Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

HSG nasıl çekilir?

HSG Nasıl Çekilmesi Gereklidir?

Rahim filmi kadınların jinekolojik muayene pozisyonunda durması halinde rahim ağzını görüntülemek amacı ile vajinaya yerleştirilen cihaz ile yapılır. Rahim filmi çekilirken uygulama sırasında verilen ilaçlı madde sayesinde film çekiminde bu sıvının bulunduğu yerlerde ışını geçirmediği için beyaz bir görünüm elde edilir. Uygulama yapılırken dikkatli olunması durumunda rahatsızlık veren bir uygulama değildir. HSG yöntemi ile yapılan röntgen çekiminde uygulanan ışın dozu yüksek olmadığından sorun oluşturmaz. Sıvı verildikten sonra istenildiğinde ara ara röntgen film görüntüleri alınır veya floroskopi yöntemi ile devamlı olarak çekimler yapılır.

HSG oldukça faydalı ve uygulanan temel bir teknik olmasına halinde çoğu zaman net olarak gerçek sonuçların alınmasını sağlamayabilir. Ağrı eşiği düşük olan bayanlara uygulama öncesinde veya uygulama sırasında verilen ağrı kesici ilaç nedeni ile tüplerde kalan ilacın kapalı görülmesine neden olma riski de bulunur. Konusunda uzman olan bir doktor tarafından yapılacak olan çekim sonucunda daha doğru bir sonuç alınması için görüntünün doğruyu yansıtıp yansıtmadığını uzman doktorlar daha iyi anlayabilirler. Kısırlık sorunu olan bayanlara uygulanan bu yöntemde tüp bebek kararı verilecek ise öncesinde mutlaka laparoskopi yapılması net sonuç alınmasını sağlayacaktır.

Uygulama sırasında rahim ağzı cihaz ile az miktarda olsa zorlandığından 48 saat boyunca banyo yapılmaması gerekir. Uygulama sonrasında hafif ya da orta şiddetli bel veya kasık ağrıları da olabilir. HSG çekimi sırasında hasta da lekelenme tarzında veya az miktarda vajina da kanama meydana gelebilir. Bunun dışında cinsel ilişki veya tampon da kullanılmaması gerekir. Bazen yapılan inceleme sonucunda kapılı görülen tüplerin farklı bir uygulama ile kontrol edilmesi durumunda açık olduğu da öğrenilebilir. Bu durumda tüplerin filmde kapalı görülmesi sonuç itibari ile kesinlikle kapalı olduklarını göstermez.

İlginizi Çekebilir  Açık MR Çektirilecek Yere Nasıl Karar Verilir?