Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Rahim filmi nasıl çekilir?

Rahim Filmi (HSG) Çekimi

Uygulama için anestezi kullanılmasına gerek kalmadan da yapılabilir. HSG çekimi için hazırlanan hasta jinekolojik muayene pozisyonunda olması gerekir. Bu şekilde öncelikle hastanın rahim ağzından konulan cihaz yerleştirilir. Ardından kanül adı bir diğer cihaz yerleştirilerek kanül ucuna tutturulan enjektörlün verilen ilaçlı madde basınç yapılarak bu şekilde içeri girmesi sağlanır. Bu sayede operasyon sırasında hastanın ağrı hissetmemesi ve rahat etmesi sağlanarak daha rahat bir şekilde işlem yapılabilir. Kısırlığa neden olan mikrobik bir durum olması halinde verilen ilacın antimikrobiyal özelliği sayesinde tedavi olarak düzelme imkanı da bulunmaktadır.

Uzun süre kısırlık problemi yaşayan çiftlerin HSG çekimi sonrasında tedavi olmadan kendiliğinden gebe kalması da bu sayede oluşabilecek en iyi sonuçlar arasında bulunur. Bu durumun oluşmasına neden olarak basınçla verilen ilacın hafif yapışıklıklara çözüm oluşturarak bu şekilde sonuç alınmasını sağlamasıdır. Alerjik reaksiyonları önlemek amacı ile eskiden kullanılan alerji yapma oranı daha yüksek olan ilaçlar yerine yeni üretilen alerji yapma oranı oldukça düşük olan ilaç kullanımının tercih edilmesi gerekir. Operasyon sırasında veya sonrasında enfeksiyon oluşabileceği için enfeksiyonu önlemek amacı ile uygulama öncesinde ve sonrasında antibiyotik kullanılması gerekir.

Yapılan HSG çekimlerinde bu durumda göz önünde bulundurularak teşhisler ve gerekli işlemler yapılır. Bu uygulama tüplerin kapalı görülmesi durumunda aslında açık olup olmadıklarının anlaşılmasını sağlar. Yapılan bu uygulamanın kadınlar tarafından ağrılı olduğuna dair bir kaygı duyulur.  Bu şekilde uygulama ile istenildiği gibi görüntüleme yapılabilir. Bu durum oluşabilecek riskler arasında yer alır. Eğer kanama olması gerekenden fazlaysa ya da operasyon sonrasında birkaç günden daha uzun sürüyorsa bu durumda mutlaka doktora danışılması gerekir. Ağrıların devam etmesi veya artması halinde yine doktora danışılması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Açık MR Hakkında Bilmemiz Gerekenler