Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

MR Ürografi

blank

MR Ürografi Nedir?

MR ürografi böbrekler ve üriner sistemlerin görüntülenmesi için geliştirilen bir görüntüleme yöntemidir. MR görüntüleme sistemleri günümüzde birçok hastalığın teşhisinde ve tedavi şeklinin belirlenmesinde kullanılmaktadır. Üriner sistem patolojilerini görüntülemek için kullanılan bir tekniktir. Bu görüntüleme sistemi gebe, pediatrik hastalarda ve böbrek fonksiyonları bozuk olan hastalarda kullanılması uygundur. Diğer görüntüleme sistemlerinde radyasyon ve kontrast madde kullanımı olduğu için görüntüleme yapılması pek tavsiye edilmez.

Görüntüleme sağlanan üriner sistem böbrek ve idrar torbasından oluşur. Böbrekler ve idrar yollarından idrar torbasına kadar olan tüm sıkıntılar MR ürografi sistemiyle sağlanan görüntülemede incelenme imkanı bulunur. Ayrıca mesane içerisinde olan sıkıntılar için tedavi ve araştırma da etkili bir yöntem olan MR ürografi tanı ve tedavilerde etkili sonuçlar vermesinden dolayı yaygın bir şekilde kullanılır. İşlem sırasında kullanılan teknikler vücuda herhangi bir zarar vermez. Radyasyon içermeden elde edilen görüntülerde organların gerçek görüntüleri uzman hekim tarafından incelenir.

MR Ürografi Nasıl Çekilir?

MR ürografi çekimleri için hasta hazırlanarak muayene masasına yatırılır ve çekim işlemi gerçekleştirilir. MR ürografi çekilmesi için birçok sebep vardır ve bu sebepler tanı konmasında önemli rol oynar. Böbrek ve idrar yollarında, mesanede bulunan sorunlar detaylı bir şekilde incelenerek tanı konabilmesinde önemli rol oynayan MR ürografi ilaç dahi kullanmayı gerektirmeden tedaviye başlanabilme imkanı sunar. MR ürografi sağlıklı bir görüntüleme sistemi olup hızlı neticeler alınmaktadır.

Tüm görüntüleme işlemleri hekim kontrolü ve değerlendirmesinde olmalıdır. MR ürografi çekiminden önce hastanın bir hazırlık süreci vardır. Bu süreç 3 gün öncesinden diyete girmesiyle başlar ve hasta 3 gün öncesinden kurallara uyarak hazırlanmış olur. Hasta MR ürografi çekiminden 8 saat önce yeme içme eylemlerini kesmelidir. Bu kurallara uyarak sağlıklı ve daha net çekimler yapılabilir. hastalara bazı durumlarda lavman yapılması uygun görülür. Hasta üzerinde bulunan tüm metal eşyalar çıkarılırken metal olan protez, pil gibi durumlar söz konusu ise mutlaka uzman hekim bilgilendirilmelidir.

MR Ürografi Kaç Dakika Sürer?

Hasta MR ürografi çekimlerinden 3 gün öncesine kadar dikkatli olmalı ve verilen diyete uymalıdır. Bu şekilde olursa daha sağlıklı ve net sonuçlar elde edilir. Değerlendirmelerini uzman hekimin yaptığı MR ürografi sağlıklı ve kısa süreli bir işlemdir. Genel olarak hazırlanmış olan hastalarda 15-20 dakika gibi bir sürede MR ürografi uygulaması yapılabilirken bazı hastaların durumuna göre bu süre yarım saate çıkabilir.

Herhangi bir radyasyon ya da kontrast madde kullanılmayan MR ürografi çekimleri çocuklarda bile sağlıklarına zarar vermediği için güvenle uygulanabilen bir görüntüleme sistemine sahiptir. Böbreklerin tam net görüntüsünü alabilmek için mutlaka idrar kesesi boşaltılmış olması gereklidir. İdrar yollarının işlevlerini görebilmek için mutlaka damardan idrar söktürücü enjekte edilir ve ortalama 45 dakika gibi bir sürede tüm işlemler bitmiş olup MR ürografi çekimlerinin sonuçları uzman hekime iletilir. MR ürografi için çekim süreleri üreter sistemi, mesane ve böbrek durumuna göre değişiklik gösterebilir.

MR Ürografi Nerede Çekilir?

MR ürografi çekimlerinin tamamı uzman hekim tarafından ve uzman hekim kontrolünde yapılmalıdır. Erken dönemde yapılacak olan tedavide büyük rol oynayan MR ürografi steril bir ortamda ve uzman hekimin bulunduğu sağlık merkezlerinde yapılmalıdır. MR ürografi işlemleri ne kadar güvenli olsa da gebelik, emzirme, inme, kalp krizi, böbrek yetmezliği, yüksek kanama riski ve şok durumlarında uygulanması tavsiye edilmez ve uygulanmamalıdır. MR ürografi kapalı emar cihazlarında çekilen bir işlemdir. Bu kapalı emar bazı korkusu olan, yaşlı ve kilolu olan kişilerde sorun yaratabileceğinden özellikle özel hastanelerde açık emar yardımıyla MR ürogafi çekimleri gerçekleştirilebilir.

MR ürografi genellikle boşaltım sistemlerinde sorun olan, doğumsal nedenlerden dolayı idrar yollarında sıkıntı yaratan durumların olması söz konusu olduğunda uzman hekim tarafından çekilmesi istenen bir uygulamadır. Doktorların genel muayeneden sonuç alamaması durumlarında tercih ettikleri MR ürografi çekimleri yan etki olmadan, radyasyon ve kontrast madde kullanılmadan gerçekleştirilen güvenli bir uygulamadır. Günümüz gelişen tıp teknolojisi sayesinde başarılı sonuçlar vermekte olup yaygın bir şekilde kullanımı mevcuttur.

MR Ürografi Fiyatları

MR ürografi çekimleri mutlaka bir sağlık kuruluşunda ve kaliteli cihazlar yardımıyla uzman hekim kontrolünde gerçekleşmektedir. MR ürografi fiyatları her kurumda farklı değişiklik gösterebilir. Bu MR ürografi fiyatlarının değişiklik göstermesinin birçok sebebi bulunmaktadır. Başta fiyatlarda değişiklik yaratan etken MR ürografi uygulamasının detayıdır. Detaylar ne kadar çok ve farklı uygulamalara bağlanırsa MR ürografi fiyatları o kadar değişiklik gösterecek ve yükselecektir. MR ürografi fiyatlarını etkileyen bir diğer etken ise MR ürografi çekimini yapacak olan uzman hekimin tecrübe ve deneyimleridir.

Hastanenin nerede ve neresi olduğu da MR ürografi fiyatlarını etkileyen etkenlerdendir. Bu nedenle MR ürografi fiyatlarını önceden öğrenmek için mutlaka uzman hekimden bilgi almak ve muayene sırasında bilgi istemek önem taşır.

Her iki tarafında mağdur olmaması için gerekli bilgilendirmelerin yapılması uzman hekim tarafından hastaya gerekli bir durumdur. Günümüzde yaygın olarak kullanılan MR ürografi fiyatları bu nedenle düşüşler yaşamaktadır. Fiyatların uygun olmasından ötürü uzman hekimler hastalarına MR ürografi çekimlerini istemekte ve hastalarda tercih ederken sorun yaşamamaktadır. Güvenli ve hızlı sonuçlar veren MR ürografi ile kişilerin hastalıklarına erken tanı konması açısından önemli bir görüntüleme sistemidir.