Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Bebek MR

Bebek MR Nasıl Yapılır?

MR çekimi hareketsiz bir şekilde ve ne kadar da geniş bir alan olsa da kapalı bir ortamda yapılmaktadır. Bu bakımdan yapılacak olan çekim için özellikle küçük yaşta olan çocukların hazırlık yapması gerekmektedir. Bebek MR için genelde anestezi uygulanmaktadır.

Çünkü gerekli çekim için bebeklerin hareketsiz durması neredeyse imkansız bir durumdur. Aynı şekilde çocuklar da hareketsiz bir ortam sağlanamayacağından MR çekimi için çocuklara da anestezi verilmektedir. Bu işlem çocukların hem psikolojik hem de fiziksel sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Çünkü fiziksel olarak yapılacak hareket çekimin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini önlemektedir. Aynı şekilde kapalı alanda yalnız başına kalan çocuk ya da bebeklerin son derece derin bir psikolojik etki yaşayacağı da bilinen bir gerçektir.

Bebek Mr ve Anestezisi

Anestezi verilerek yapılacak olan MR çekimleri hastanelerin hepsinde gerçekleşmemektedir. Bu çekim sırasında oluşacak risklere göre çeşitli ekipman ya da sağlık ekiplerinin hazır bulunması şarttır.

Bu bakımdan her hastanede bu şekilde bir çekim yapılacak ortam yer almamaktadır. Gerekli çekimlerin yapılması adına hasta sedyeye yüzükoyun bir şekilde hareketsiz olarak yatırılmalıdır. Burada hareketsiz şekilde yatırılan hasta için gerekli çekimler yaklaşık 10 ya da 20 dakika gibi bir sürede bitmektedir.

Genelde beyin MR çekimi bel ya boyun için yapılan MR çekimine göre daha uzun sürmektedir. Bebek MR için gerekli sürede aynı yetişkinde olduğu gibi değişmektedir. tanı koyma açısından çekilen MR çekimleri bebekler için de yetişkinlerde bulunan durumların ortaya çıkması halinde çekilmektedir.

Bebek MR Hakkında

Zararsız olması bakımından ve teknolojik bakımdan tanı koymaya faydası olması bakımından Bebek MR çekim oldukça önemlidir.

Anestezi sağlanması ile de kolay bir hal alan çekim genel anlamda kolaylık sağlayan ve tedavi ve tanıda gerekli olan bir yöntemdir. Bebeklerin kemik ya da kas yapısında bulunan sıkıntıların ortaya çıkmasında ya da burada bulunan sıkıntıların giderilmesinde etkili bir yöntem olarak MR çekilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Meme MR

Kas ve kemikler dışında sinir kılıfları için de gerekli çekimler sağlanmaktadır ve bu çekimler sonrasında kısa sürede sonuç alınarak tanı ya da tedavi başlamaktadır.