Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Ayazmadere Cad. Yeşilçimen Sokak No: 9 Zemin-Giriş Kat Beşiktaş - Istanbul 444 67 28 - 444 MR BT

MR Ürografi

MR Ürografi

MR günümüzde vücudumuzun pek çok bölümü için tanı ve tedavide kullanılmaktadır. Üriner sistem için de aynı şekilde tanı ve tedavi için kullanılan uygulamaya MR Ürografi adı verilmektedir. Üriner sistem ismi verilen sistem her iki üreter, böbrekler ve idrar torbasından oluşmaktadır. Bu sisteme verilecek olan kontrast madde ile görüntülerin daha açık bir şekilde elde edilmesi sağlanmaktadır. Böbreklerden idrar yollarına kadar uzanan idrar yollarında bulunan sıkıntılar bu çekim ile ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde mesanede bulunan sıkıntıların ortaya çıkmasında ya da burada bulunan sıkıntıların çözüme kavuşmasında da aynı şekilde bu yöntem etkili bir sonuç vermektedir. Bu çekim için hastalar muayene masası üzerine yatırılmaktadır ve gerekli uygulama yapılmaktadır.

Mr Ürografisi Nasıl Çekilir?

Günümüzde MR Ürografi için belli başlı sebepler bulunmaktadır. Bu sebeplerden biri mesane, üreter böbrek ve idrar yollarında bulunan sıkıntı detaylı şekilde değerlendirilmek için ilaç dahi kullanılmadan bu yöntem sayesinde yapılmaktadır. İdrar yollarında bulunan tümör, taş ya da doğumdan itibaren bulunan tıkanıklıklar için bu hastalıkların tanısında kullanılmaktadır. Bu uygulama sağlıklı ve hızlı sonuç veren bir uygulamadır Uygulama hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır. Böbreklerde ya da idrar yollarında bulunan sıkıntılar için yapılacak olan uygulamanın tamamı uzman bir hekim kontrolünde gerçekleşmelidir. Uygulama için hastalarda önceden ir hazırlık dönemi gerekmektedir. Hasta çekim öncesinden 3 gün önce perhize girmelidir. Hatta hasta çekim öncesinden 8 saat önce hiçbir şekilde bor şey yiyip içmemelidir. Bu bakımdan yapılacak olan işlem daha sağlıklı olacaktır.

Mr Ürografisi ve İşleviz

MR Ürografi öncesinde bir şey yiyip içmeyen ve gerekli perhizi uygulayan hastalar için bazı durumlarda lavman da yapılmaktadır. Böylelikle yapılacak çekim için daha sağlıklı bir sonuç elde edilmektedir. Kısa zamanda gerçekleşen çekim genelde 15 ya da 20 dakika gibi bir süre içinde bitmektedir. Bazı özel durumlarda ise 30 dakika içinde son bulmaktadır. Yapılacak çekim öncesinde hasta üzerinde bulunan tüm meyal eşyalardan arınmalıdır. Hatta hastada bulunan dış protezi ya da kalp pili gibi metal parça içeren aparatlar için dahi uzman bilgi verilmelidir.