Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Defekografi

blank

Defekografi Nedir?

Defekografi büyük abdestin kontrast madde ile işaretlenir, sonra hasta normal bir biçimde büyük abdestini yapar ve büyük abdestin kontrast madde ile karışması ile bu içerik incelenir. Defekografi işlemi çekimin yapılacağı odada radyolojik görüntü altında gerçekleştirilir.  Hastanın normal pozisyonda büyük abdestini yani defekasyonu yapması istenir.  Bu durum radyolojik olarak incelenir.  Defekasyon sırasında hastada hareketlenmenin yönü biçimi açıklanarak değerlendirilir.  Bu radyolojik görüntüleme yöntemi birçok hastalıkların tanısını koymak konusunda önemli sonuçlar verir.  Genellikle dışkılama sorunu yaşayan hastalarda bunun sebebinin anlaşılması için başvurulan yöntemlerden biridir.  Bu inceleme ile organın anatomik yapısı ve fonksiyonu araştırılır.  Bu durum MR görüntüleme işlemi ile de yapılmaktadır.

Defekografi, Nasıl Yapılır?

Defekografi öncesi belli bir hazırlık yapmak gerekir.  İşlemden önce hastaya lavman yapılır.  Bağırsaklar tamamen boşaltılır.  Hastaya işlemden iki saat önce kontrast madde içirilir ve kontrast maddeden sonra herhangi bir sorun oluşup oluşmadığı incelenir.  Ardından hasta çekim yapılacak masaya yatırılır.  Hastaya bu süre içinde belli komutlar verilir.  Sakin olması ıkınması kasması boşaltması gibi birtakım komutlara hasta uyarak çekim yapılır ve yapılan her pozisyonda ayrı bir çekim görüntü alınarak işlem tamamlanır.  Makat bölgesinin dışkılama yaparken görüntülenmesini sağlayan radyolojik yönteme Defekografi denir.  Özellikle dışkılama sorunu yaşayan hastalara yapılır.  Bu sorunları yaşayan hastalar genellikle kabızlık,  yeteri kadar dışkılayamama,  dışkısını tutamama veya dışkılarken ağrı gibi şikâyetleri bulunur.

Defekografik MR

İlaçlı dışkılama olarak da bilinen Defekografi pelvik taban hastalıklarının ayırıcı tanısında bu kasların inceleme ve dışkılama sırasında ki fonksiyonlarının değerlendirilmesi için yapılan bir incelemedir.  Yapılacak tanı planı veya ameliyata karar verme açısından çok önemlidir.  MR çekimi sırasında hastanın uyumu çok önemlidir.  Bu hastalığın tedavisinde ki önemi ve çekim sırasında yapması gerekenler uzun uzun anlatılmalıdır. Defekografik MR çekecek olan teknisyen ile hasta arasında iletişim çok önemlidir. Defekografi MR tetkiki,  kalın bağırsak sarkması,  dışkılama zorluğu,  tam bağırsağın boşalamaması,  idrar kaçırma hissi,  gibi şikâyetlerin ayırıcı tanısında kullanılır. Makatta ağrı,  kanama,  sislik gibi sorunları olan hastalarda hemoroid,  anal fissür,  yani çatlak gibi hastalıklar kronik kabızlığın altında yatan sebepler,  dışkılama güçlüğünü oluşturan nedenlerin araştırılması için Defekografi görüntüleme tetkiki istenir.  Defekografi anüs,  rektum ve pelvik tabanın birbiriyle olan ilişkisi ve herhangi bir sorun olması durumunda bunların tamamının etkilenmesi ile ciddi anlamda bir hastalığın olduğu düşünülür.  Bu nedenle defekografi fiyatları ve tetkiki bu hastalıkların teşhis ve tedavisinde son derece önemli rol oynamaktadır.

