Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

HSG Pahalı Bir Yöntemmidir?

HSG Yöntemi Pahalı mıdır?

Gebelik konusunda sorunlar yaşayan kadınların sorunlarının tespiti ve tüplerin kontrolü amacıyla başvurulan yöntemlerden biri olan HSG, rahme verilen radyo opak isimli bir sıvı sayesinde varsa tıkanıklığın görülmesini sağlamakta, ayrıca bu tıkanıklıkları da açmaktadır. Bu yöntem her ne kadar tanı amaçlı kullanılsa da rahme ve tüplere basınçlı olarak sıvı verilmesine dayanan bir işlem olduğundan aynı zamanda da bir tedavi yöntemidir. Genellikle kısırlık durumunun belirlenmesi için çekilen bir röntgen filmidir ve tüplerin incelenmesinde en etkili yöntem olarak anılmaktadır.

Yöntemin pahalı olup olmadığı konusu değerlendirilmeden önce sektörün değerlendirmesini yapmak daha isabetli olacaktır. Sağlık sektörü maalesef ki halkımızın alım gücünün üstünde fiyatlandırmalara sahiptir. Gerek muayene ücretleri, gerek ilaç fiyatları, gerek film çektirme işlemleri için ödenen fiyatların pahalı olduğunu söylemek hiç de yanlış olmaz. Peki, film çektirme işlemleri içerisinde yer alan HSG yönteminde fiyatlar ne aralıktadır acaba? Genel bir değerlendirme yapmak gerekirse bu yöntemde de fiyatların yüksek olduğu söylenebilir. Yaklaşık 20 dakika sürecek olan bu röntgen yöntemi için ülke genelindeki fiyat aralığı ise 250-1000 TL’dir.

Ne kadar pahalı bir yöntem olsa da anne ve baba olmak adına çiftler, maddi ve manevi olarak hiçbir külfetten kaçınmamakta ve HSG, ülkemizde jinekoloji servisi bulunan hastanelerin neredeyse tamamında yer almaktadır. Tabi bu yöntem için yapılan ücretlendirmede en yüksek fiyatları özel hastaneler oluşturmaktadır.

Yöntemin pahalı olmasındaki faktörler ise kullanılan üst düzey cihazlar ile operasyonun titizlikle yapılmasının zorunluluğundan dolayı görevlendirilen uzmanlar için ödenecek ücretin yüksek oluşudur. Her ne kadar kişilerin bütçesine göre değerlendirmek gerekse de ülke genelindeki ekonomik koşullar düşünüldüğünde yöntem için ödenecek ücretin çoğu çiftin ödeme gücünü aştığını söylemek yerinde olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Boyun MR