Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Ayazmadere Cad. Yeşilçimen Sokak No: 9 Zemin-Giriş Kat Beşiktaş - Istanbul 444 67 28 - 444 MR BT

DEFEKOGRAFİ

 

DEFEKOGRAFİ Nedir?

Defekografi ya da proktogram makat bölgesinin dışkılama yaparken görüntülenmesini sağlayan bir radyolojik yöntemdir. Özellikle dışkılama sorunu yaşayan kişilere yapılır. Bu sorunlar genellikle kabızlık, yetersiz dışkılama, dışkıyı tutamama,dışkılarken ağrı gibi şikayetleri kapsar.

Defekografi için hazırlık var mıdır?

Ön hazırlık genellikle randevudan yaklaşık iki saat önce gelen hastaya ağızdan verilen bir boya maddesi ve tetkik öncesi bazı durumlarda gerekebilecek lavmandan ibarettir. Tetkik öncesi hastanın normalde kullandığı hiçbir ilacı kesmesine gerek yoktur.

Defekografi nasıl bir ortamda yapılır?

Tetkik, inceleme sırasında hastanın kişisel mahremiyeti korunarak, sakin ve psikolojik yıpratıcı etkilerden uzak bir atmosferde gerçekleştirilir. İnceleme yaklaşık 10-15 dakikayı geçmeyecek şekilde sonlandırılır.

Defekografi incelemesi nasıl yapılır?

Hasta sol yanına yatırılır. Makat (Anal kanal) içerisine özel bir tüple dışkı benzeri bir madde uygun miktarda verilir, daha sonra hasta digital röntgen cihazında klozet benzeri bir aparatın üzerine oturtularak  tetkik gerçekleştirilir. Makat yoluyla verilen dışkı benzeri maddenin vücuttan atılırken görüntüleri alınır.

Defekografi ne için yapılır?

Defekografi makat ile rektumun pozisyonunu ve dışkılama fonksiyonunu direkt olarak gösterir. Böylece makatın kalın barsağın son segmenti olan rektumla olan ilişkisinin bozulup-bozulmadığı,rektumun normal pozisyonuna göre yer değiştirip-değiştirmediği ya da duvarındaki bir takım olmaması gereken cepleşmelerin varlığını, normalden fazla kasılıp-kasılmadığını, yeterli boşalımı yapıp-yapmadığı gibi soruların yanıtını verir.

Kaç tip Defekografi var dır?

Genellikle digital röntgen cihazında yapılır. Ancak son yıllarda MR cihazında da bu tetkik yapılmaya başlanmıştır.