Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Üriner Ultrason

blank

Üriner Ultrason Nedir?

Üriner Ultrason; Üriner sistemde meydana gelen hastalıkların detaylı bir şekilde incelenmesi için kullanılan ultrason yöntemidir. Üriner sistemde yer alan organlar arasında idrar yolları, böbrekler, idrar kesesi yer alıyor. Bu organların tümü ultrason sayesinde detaylı bir şekilde incelenebiliyor. Böbrekte ya da idrar yollarında taş, kum, kitle oluşması olup olmadığına bakılması için ultrason yöntemi kullanılır. Ses dalgaları ile çalışan ultrason herhangi bir zarar vermediğinden dolayı bebeklerden yetişkinlere kadar kolaylıkla kullanılabilir.

Üriner sistemde oluşan hastalıklar tedavi edilmediği taktirde ciddi sorunlara meydan açabilir. Kapsamlı muayeneler için ultrason çekimi yapılması gerekir. İdrar yollarında herhangi bir enfeksiyon gelişmesinin olup olmadığının değerlendirilmesi için de kullanılan yöntemdir. Böbrek dokusunun kalınlığına da ultrason yöntemi ile bakılabilir. Uzman doktorlar tarafından yapılan üriner ultrason sayesinde tüm idrar yolları detaylı bir şekilde fulya açık emar merkezimizde görüntülemesi yapılabilir.

Üriner Ultrason Nasıl Çekilir?

Çocuklarda ve yetişkinlerde oldukça fazla rastlanan hastalıklar arasında üriner sistem hastalıkları yer alır. Böbrekleri ve mesaneyi detaylı bir şekilde değerlendirmek için uygulanan yöntemler arasında üriner ultrason yer alır. Ultrason çekiminde ağrı ve acı hissi olmadığından dolayı oldukça rahat çekilen bir sistemdir. İşlem esnasında mesanenin dolu olması gerekir. Hastanın idrara sıkışık olması durumunda çekim işlemi yapılabilir.

Hasta sırt üstü pozisyonda yatar ve ultrason çekimi karın bölgesinden uygulanır. Mesanede meydana gelen durumlar değerlendirilir ve işlem bitince rapor haline getirilir. Aç ya da tok olma durumuna göre değişkenlik göstermeyen sonuçlarda dilediğiniz zaman ultrason çektirebilirsiniz. Üriner ultrason çekimi ortalama 15-20 dakika kadar süren bir işlemdir. Güvenli ve hızlı teşhis koymak için tercih edilen bir yöntem olarak kullanılan ultrason çekiminden sonra hasta idrara çıkabilir. İnceleme esnasında daha detaylı görüntüler elde etmek için nefesinizi tutmanız gerekebilir. Fulya açık emar merkezimizde bu konuda siz hastalara detaylı bilgileri aktaran uzman bir ekip ve deneyimli hekimler yer almaktadır.

Üriner Sistem Ultrasonu Neden Yapılır?

Böbreklerde, mesanede, idrar yollarında meydana gelen hastalıkların ciddi sorunlara yol açabilir. Çocuklarda ve yetişkinlerde rastlanabilen bu durumların kısa süre içinde tedavi edilmesi gerekir. Tanı ve teşhisin net olarak konulması için üriner ultrason çekimi yapılması gerekir. Üriner sistemde oluşan kist, taş ya da enfeksiyonların görünmesinde yardımcı olan yöntemlerden biridir. Detaylı incelemeler yapmak ve doğru karar vermek için yapılır.

Genellikle çocuklarda daha sık rastlanan üriner sistem enfeksiyonları bulantı, kusma ve ateş yapabilir.

İdrar yollarında meydana gelen sorunlar ilerleyen zamanlarda böbrek yetmezliğine neden olabilir. Çocuklar için en doğru teşhis konulması için üriner ultrason tercih edilir. Sık sık idrara çıkma, kasık ağrısı ve böbrek ağrısı hisseden kişilerde de ultrason sistemi uygulanır. Ailede böbrek taşı ya da kum dökme gibi öyküsü olan çocuklarda da muayene için ultrason yöntemi kullanılır.

