Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Voiding Sistouretrografi

Voiding Sistouretrografi Nedir?

Voiding Sistouretrografi idrar torbasından böbreğe doğru idrar kaçağı olduğundan şüphelenildiği yani Reflü hastalığı olduğu düşünüldüğünde çekilir. Öncelikle Voiding çocuğun idrar kanalından bir sonda takılarak mesaneye kontrast madde verilerek çekilen bir filmdir. Aileler bu filmin çekiminden çok endişe etmekteler.  Özellikle kız çocukları açısından kızlık zarı bozulacak mı endişesi yaşarlar.

Bu endişeler kesinlikle yersiz endişelerdir. Kızlık zarı ile idrar kanalı birbirinden farklı yerlerdedir. O nedenle bu konuda endişeye hiç gerek yoktur.  Voiding Sistouretrografi İdrarın geri kaçması şüphesi bulunan durumlarda istenen bir tetkiktir. Bazı çocuklarda üretra ile idrarın dışarı atılması sağlanır.  Bazılarında ise üreterler idrarı geri iter. Bu duruma vezikoüreteral reflü denir.

Orta kaçaklar çok büyük sorun teşkil etmese de büyük kaçaklar da idrar böbreklere kadar kaçar.  Çocuklarda olması durumunda böbrekler riske girer.  Böbreklerde genişleme olur.  Daha çok 1 yaşın altındaki bebeklerde bu durum %40 oranındadır.  1 yaşın üstündeki çocuklarda ise oran daha da düşer. % 25 oranına kadar iner.

Voiding Sistouretrografi Neden Yapılır?

Voiding Sistouretrografi halk arasında çiş filmi işeme filmi olarak adlandırılır.  Voiding Sistouretrografi çok sık üriner sistem yani idrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda daha çok görülür.  Voiding Sistouretrografi ise mesane ve idrar yollarının görüntülenmesi işlemidir.  Voiding incelemesi için idrar yolundan mesanenin içine bir sonda takılır ve mesaneden kontrast bir madde verilir.  O sırada radyoloji doktoru mesane dolu iken hasta çişini yapar ve bu arada birçok film çekilir.  Ancak bu işlem yapılırken hastanın hiç hareket etmemesi gerekir.  4 veya 5 yaşından küçük olan çocuklara yapılan bu işlem çocukların ebeveynleri tarafından dikkatle tutulması istenir.

Mutlaka bir kişinin çocuğun işlem sırasında yanında bulunması gerekir.  Bu inceleme oldukça önemli incelemelerden biridir.  Bazı durumlarda doğuştan bir hastalığın varlığı ortaya çıkabilir.  Üst idrar yollarına kaçış olup olmadığı yalnızca Voiding Sistouretrografi incelemesi ile anlaşılır.  Voiding Sistouretrografi çekilirken çocukta hiçbir biçimde metal bir cismin kesinlikle olmaması gerekir.  Çocuklar genellikle bu inceleme sırasında rahat durmayacaklarından genellikle 1 yaşından büyük olan çocuklara hafif bir sedasyon anestezi verilerek işlemin daha rahat bir durumda yapılması sağlanır.  Yaklaşık olarak işlem 20 dakika ile 30 dakika süresinde yapılmaktadır.

Ancak çocuk işemezse işlem yapılamaz.  Çünkü çocuk işeme sırasında radyolojik çekimler gerçekleştirilmesi gerekir.  Genel anlamda yapılan tetkik ağrılı bir işlem değildir.  Ancak çocuk olması açısından biraz sıkıntılı bir süreç olduğu söylenebilir.

Voiding Sistouretrografi Nerede Yapılır?

Voiding Sistouretrografi yapılmadan önce idrar yolu enfeksiyonunun olmadığından emin olunması gerekir.  Hastanın yaşına göre bir kateter seçilir ve kateterden mesane doldurulur.  Mesane tam dolduğu zaman kateter çıkartılır ve çekim yapılmaya başlanır.  Bu ölçümle mesane boyundaki değişiklikler gözlenir.  İşeme disfonksiyonu gözlenir.

