Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

HSG çekiminin faydaları nelerdir?

HSG (Rahim Filmi) Faydaları

HSG kadınlarda rahim filminin çekilmesidir. Bu şekilde rahim içinde oluşan sorunlara çözüm bulmak için çekilen filmlerden neler olduğu öğrenilebilir. Kısırlık sorunu olan bayanlar için ilk olarak tedavi yöntemi olarak da kullanılır. Bu şekilde rahim filminin çekilmesi için hafif yapışıklık nedeni ile gebe kalamayanların film çekimi sonrasında hamile kalma oranında artış görülür. Rahmin yapısal ve işlevsel özelliklerini incelemek amacı ile cihazlar ile yapılan bir uygulamadır. Uygulamanın adet dönemi sonrasında yapılmasının nedeni adet kanaması nedeni ile rahim içinde tüplere ve karın boşluğuna dolacak olan kanamanın engel olmasını önlemektir.

HSG çekimi sırasında karında biraz batma hissi veya gerilme gibi bir hissin dışında bir rahatsızlık oluşmayacağından dayanılmayacak türde ağrılı bir işlem değildir. Hastanın uygulama öncesinde yarım saat ya da bir saat önce ağrı kesici olması daha rahat olmasını sağlar ve bu sayede operasyon sırasında hastanın ağrı hissetmemesi ve rahat etmesi sağlanarak daha rahat bir şekilde işlem yapılabilir. Uygulama için kadınların jinekolojik muayene pozisyonunda durması halinde rahim ağzını görüntülemek amacı ile vajinaya yerleştirilen cihaz ile yapılır. Ardından kanül adı bir diğer cihaz yerleştirilir ve kanül ucuna tutturulan enjektörlün verilen ilaçlı madde basınç yapılarak bu şekilde içeri girmesi sağlanır.

HSG çekimi ile rahmin içyapısı ve kanalların açık olup olmadığına bakılmış olunur. HSG yöntemi ile yapılan röntgen çekiminde uygulanan ışın dozu yüksek olmadığından sorun oluşturmaz. Uygulama sırasında verilen ilaçlı madde sayesinde film çekiminde bu sıvının bulunduğu yerlerde ışını geçirmediği için beyaz bir görünüm elde edilir. Kısırlık sorunu olanların gebe tedavi görmeden de bu uygulama ile çoğu zaman hamile kalma olasılığının artması sayesinde uygulanan bir yöntemdir.

İlginizi Çekebilir  HSG Nedir?