Defekografi Tedavi Yöntemleri

Makat bölgesinin dışkılama yaparken görüntülenmesini sağlayan radyolojik yönteme Defekografi denir.  Özellikle dışkılama sorunu yaşayan hastalara yapılır.  Bu sorunları yaşayan hastalar genellikle kabızlık,  yeteri kadar dışkılayamama,  dışkısını tutamama veya dışkılarken ağrı gibi şikâyetleri bulunur. İşlem yapılmadan önce bağırsakların tamamı temizlenir.  Bağırsak temizlendikten sonra lavman yapılır.  Bazı hastalara işlemden bir gün önce verilerek bu işlemi kendisinin yapması istenir. Makattan içeriye plastik bir enjektörle ve rektal sonda aracı ile baryumlu bir karışım verilir.  Bu karışım yaklaşık olarak 200 mililitre civarındadır.  Kadınlarda mesane ve hazneden yani vajinadan özel bir ilaçlı sıvı verilerek de bu işlem yapılmaktadır. Ardından Defekografi iskemlesi ayarlanır ve iskemle tam olarak röntgen cihazının önüne yerleştirilerek hastanın kalça kısmı ve kaba etinin tamamı görüntünün içine alınması gerekir.  Hasta büyük tuvaletini yaparken ıkınma sırasında rektum adı verilen kalın bağırsağın hareketleri çekilir.  Böylelikle makat,  kasları dinlenme ve sıkma ve itme sırasındaki durumu tam olarak görüntülenir.  Böylece makat bölgesinde anatomik veya fizyolojik bozuklukları olup olmadığının anlaşılması sağlanır.  Sağlıklı olan kişilerde rektumun boşalması birkaç saniye sürerken makatta sarkma olan hastalarda ise bu 30 saniye ile 90 saniye arasında değişiklik gösterir.  Dolayısıyla makat kanalı içine doğru sarkma oluşur.

Defekografi Kimlere Yapılır?

Defekografi birçok hastalığın teşhis edilmesinde kullanılan etkili yöntemlerden biridir.  Bu hastalıklar;

  • rektal prolapsus yani makat sarkması durumu
  • Rektosel
  • Sistosel
  • Tam olarak anlaşılamayan makat ve kalça ağrıları
  • Dışkı ve gaz kaçırma

Durumlarında uygulanan yöntemlerden biridir.

Defekografi İşleminin Zararı Var Mıdır?

Defekografi işlemi özellikle kronik bağırsak sorunu ve dışkılama sorunu olan hastalarda en kesin tanı koyma yöntemlerinden biridir.  Hasta açısından sıkıntılı bir çekim değildir.  Hastaya baryum sıvısı içirilerek çekim işlemi gerçekleştirilir.  Gerek baryum sıvısının gerekse işlemin hasta açısından hiçbir zararı görülmemiştir.  Bugüne kadar yapılan araştırmalarda hasta açısından herhangi bir risk oluşturacak bir uygulama değildir.

Defekografi İşlemi Nasıl Yorumlanır?

Defekografi sonuçlarına göre belli birden fazla hastalığın yorumlanmasında yardımcı olur

Bunlar;

  • Huzursuz bağırsak sendromu (HBS)
  • Yavaş geçişli kabızlık
  • Tıkayıcı tipte dışkılama
  • Her ikisinin birlikte olduğu durum
  • Doğal kabızlık

Başka birçok hastalığa bağlı olarak gelişen kabızlık bu rahatsızlıkların değerlendirilmesi hastanın Defekografi işlemi sırasında ki durumuna bakılarak tanı konulmaktadır.  Defekografi sırasında hasta dinlenme halinde bulunduğu sırada makatın açık veya kapalı olması durumunda çekimi yapılır.  Hasta defekasyon yaptığı sırada dinlenme aşamasına geçtiğinde pelvik tabanının konumunun incelenmesi için çekim yapılır.  İlacı ne kadar sürede boşaltacağı tespit edilir.  Makat kanalının uzunluğu incelenir.  Hastanın defekasyon yaptığı sırada makat ile arka taraftaki rektum arasındaki açı ölçülür.  Makat kanal uzunluğu,  ortalama erkeklerde 22 milimetre ve kadınlarda ise 16 milimetre uzunluğunda olması gerekir.  Sıkılma anında ise 1 milimetre kadar uzadığı bilinir.  Bu ölçüler ışığında yüzde yirmi ile yüzde yetmiş oranında bu işlem ölçülerek değerlendirilir.