Üriner Sistem Ultrason Nelere Bakılır?

Çocuklarda ve yetişkinlerde üriner sistemde meydana gelen hastalıkların teşhisi için kullanılan yöntem ultrason yöntemidir. Üriner ultrason sayesinde mesane detaylı bir şekilde görüntülenebilir. Yetişkin erkeklerde rastlanan prostat hastalığının tanısı için kullanılan bir yöntemdir. Üriner sistem ultrasonunda böbrek yapısı da detaylı bir şekilde görüntülenebilir. Kadınlarda meydana gelen pelvik ağrıların nedenini araştırmak ve detaylı bir şekilde incelemede yardımcı olur.

İdrar yolları detaylı bir şekilde incelenebilir. Taş ya da kum dökme gibi durumların tanısı için de kullanılır. Üriner sistem ultrasonu sayesinde böbrekler ve mesane arasında yer alan kanallara da detaylı bir şekilde bakılır. Her iki böbrek detaylı bir şekilde bakılır ve hastalıkların teşhisi konulur. İşlem esnasında belirli pozisyonlar sayesinde tüm üriner sisteminiz detaylı bir şekilde görüntülenir. İşlem esnasında mesanenin dolu olmasından dolayı tüm kanallar detaylı bir şekilde görüntülenir.

Üriner Ultrasonu Nasıl Yapılır?

Üriner sistem hastalıkları arasında yer alan idrar yolları enfeksiyonu, taş düşürme, kum dökme ve kanalarda meydana gelen hastalıklar genellikle kız çocuklarında daha fazla rastlanır. Üremede görev alan organların anatomik yapısından dolayı kız çocukları daha fazla hastalık kapmaya müsaittir. Üriner ultrason sayesinde meydana gelen sorunlar saptanır ve en doğru teşhis konulur. Çekim yapılacak olan hastanın idrara sıkışık olması istenir. Fazla sıkışmadan çekim işlemi yapılır. İdrara fazla sıkışan hastalarda çekimler doğru sonuç vermeyebilir.

Hasta sırt üstü pozisyonda yatar ve karından ultrason işlemi yapılır. Farklı görüntüler elde etmek için hastanın pozisyon değiştirmesi istenebilir. En doğru sonuçlar elde edilmesi için doktorun yapmasını istediği durumlara uyum sağlanması gerekir. Üriner ultrason ortalama 15-30 dakika kadar süren bir işlemdir. Hastanın durumuna göre sürede değişiklik yaşanabilir. Hastalığın detayına göre de sürede değişiklik meydana gelebilir. Daha fazla detay gerektiren ultrasonlar daha uzun sürebilir.

Üriner Ultrasonu Fiyatları 2021

Günümüzde ultrasonun en fazla kullanıldığı bölümler arasında üriner sistem bölümü yer alıyor. Üriner ultrason sayesinde tüm üriner sistem detaylı bir şekilde inceleniyor. Ortaya çıkan problemler saptanarak doğru teşhis ve tedavi uygulanmasında yardımcı oluyor. Üriner sistem ultrasonunda fiyatlar da oldukça uygundur. Özel klinik ve görüntüleme merkezlerine göre fiyatlarda değişiklikler meydana gelebilir. Görüntü alınacak bölgelere göre fiyatlarda artış meydana gelebilir.

Fulya açık emar merkezimizde hastalarımıza uygulanan fiyat politikası uygun olup her anlamda deneyimli bir hekim ve uzman bir kadroyla hizmet vermekteyiz. Hastalar için önemli olan erken teşhis ve doğru değerlendirmelerin önemini bilerek fulya açık emar merkezimizde güvenle ultrason işlemlerinizi uygun fiyatlarla yaptırabilirsiniz.