Üreterler de genişleme olup olmadığı teşhis edilir.  Posterior üretral ve üretra darlığı varsa bunlar görülür ve değerlendirilir.  Voiding sistoüretrografi görüntüleme merkezlerinin çoğunda yapılan bir tetkiktir.  İdrar yolu enfeksiyonu sıklıkla geçiren çocuklarda üroloji doktoru tarafından istenen tetkiklerden biridir.  Bu tetkikin yapılması özellikle çocuklarda uzun vadeli birçok hastalığın önlenmesine de yardımcı olmaktadır.

Voiding Sistouretrografi Fiyatları 2024

Voiding sistoüretrografi fiyatları farklı görüntüleme merkezlerinde çok büyük farklar olmamakla birlikte maliyeti bütçeyi sarsmayacak ölçüdedir.  Ancak görüntüleme merkezlerinin dışında özel hastanelerde özel sağlık sigortası kapsamında veya devlet hastanelerinde sosyal güvenlik kurumu kapsamında da yapılan tetkiklerdir.  Bu konuda en doğru bilgiye görüntüleme merkezinin tercih edilmesi durumunda iletişime geçerek hem bir randevu oluşturmak hem de voiding sistoüretrografi görüntüsünün ücretini öğrenmek en doğru yöntemlerden biridir.

Voiding Sistoüretrografi Ne Kadar Sürer?

Çocuklara yapılan bir radyolojik görüntüleme tetkik olması açısından çocuğun buna hazırlanması gerekir.  Bu konuda çocuklar bu işlemden korkacağı için panik yaparlar ve işlemin yanlış yapılmasına sebep olurlar.  Bu nedenle gerek çocuklar açısından gerekse çekimin doğru ve sakin bir şekilde yapılması açısından çocuklara hafif bir sedasyon sakinleştirici uyutucu bir ilaç verilir.

1 yaşından büyük çocuklara voiding sistoüretrografi işlemi yapılır.  Çocuğun yaşına uygun olarak ayarlanan bir sonda takılır.  Mesane kontrast madde ile doldurulur.  Bu işlem ağrılı çocuğa ıstırap veren bir işlem değildir.  Normal koşullarda 20 veya en fazla 30 dakika süren bir işlemdir.  mesane kontrast madde ile doldurulduktan sonra yaklaşık olarak 30 dakika gibi bir süre beklenir.  Bu süre içinde çocuğun idrar yapması beklenir.  Ancak işeme gerçekleşmediği durumda işlem tamamlanamaz.

Voiding Sistouretrografi Radyasyonlu Bir İşlem Midir?

Öncelikle acı ve ağrılı bir işlem değildir.  Ancak çocuklara bunu anlatmak oldukça zordur.  Bundan çocuklar korkabilirler.  İşlem çocuğun genital bölgesi temizlendikten sonra steril antiseptik bir sıvı ile silinir ve sonda takılır.  Sonda takıldıktan sonra mesane kontrast madde ile doldurulur.  Bu hiçbir koşulda çocuğa acı ve ağrı hissettirmez.  Mesane kontrast madde ile doluyken birkaç tane röntgen görüntüsü alınır.  Ardından çocuk henüz masada yatıyor iken çiş yapması istenir.

Çocuğun çiş yapması sırasında tekrar görüntü alınır.  Ancak hastanın bu işlem sırasında hareketsiz yatması son derece önemlidir. Kesinlikle çocuklara zararlı olacak ölçüde değildir.  Günümüzde bu işlemde kullanılan röntgen cihazlarındaki radyasyon oranı oldukça düşüktür.  Hiçbir zaman hastanın ve özellikle çocukların sağlığını tehdit edecek boyutlarda değildir. Voiding sistoüretrografi tetkiki sırasında alınacak olan radyasyon miktarı son derece düşüktür.
How to combine cardio and weight training to develop muscles buy cabgolin natural fitness (weight room / cardio training), macon (71000) – saone-et-loire.