Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Ayazmadere Cad. Yeşilçimen Sokak No: 9 Zemin-Giriş Kat Beşiktaş - Istanbul 444 67 28 - 444 MR BT

HSG

HSG (Histerosalpingografi)Rahim Filmi

HSG incelemesi daha çok kısırlık tedavisi gören bayanlardan istenen tıbbi bir görüntüleme yöntemidir. Burada amaç rahmin şekli, rahim boşluğuyla ilgili doğumsal kaynaklı sorunlar yada myom-polip gibi sonradan gelişen ve kısırlığa neden olabilecek sorunların tespiti, özellikle düşük-küraj sonrası sıklıkla gördüğümüz yapışıklıkların saptanmasıdır. Rahim (uterus) boşluğu (endometrial kavite) dışında tüpler (kanallar) ile ilgili sorunlar da HSG (Ağrısız Rahim Filmi) incelemesi sırasında saptanabilir. Tüplerde varsa tıkanıklık-darlık-genişleme gibi sorunlar tesbit edilir.

HSG – Rahim (uterus)

Temel olarak kas dokusu ve iç boşluğunda yer alan, her adet döneminde kanayarak bir kısmı dökülen ve sonra yeniden gelişen endometrium denen tabakadan oluşmaktadır. Bebeğin tutunduğu doku endometriumdur. Rahim duvar kalınlığı dendiğinde genelde bu endometrial tabaka kalınlığından bahsedilmektedir. Bu tabakanın kalınlığı adet siklusu boyunca değişir. Bazı hastalıklarda da kalınlaşma yada incelme görülebilir. Rahim duvar (endometrium) kalınlaşması HSG incelemesinde kısmen anlaşılabilir. Ancak rahim duvarındaki incelme HSG (Ağrısız Rahim Filmi) ile saptanamaz. Rahim duvar kalınlığı değerlendirilmesi genel olarak ultrasonografi (US, ultrason) ile yapılmaktadır.

Hastalarımızın pek çoğu internet yada tanıdık çevreden bu işlemin çok korkunç-ağrılı bir işlem olduğunu, rahmin dışarıya çekildiği gibi hikayeler ile başvurmaktadır. Bu “şehir efsanesi” biraz da incelemenin pek çok merkezde halen eski metodla uygulanmasından kaynaklanmaktadır. Bu teknikte muayene kaşığı yerleştirildikten sonra rahim ağzını sabitleyebilmek için “tek diş” yada “tenakulum” denilen rahim ağzının etli kısmını iki yandan delerek ortada birbiri üstüne kenetlenen iki kancamsı ucu bulunan alet, rahim ağzı kanalı içine kısmen giren uzun metal bir alet (Rubin kanülü) kullanılır. Tenakulum kullanılarak rahim ağzı çekilir ve Rubin kanülü üzerinde askıya alınarak sabitlenir. Bu yöntem hem ağrıya neden olur hemde işlem sonrası kanama oluşturur.

Merkezimizde uyguladığımız modern ağrısız metodda bu endişeler yersizdir. HSG tetkiki kadın doğumcuların (jinekolog) jinekolojik muayene yada smear testi gerçekleştirirken kullandıkları spekulum denen muayene kaşığı yerleştirilerek gerçekleştirilir. Muayene kaşığı (spekulum) rahim ağzını görmemizi sağlayan plastik yada metalden yapılan bir alettir. Hasta kendini kasmazsa fazla bir rahatsızlık oluşturmaz. HSG (Ağrısız Rahim Filmi) çekiminin anestezili yapılmasını gerektirecek tek durum vajinismus hastalığıdır. Bu durumda hasta gevşeyemediğinden muayene kaşığını yerleştirmek ya mümkün olmaz yada hastaya çok büyük ağrı verir.

Muayene kaşığı yerleştirilip rahim ağzı görüldükten sonra rahim ağzı kanalı içine özel plastik bir kateter yerleştirilip bu alanı tıkaması-kapatması için ucundaki özel balon şişirilir. Balon şişirildiğinde hastada hafif gerginlik hissi oluşturabilir, çoğu kez hastalar balon şişirildiğini farketmezler. Kateter yada balon ağrı-sancı oluşturmaz! Kateterin yerleştirilmesini takiben kateter aracılığı ile rahim boşluğuna kontrast (radyo-opak madde; rahim boşluğu ve tüpleri röntgende görünür hale getirecek sıvı) madde enjekte edilir. Kontrast madde verilirken hem canlı floroskopik görüntü (halk arasında ayna görüntüsü) ekrandan takip edilir hemde grafiler (röntgen resimleri) elde edilir. Rahim boşluğu dolup basınç arttıkça genellikle hafifi kasık ağrısı-adet sancısı gibi bir sancı hissedilir. C kollu dijital alet sayesinde çeşitli açılardan rahim boşluğu ve tüplerin görüntüleri elde edilir. Rahim boşuğu ve tüplerde olabilecek en küçük sorunlar bile dijital yüksek çözünürlüklü HSG görüntüleri sayesinde tespit edilebilir. Obez-şiman hastalarda da modern ve güçlü cihazımız sayesinde kaliteli görüntüler elde edilebilmektedir. Muayene kaşığı yerleştirilmesini takiben bütün işlem genellikle 3-4 dakikada tamamlanmış olur. HSG (Ağrısız Rahim Filmi) işlemi sonrası hastalarımız günlük iş-yaşam rutinlerini etkileyebilecek bir rahatsızlık hissetmezler. İlaç verirken ve balonun oluşturduğu gerginlikle sızıntı şeklinde çok kısa süreli az bir kanama oluşabilir.