filmi ücreti olarka değişkenlik göstermektedir. İster devlet hastanesinde isterseniz de özel hastanelerde yaptırabilirsiniz. Rahim filmi fiyatları 2021 hakkında detaylı bilgi için hemen randevu alın.