Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Ayazmadere Cad. Yeşilçimen Sokak No: 9 Zemin-Giriş Kat Beşiktaş - Istanbul 444 67 28 - 444 MR BT

HERNİOGRAFİ (Fıtık Filmi)

Fıtık toplumun yüzde 2-4’ünde görülen bir hastalıktır. İş ve güçten kayıp, yaşam kalitesinin düşmesi, bazen de hayati tehlikeyle seyreder. Fıtık, herhangi bir organ-yapının bir bölümü veya tamamının doğal olmayan veya normalde açık olmayan bir ağızdan başka boşluğa uzanması, balonlaşması olarak tanımlanabilir Fıtıklar, çok farklı bölgelerde görüldükleri için çeşitli isimlerle adlandırılır. Karın duvarı ve Kasık fıtıkları, en sık türlerden olup çoğu muayene ile teşhis edilir. Ayağa kalkınca, öksürünce, ıkınma ile şişlik ortaya çıkar, sırt üstü uzanınca kaybolur. Yatınca şişliğin kaybolma nedeni, fıtık kesesi içindek organların karın içine geri dönmesidir. Bu durumda klinik şüphe oluşup ileri tetkik yöntemlerinin kullanılması önerilebilir. Örneğin Sporcularda “Nokta Fıtığı” diye de adlandırılan, ağır egzersiz ve yoğun maç temposunda ortaya çıkıp fıtık türleri vardır. Bu fıtıklar, diğer kasık ağrısı nedenleri ile karıştırılabilir. Kasık çevresindeki ağrılar, aktif spor yapan kişilerde sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Bu düzeyde kasık kemiğinin sorunu ( osteitis pubis) ,tendinit (tendon problemi ) diğer yumuşak doku problemleri fıtığa benzer şikayetlere yol açabilir. Bu durumda Herniyografiden yararlanılır.
Nasıl yapılır?
Hastanın aç karnına gelmesi istenir. Hastanın göbeğe yakın bir yeri hazırlanıp temizliklendikten sonra ilaç karışımı batın içine verilir. Hastaya egzersiz yaptırılarak zorlanma esnasında görüntü kontrolü eşliğinde inceleme yapılır. Yan etkisi var mı ?
Yan etkileri oldukça azdır ve sıklıkla rastlanmaz. Tüm girişimsel işlemlerde olduğu gibi enfeksiyon, ilacın istenmeyen bölgelerine geçici, hafif ağrı gibi hasta açısından önem arz etmeyen durumlarla karşılaşılabilir.