Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Pelvik Ultrason

Pelvik Ultrason

Pelvik ultrason Organların değerlendirilmesi, ortaya çıkan sorunlar ve tedavinin belirlenmesi için çekilen ultrason çeşididir. Karından çekilen ultrason işlemleri arasında pelvik ultrason da yer alır.

Bu ultrason çeşidinde erkeklerde mesane ve prostat, kadınlarda ise mesane, uterus ve yumurtalıkların görüntülenme işlemi yapılır. Oldukça basit işlemler arasında yer aldığından dolayı herhangi bir stres ya da sıkıntı haline girilmesi söz konusu değildir.

Ultrason esnasında hastanın açlık durumu önemli değildir. Karnı tok olan hastalarda da ultrason çekimi yapılır. İşlem esnasında hastanın idrara sıkışık olması gerekir. Organların daha net bir şekilde görüntülenmesi için idrar sıkışık olmak önem taşır.

Aşırı sıkışmadan ultrasonun çekilmesi gerekir. Aşırı sıkışma durumunda da doğru görüntülenme olmaz. Pelvik ultrason tuvalet ihtiyacı geldiği durumda çekildiği taktirde en doğru sonuç veren ultrason çeşididir. Doğru sonuçların teşhisler için önemini bilen uzman hekimlerimiz fulya açık emar merkezinde bilinçli bir şekilde siz hastalarımıza hizmet vermek için çalışmaktadır.

Geç kalmadan ultrason muayeneleriniz için mutlaka merkezimizden randevu almalı ve en kaliteli hizmeti almak için merkezimizi ziyaret etmelisiniz.

Pelvik Ultrason Nedir?

İdrar tutamama, sık idrara çıkma, idrar yapamama gibi durumlar hem kadınların hem de erkeklerin başına gelen en sık hastalıklar arasında yer alır. Kişinin psikolojik olarak rahatlaması açısından da bu hastalıkların tedavisi gecikmeden yapılması gerekir.

Tanı ve teşhislerin en doğru şekilde konulması için yapılan işlemlerden biri de pelvik ultrason çeşididir. Karın bölgesinden çekimi yapılan ultrasonda kadınların ve erkeklerin idrar ile ilgili problemleri olduğunda mesanenin görüntülenmesi gerekir.

Hastanın idrara sıkıştığı durumda pelvik ultrasonu çekilir ve sonuçlara göre değerlendirmeler yapılır. Hastanın işlemden yarım saat öncesinde su içmeye başlaması istenir ve idrar hissi gelene kadar su tüketimine devam etmesi gerekir. İdrar hissi gelmeye başlayan hastanın ultrason için hazırlıkları yapılır ve çekimi yapılır.

Pelvik Ultrason Neden Yapılır?

Pelvik organlarda meydana gelen değişiklikler, bu değişiklilerin en doğru şekilde değerlendirilmesi ve genellikle kadınlarda meydana gelen pelvik ağrıların nedenini araştırmak için pelvik ultrason çekimi yapılır.

Kadınlarda uterusun içerisinde yer alan miyomlar pelvik ağrıya neden olabilir. Bu durumun daha detaylı araştırılması için kullanılan yöntemlerden biridir.

Safra kesesi taşları tespiti için de kullanılan yöntemler arasında yer alır. Erkeklerde meydana gelen prostat sorunlarının değerlendirilmesi için pelvik ultrasonu kullanılır. Kadınlarda rahim ile ilgili kitle, kist gibi durumlarda görüntüleme yapmak için de tercih edilen yöntemler arasında yer alır.

Şiddetli kasık ağrılarında ve acil durumlar da pelvik ultrasonu çekimi yapılır. Pelvik organları daha detaylı görmek için kullanılan en kaliteli yöntemdir.

Pelvik Ultrason Nasıl Yapılır?

Ultrason, görüntüleme yöntemleri arasında yer alan en zararsız yöntemlerden biridir. Herhangi bir ışın ya da radyasyon yaymadan kolaylıkla yapılan görüntüleme işlemidir. Pelvik ultrason çekimi de karın bölgesinden uygulanan işlemdir.

