Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Ayazmadere Cad. Yeşilçimen Sokak No: 9 Zemin-Giriş Kat Beşiktaş - Istanbul 444 67 28 - 444 MR BT

Perfüzyon MR

Perfüzyon MR Nedir?

Beyinde yer alan kan akışının azalmasını ya da artmasını veya hangi düzeyde olduğunu kontrol etmek için Perfüzyon MR çekimi yapılmaktadır. İlaç desteği ile yapılan ve dinamik bir görüntüleme sistemi olan Perfüzyon MR, beyinde bulunan kan yapısını incelemektedir. Bu yöntem ile yapılacak olan incelemede beyin yapısında bulunan sirkülasyon ve 100 gram dokudan geçen kanın saniyede geçtiği miktar ile alakalı detaylı bilgiye ulaşılmaktadır. Yani Perfüzyon MR durağan bir damar ve kan yapısını değil hareketli kan yapısını incelemektedir. Beyin tümörlerinde ya da stroker gibi hastalıklarda Perfüzyon MR inceleme imkanı sunmaktadır.

Perfüzyon Mr Konstrast

Açılan damar yolundan konsrat madde verilmesi ile Perfüzyon MR çekimi yapılmaktadır. Bu çekim için öncesinde uzmandan detaylı bilgi almanız da mümkün olmaktadır. Yapılacak olan çekim için aynı zamanda video izlenmesi hastayı rahatlatacak bir işlemdir. Çünkü bu uygulama oldukça basit bir şekilde ve kolay bir şekilde yapılmaktadır. Kısa sürede tamamlanan Perfüzyon MR çekiminin pek çok gerçekleşme nedeni bulunmaktadır. Kafa bölgesinde yer alan sıkıntıların ortaya çıkmasında Perfüzyon MR yöntemi kullanılmakadır. Atar damar ve çene eklemleri ile ilgili sıkıntıların ortaya çıkmasında da aynı şekilde Perfüzyon MR çekim yöntemi kullanılmaktadır. Hipofiz bezi ya da kulak yapıları ile ilgili oluşan ya da daha önceden bulunan sıkıntılarında açığa çıkması açısından Perfüzyon MR yöntemi oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Perfüzyon Mr Çekimi Sonrası

Göz ve beyine yönelik olarak gerçekleştirilen Perfüzyon MR çekimi bu alanda yer alan pek çok sıkıntının açığa çıkmasını sağlamaktadır. Dil, tükürük bezi ya da gırtlak ve boyun çevresi için de gerekli çekimler yapılmaktadır. Kalp akciğer incelemelerinde, bel sırt ya da boyun ile ilgili sıkıntılı durumlarda ya da tüm vücut için gerekli olan anjiyografi konusunda da Perfüzyon MR tercih edilmektedir. Dinamik doku incelemesinde, bölgesel incelemeler için ya da kinematik inceleme için de bu çekim yöntemi tercih edilmektedir. Bos akım çalışması yapmak amacı ile de hastalarda Perfüzyon MR çekimi yapılmaktadır. Çekim sonrasında kısa sürede ve tam olarak kesin ve sağlıklı sonuçlar alınmaktadır.