Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Perfüzyon MR

blank

Perfüzyon MR Nedir?

Perfüzyon MR; Beyindeki kan akışını ölçmeye yarayan özel bir görüntüleme biçimidir. Perfüzyon MR çekimleri inme hastalarında tıkanan beyin damarlarını açmak için tedavi edilmesi gerektiğinin tanısını koymak için önemli bir rol oynar. Ayrıca perfüzyon MR çekimlerinde beyin tümörlerinin derecesi ve kanser hastalarında olan kemoterapi tedavilerinde tekrarlama olasılığının görülmesinin incelenmesi için en etkili tetkiklerden biridir.

Beyinde yer alan kan akışının ne düzeyde olduğunun tespiti için önemli bir görüntüleme biçimidir. Perfüzyon MR ile beyindeki kan yapısı incelenmektedir. İlaç kullanımı yardımıyla çekilen perfüzyon MR dinamik inceleme sistemi olarak adlandırılıp tanı ve tedavi teşhisi koymada günümüz teknolojisinde gelişerek etkili sonuçlar veren bir görüntüleme sistemidir.

Perfüzyon MR Nasıl Çekilir?

Perfüzyon MR açılan damar yolundan kontrast madde verilmesiyle çekim yapılan bir görüntüleme sistemidir. Çekim öncesi mutlaka uzman hekim tarafından bilgi almak gereklidir. Hatta uzman hekim tarafından gösterilen çekim sırasında olan işlemlerin yer aldığı videolar hastayı rahatlatmaktadır. Perfüzyon MR çekimleri sanılanın aksine oldukça kolay ve pratik bir görüntülemedir. Kafa bölgesinde oluşan tüm sıkıntılarda etkili sonuçlar alınan bir görüntüleme sistemidir.

Perfüzyon MR ile elde edilen görüntüler bilgisayar yardımıyla rapor olarak görüntülenme olanağına sahip olur. Beyine giden kanın akım hızı, hacmi gibi bulgular perfüzyon MR sayesinde hesaplanarak görüntüler elde edilir. Çıkan görüntüleri uzman hekim inceleyerek erken tanı ya da tedavi çözümlerini üretir. Beyin ve damarlardaki kanın geçiş hızları hakkında da net bir bilgiye ulaşılması adına oldukça faydalı bir görüntüleme sistemidir.

Perfüzyon MR Kaç Dakika Sürer?

Perfüzyon MR kısa süreli bir işlem olup oldukça hızlı ve pratik bir görüntüleme elde edilir. Hasta perfüzyon MR çekimleri sırasında bir acı ya da ağrı hissetmez. Çekim sonrası neredeyse 20-50 kesit görüntü elde edilir ve uzman hekimin incelemesi için rapor haline getirilir. Açılan damar yolu sayesinde vücuda kontrast madde verilerek işlem yapılır. Kontrast madde hızlı bir şekilde damarlarda ilerlerken istenen görüntüler bilgisayarlara hemen yansımaya başlar.

Beyin emarı denilen perfüzyon MR görüntüleme sistemi doktor tarafından istenen bir tetkiktir. Perfüzyon MR çekimleri oldukça hızlı ve net sonuçlar veren bir çekimle hastanın ön hazırlık yapmasına gerek kalmadan pratik bir şekilde gerçekleşir. Manyetik bir alan olmasından dolayı hastanın üzerinde metal eşyalar bulunmamalı ve var ise mutlaka uzman hekim ya da teknisyen bilgilendirilmelidir. Vücudunda kalıcı metal protez bulunan hastalarda perfüzyon MR çekilmesi mümkün değildir. Emzirme, gebelik gibi farklı durumlar söz konusu ise perfüzyon MR çekiminden önce mutlaka bilgilendirilmeli ve önlem alınarak farklı bir yol izlenmelidir.

Perfüzyon MR Nerede Çekilir?

Perfüzyon MR çekimleri özel çekimler olduğu için mutlaka uzman hekim tarafından deneyimli bir sağlık kuruluşunda çekimleri yapılması gereken özel bir görüntüleme sistemidir. Hastalıklara tanı konması ve tedavinin başlamasının açısından önem taşıdığı için mutlaka sonuçları net alınması gereklidir. Kaliteli cihazlarla iyi görüntüler elde edileceği için deneyimli kişilerin kullandığı cihazlar tercih edilmeli ve mutlaka steril bir sağlık kuruluşunda uzman hekim tarafından perfüzyon MR çekilmelidir.

Günümüz gelişen teknolojisiyle her sağlık kuruluşu kaliteli cihazlar kullanarak kaliteli bir hizmet vermek için çalışmaktadır. Mutlaka sağlık kuruluşunun perfüzyon MR konusunda başarılı çekimler sağlaması ve uzman hekim kontrolünde işlemlerin yapılması önemlidir.

Perfüzyon MR Neden İstenir?

Perfüzyon MR görüntüleme işlemleri hastalıklara tanı konması ve erken dönemde müdahalesi için net görüntülerin alındığı bir görüntüleme şeklidir. Özellikle kafa kısmında tanıların konulmasında kullanılan bir görüntüleme tekniği olarak yaygın bir şekilde kullanılır. Uzman hekimin muayene ile tanı koyamayacağı durumlarda istenen perfüzyon MR çekimleri kalp ve akciğer incelemelerinde de başarılı görüntüler elde etmeye yarar. Ayrıca tüm vücut için istenen anjio işlemlerinde, kafa bölgesinde taranması gereken alanlarda, dinamik doku ve bos akım çalışmalarında ve bölgesel incelemelerde uzman hekim tarafından istenen emar çekimleridir.

Başarılı bir emar tanıların ve tedavinin sağlanmasında fayda sağlayacağından dolayı mutlaka iyi bir merkezde çekim yapılmalıdır. Aslında doktorların perfüzyon MR istemelerindeki ana neden şüphedir. Erken tanı ve tedaviler hastalar için büyük önem taşırlar. Doktorlar hasta ve hastalıklar her zaman şüpheli bir şekilde yaklaşırlar ki önemli olan uzman hekimler için hastalık ilerlemeden önlem alabilmektir. Doktorlar şüphelerini gidermek ve olası bir sorunla karşılaşma ihtimaline karşın erken teşhis koyabilmek adına perfüzyon MR istemektedirler.

Perfüzyon MR Fiyatları

Perfüzyon MR işlemleri kişilere, kuruluşlara ve daha birçok nedene bağlı olarak değişiklik gösteren bir fiyat politikasına sahiptir. Günümüzdeki gelişen teknolojiyle ilaçların farklı amaçlara hizmet ederek pahalı olması ve sağlık sektöründe kaliteli cihazların kullanımı maliyetleri yükseltmektedir. Kurumları araştırarak uzman hekimden öncesinde bilgi almak en sağlıklı yoldur. Doğru araştırma yapıldığında ve sağlıklı bir seçim yapıldığında perfüzyon MR fiyatları uygun şekilde bulmak mümkündür. Hasta mutlaka öncesinde bilgi alarak mağdur olmamak adına bütçesini ayarlamalıdır. Verilen kontrast maddenin fiyatı toplam ücrete dahil olmalı ve değilse mutlaka fiyatı öğrenilmelidir.