Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Ultrasonu

blank

Meme Ultrasonu Nedir?

Meme ultrasonu; Meme dokusunun ve yapısının incelenmesi için kullanılan ve ses dalgaları aracılığıyla yapılan görüntüleme yöntemine denir. Meme kanseri kadınlarda en fazla rastlanan kanser türüdür. Bu kanser türünün erken teşhisi için de kullanılan yöntemlerden biridir. Özellikle 35 yaş altı kadınların mutlaka meme ultrasonuna girmesi gerekir.

Genellikle kanser taramada kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Memenin dokusunun ve yapısının incelenmesinin ardından koltuk altının da incelendiği ultrason türüdür. Mamografinin yetersiz kaldığı durumlarda da kullanılabilen ultrason türüdür. Meme mamografi işlemi için oldukça büyük ve yoğun olduğu durumlarda kullanılması gerekir.

Meme ultrasonu hastada herhangi bir acı ya da ağrı olmasına neden olmadığından dolayı rahatlıkla uygulanır. Acısız ve ağrısız bir şekilde ultrason çekimlerinizi fulya açık emar merkezimizde güvenle yaptırabilirsiniz. Deneyimli hekimler ve uzman kadromuz bu bağlamda sizlere hizmet vermek için çalışmaktadır.

Meme Ultrasonu Nasıl Yapılır?

Her yaşta kadının rahatlıkla ve güvenle çektirebileceği ultrason yöntemi olan meme ultrasonundan önce herhangi bir hazırlık gerekmez. Meme ultrasonu acı ya da ağrı olmadan çekilebilen ultrason çeşididir. İşlem esnasında hasta sırt üstü yatar pozisyonunda olması gerekir.

İki meme de açılır ve jel sürülür. Probun rahat bir şekilde kayması ve görüntü elde etmek için jel kullanılması gerekir. Ultrason probu meme üzerinde gezdirilir ve ekrana yansıyan görüntüler incelenir.

Görüntüler inceledikten sonra şüpheli olan durumlar kaydedilir. Ultrason sonrasında görüntüler rapor haline getirilir. Rapor haline gelen görüntüler detaylı bir şekilde incelenir ve doğru bir şekilde teşhis konulması için ultrasonun düzgün çekilmesi gerekir.

Meme Ultrasonu Kimlere Yapılır?

Meme kanserinde erken teşhis her zaman hayat kurtarır. Kadınlarda sık rastlanan kanserlerin başında gelen meme kanseri ilerlemeden tedavi edilmesi gerekir. Meme ultrasonu genellikle 35 yaş altı kadınlarda tarama olarak uygulanır.

Kanser taraması için tercih edilen en kaliteli yöntemdir. Özellikle genç yaştaki kadınlarda radyasyon alımı olmaması için ultrason yöntemi tercih edilir.

Meme ameliyatı geçirmiş olan hastalarda ameliyat sonrası incelemek için de meme ultrasonu tercih edilir. Mamografi işlemi için uygun olamayan hastalarda da ultrason kullanılması gerekir. Erken teşhis için tarama işlemi isteyen bireylerde gönül rahatlığı ile yapılır.

Hastalıklar için erken teşhisin önemini bilen uzman bir kadro ve deneyimli hekimlerle fulya açık emar merkezinde hizmet vermekteyiz.

Meme Ultrasonu Nasıl Uygulanır?

Tüm yaşta kadınların başına gelebilecek olan meme kanseri, erken yaşta ölümlere neden olabiliyor. Erken yaşta meme kanserinden hayata veda etmemek için erken teşhis konulması oldukça fazla önem taşıyor.

Meme ultrasonu sayesinde kanser taraması ve erken teşhis yapılması mümkündür. İşlem esnasında hasta sırt üstü yatar pozisyonda olur ve memesi açık olur.

Memenin üzerine sürülen jel sonrası ultrason probu memenin üzerinde gezdirilir. Memenin üzerinde gezdirdikten sonra koltuk altının da görüntülenme işlemi uygulanır. Görüntüler kaydedildikten sonra rapor haline getirilir ve riskli durumlar değerlendirilir. Ortalama 20-30 dakika süren işlem ağrısız bir şekilde yapılan işlemdir.

Meme Ultrasonu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Günlük hayatınızda göğsünüzde herhangi bir ağrı ya da kitle fark ettiğiniz durumda ertelemeden meme ultrasonu yaptırabilirsiniz. Sizler için sıradan olan kitleler kötü huylu tümör çıkabilir. Bu nedenle fark ettiğiniz durumda yaptırmanız gerekir. Meme taraması için ultrason çektirebilirsiniz. Herhangi bir zaman gerektirmeyen ultrason işleminde şüphe duyduğunuz zaman başvurabilirsiniz.

Ailede meme kanseri öyküsü olan bireylerin rutin olarak ultrason çektirmesi gerekir. 25-26 yaşlarından itibaren kadınların meme kontrollerini yılda en az bir defa yaptırmaları gerekir. Ailesinde meme kanseri öyküsü olmayan bireylerin de kendilerinde meydana gelme ihtimaline karşı ultrason çektirmeleri gerekir.

Meme Ultrasonu Neden Önemlidir?

Kadınlarda en sık rastlanan ve erken yaşlarda dahi meydana gelen kanser türü meme kanseridir. Meme ultrasonu çekilmesi en fazla önem taşıdığı durum erken teşhistir. Erken teşhis hayat kurtarıcı olduğundan dolayı ultrasonun önemi bu durumda ilk sıralarda yer alır. Bebek emziren ya da çocuğa sahip olan bireylerde de meydana gelebilen bir kanser türü olan meme kanseri teşhis edilmediğinde önüne geçilemez ve ölümle sonuçlanabilir.

Erken yaşta ölümlerin önüne geçmek ve anne adaylarını tedavi etmek için taramalar önem taşır. Bu nedenle düzenli olarak ultrason çekilmesi gerekir. Sizler de geleceğinizin sağlıklı geçmesi için yıllık olarak taramalardan geçebilirsiniz.

Meme Ultrason Sonucu

Her yaşta kadının rahatlıkla yaptırabileceği ultrason çeşidi olan meme ultrasonu oldukça faydalı işlemler arasında yer alır. Ultrason sonucu temiz çıktığı taktirde herhangi bir işlem gerekmez. Ultrason sonucunda tümör görüldüğü taktirde daha detaylı işlemler yapılarak kesin teşhis konulması gerekir.

İyi huylu ya da kötü huylu tümör ile karşılaşılması durumunda gerekli olan operasyonlar doktor tarafından belirlenir. Genetik yatkınlık durumuna göre ultrason sonucu doktor tarafından tahmin edilebilir. Sonucun doğru bir şekilde çıkması için ultrason çekimi esnasında oldukça hassas davranılması gerekir.

Meme Ultrason Fiyatları 2021

Günümüzde kadınlar tarafından en fazla çektirilen ultrason çeşidi arasında meme ultrasonu yer alır. Memede ultrason çekilmesi erken teşhis için en fazla önem taşıyan durumdur. Her bireyin rahatlıkla hizmet alabilmesi için ultrason fiyatları da oldukça uygundur.

Uygun fiyatlar ve kaliteli hizmet alabilmek için fulya açık emar merkezimizden randevu alabilirsiniz. Deneyimli kadromuz ve kaliteli hizmet veren hekimlerimizle ultrason işlemlerinizi rahatlıkla ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Meme ultrason fiyatları 2021 hakkında bilgi için tıklayın.