Karın bölgesinden yapılan görüntülemede hastanın pelvik organlarının değerlendirme işlemi yapılır. Hastanın idrara sıkışık olması durumunda yapılır. Aç ya da tok olmak fark etmeden kolaylıkla çekim işlemi yapılır.

Kadınlarda regl döneminde olmak, ultrasonu ertelemeye neden olmaz. Bu dönemdeyken de rahatlıkla ultrason çekilebilir. Ultrason işlemi ortalama 15-20 dakika kadar kısa süren bir işlemdir.

İşlem yapıldıktan sonra rapor haline gelen sonuçlar detaylı bir şekilde değerlendirilerek doğru teşhis konulur. Ultrason çekiminde hastanın karnına jel sürülerek probun rahat görüntü elde etmesi sağlanır.

Kısa sürede doğru teşhisler için fulya açık emar merkezimizde uzman kadromuz ve deneyimli hekimlerimiz hizmet vermektedir.

Pelvik Ultrason Yöntemi

Günümüzde oldukça fazla rastlanan mesane hastalıkları hem kadınların hem de erkeklerin canını sıkan durumlar arasında yer alır. Kadınların rastladığı pelvik ağrıları, rahim içi sıkıntılar gibi durumlarda da görüntülemek için pelvik ultrasonu yöntemi kullanılır.

Bu yöntemde hastanın pelvik organlarında meydana gelen değişiklikler rahatlıkla değerlendirilir. Gerekli olan tedavilerin aksamaması ve hızlı bir iyileşme süreci için ultrasonun mutlaka çekilmesi gerekir.

Hastalara zorluk çıkarmayacak görüntüleme yöntemlerinden biridir. Çekim işleminde herhangi bir acı ya da ağrı olmayacağından dolayı rahatlıkla çekim yapılır. Kadın ve erkekler için uygun bir yöntem olduğundan dolayı oldukça fazla tercih edilir.

Bu yöntem sayesinde miyomlar, kistler, yumurtalıklarda meydana gelen sıkıntıların rahatlıkla görüntülenmesi yapılır. Bu yöntem sayesinde ağrıların nedeni anlaşılır ve erken tedaviye başlanır.

Pelvik Ultrason Öncesinde Hangi Hazırlıklar Yapılır?

Erkeklerde ve kadınlarda meydana gelen pek çok hastalık vardır. Bu hastalıklar arasında rastlama durumu erkeklerde prostat kanseri ve kadınlarda rahim içi hastalıkları meydana gelebilir. pelvik organlarında meydana gelen hastalıkların tanısı için pelvik ultrason yöntemi kullanılır.

Ultrason öncesinde yapılması gereken durumlar arasında hastanın idrara sıkışık olma durumu yer alır. Hastanın aç ya da tok olma durumu ultrason sonucunda herhangi bir sıkıntı çıkmasına neden olmaz.

Hastanın işlem öncesinde bol miktarda su almaya başlayıp idrar hissinin gelmesine kadar beklemesi gerekir. İdrar hissi gelmeye başlayan hastanın hissi artmaya başladıktan sonra ultrason için alınır. Karın bölgesinde ortalama 15 dakikada çekilen işlem sonrası hasta idrara çıkabilir.

Pelvik Ultrason Fiyatları 2024

Günümüzde oldukça fazla meydana gelen pelvik ağrılar ve mesane şikayetleri için tanı konulmasında en fazla kullanılan yöntem pelvik ultrasonu yöntemidir. Hem erkek hem de kadınlarda kullanılan bu yöntemde fiyatlar da oldukça uygundur.

Ultrasonun detayına göre fiyatlarda değişiklikler meydana gelebilir. En kaliteli ve uygun fiyatlı hizmeti almak için fulya açık emar merkezimizi ziyaret etmelisiniz. Uzman kadromuzla sizlere hizmet vermek için çalışmaktayız. Pelvik ultrason fiyatları 2024 hakkında bilgi için hemen bize ulaşın.