Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

HSG çekimi sırasında nasıl bir uygulama yapılır?

HSG (Rahim Filmi) Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kadınlarda rahim kanallarında veya yapısından oluşan sorunlar nedeni ile kısırlık görülebilir. Kanalların tıkalı olması durumunda hamile kalma olasılığı en aza düşerek bebek sahibi olmak isteyenlerin sorun yaşanmasına neden olabilir. Rahim içinde ne gibi bir sorun olduğunu öğrenmek veya kısırlık nedeni ile kapalı olan kanalları incelemek amacı ile HSG ile rahim içinde film çekilir. Çoğu zaman bu uygulama sayesinde hamile kanaldaysan bayanlar tedaviye gerek kalmadan da hamile kalabilirler. Uygulama sırasında uygulanan ışının kanalları açma gibi bir etkisi olabilir. Aynı şekilde hastaya verilen antimikrobiyal özelliği olan ilaç sayesinde rahimde oluşan sorun buna bağlı ise sorun çözülmüş olunur.

HSG ile yapılacak olan işlemin kadın doğum uzmanı ve radyoterapi uzmanı tarafından yapılması gerekir. Bu şekilde daha sorunsuz olarak işlem kısa sürede yapılabilir. Rahim içinde oluşacak her türlü durumun kontrol edilmesi için bu şekilde cihazlar ile rahim filminin çekilmesi gerekir. Yapılan bu uygulamanın kadınlar tarafından ağrılı olduğuna dair bir kaygı duyulur.  Rahim filmi çekimi sırasında oluşan sorunlar arasından en sık görüleni enfeksiyondur. Enfeksiyonu önlemek amacı ile uygulama öncesinde ve sonrasında antibiyotik kullanılması gerekir.

Rahim filmi çekimi sırasında nadiren olsa da alerjik reaksiyonlar oluşması söz konusu olabilir. Alerji yapma oranı daha yüksek olan ilaçlar yerine yeni üretilen alerji yapma oranı oldukça düşük olan ilaç kullanımının tercih edilmesi gerekir. Uzun süre kısırlık problemi yaşayan çiftlerin HSG çekimi sonrasında tedavi olmadan kendiliğinden gebe kalması da bu sayede oluşabilecek en iyi sonuçlar arasında bulunur. Uygulama yapılırken dikkatli olunması durumunda rahatsızlık veren bir uygulama değildir. Rahim filmi ile çoğu zaman rahim filmi çekilmesi sonrası kadınlarda kendiliğinden oluşan gebelikler de artış görülür.

İlginizi Çekebilir  HSG çekiminin faydaları nelerdir?