Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

HSG (Histerosalpingografi) Rahim Filmi

Histerosalpingografi yani rahim filmi rahim boşluğunun tamamını görüntülemek için kullanılan ve önemli bilgiler veren bir tanı çeşididir. HSG fiyatları günümüzde önceki yıllara göre makul fiyatlarda yapılmaktadır. Bunun en önemli sebeplerinden biri ise günümüzde artık birçok görüntüleme merkezlerinde çekilmesi ve dolayısıyla bu durum HSG fiyatları maliyetini aşağı çekmesidir.

Bu radyolojik tetkik rahimdeki tümörlerin yapısını,  herhangi bir anomali olup olmadığını,  tıkanıklık darlık veya genişleme gibi patolojik durumların oluşup oluşmadığını teşhis etmek için kullanılır.  Özellikle düşük yapmış ve çok sayıda kürtaj hikâyesi olan kadınlarda rahimde görülen bir takım patolojik durumlar oluşur.  Örneğin yapışıklık rahim duvarının kalınlaşması gibi sorunların tespit edilmesinde en önemli görüntüleme aracıdır.

HSG Fiyatları 2024

HSG rahim filmi kadınlarda kısırlık birden fazla düşük durumunda kanalların kapalı veya açık olması veya rahim kanseri gibi teşhislerin konulmasını sağlayan önemli bir görüntüleme yöntemidir.  Kadınlarda rahim tüplerinin kapalı olması gebe kalma ihtimalini ortadan kaldırır.  

Bu nedenle hamile kalmak isteyip genellikle düşükle sonlanan gebeliklerde düşüğün sebebini tespit etmek için rahimde olabilecek sorunları teşhisinde kullanılır.  Anne olmak isteyen kadınların gebe kalmadan önce yaptırdıkları bir tetkik yöntemidir.  HSG fiyatları kuruma bağlı olarak değişiklik gösterebilir.  Bunun için doğru yöntem HSG rahim filminin çekileceği görüntüleme merkezinden randevu almak ve HSG fiyatları hakkında bilgi almaktır.

Bunun yanı sıra özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde de yapılan HSG rahim filmi sosyal güvenlik kurumu kapsamında yapılmaktadır.  Bunun yanı sıra özel sağlık sigortası olan hastalarda özel hastanelerde de ücret ödemeden veya indirim yapılarak çekilmektedir.

HSG Filmi Fiyatları 2024

Rahim içinin ayrıntılı olarak görüntülenmesi için uygulanan ve en doğru tanıyı koymayı sağlayan tetkiklerden biri HSG rahim filmidir.  

İlginizi Çekebilir  MR Fonksiyonel

HSG rahim filmi rahim içine kontrast madde denilen bir sıvı verilerek rahim içinin bu sıvı verildikten sonraki görüntüsünü almaktır.  kontrast madde rahim içine verildikten sonra tüpler ayrıntılı olarak görüntülenir.  Ayrıca tüplerde herhangi bir tıkanıklık olması durumunda bu sıvı verildikten sonra tüplerde tıkanıklık varsa açıldığıda gözlemlenmiştir.  

Rahim içi ve rahim içinde bulunan tüplerin görüntüsü tam olarak alınmaktadır.  Sıvının herhangi bir kokusu yoktur. Sıvı renksiz saydam bir sıvıdır.  Hiçbir acı ve yakma yanma hissi oluşturmaz.  Diğer dokuların üzerinde herhangi bir zararı yoktur.  Görüntüleme ilacı diye bilinir.  

İşlem sırasında bu kontrast madde rahim ağzından basınçla verilir bu basınç durumunda rahim içinde mukus denilen sümüğümsü yapıları da temizleyerek aynı zamanda tedavi edici etki de gösterir.  HSG fiyatları tetkikin ayrıntısına bakıldığında oldukça makul düzeydedir.

Yaklaşık olarak 15 dakika gibi bir sürede tamamlanır.  Hastalar bu işlemden sonra normal günlük yaşamlarına dönebilirler.  Bazı durumlarda hafif sızı ve ağrı görülebilir.  Ancak bu bilinen ve olması beklenen normal durumlardan biridir.  

HSG fiyatları görüntüleme merkezlerinde belli oranda farklılık gösterse de genel anlamda birbirine yakın fiyatlardadır.  HSG rahim filmi devlet hastanesi ve araştırma hastanelerinde sosyal güvenlik kurumu kapsamında yapılan tetkiklerden biridir.  

Bunun yanı sıra özel hastanelerde özel sağlık sigortası kapsamında da ücretsiz veya katılım payı ödenerek yapılan işlemlerden biridir.  Özel görüntüleme merkezlerinde de yapılan HSG rahim filmi için en doğru fiyatı öğrenmek görüntüleme merkezi ile iletişime geçerek olmaktadır.

HSG Test Fiyatları 2024

HSG  fiyatları her yıl çeşitli faktörlere ve sağlık Bakanlığı’nın uyguladığı fiyatlara göre yeniden belirlenmektedir.  Rahim içinin herhangi bir anormallik veya tüplerin açık yâda kapalı olup olmadığı konusunda teşhis elde edebilmek için son derece güvenilir ve kesin bilgiler veren tetkiklerden biridir.  Halk arasında rahim filmi olarak bilinir.  HSG rahim filmi çekimi jinekolog uzmanları tarafından veya radyoloji uzmanları tarafından çekilir.  Özel görüntüleme merkezlerinde ağrısız ve acısız olarak gerçekleştirilmektedir.

İlginizi Çekebilir  40 Yaş Altı Kadın Check Up

Ayrıca devlet hastaneleri ve eğitim araştırma Hastaneleri’nde sosyal güvenlik kurumu kapsamında ücretsiz olarak da yapılmaktadır.  HSG rahim filmi son güncel teknolojik cihazlardan biridir.  Kısırlığın nedenlerini doğru olarak kısa sürede öğrenmek HSG rahim filmi sayesinde olmaktadır.  Rahim içinde oluşmuş kist miyom veya polip hakkında ayrıntılı olarak bilgi verdiği gibi tüplerin açık veya kapalı olup olmadığı veya kadında genetik yatkınlığa bağlı olarak gelişmiş herhangi bir anomalilerinin olup olmadığı konusunda da fikir vermektedir.  Rahim kanserinin teşhisinde de başvurulan önemli görüntüleme yöntemlerinden biridir.  Ayrıca HSG rahim filmi kadınlarda biyolojik olarak önemli bir yer tutar.  HSG rahim filminin çekilebilmesi için adet dönemi bittikten sonra 4 veya 5 günlerde çekilmelidir.  Ancak bu süre içince kadın herhangi bir cinsel ilişkiye girmemiş olmalıdır.

HSG Ücreti Ne Kadardır?

Rahim filmi farklı görüntüleme merkezlerinde farklı teknolojiler kullanılarak yapıldığı için birbirinden farklı HSG fiyatları uygulanabilir.  Ancak genel anlamda HSG fiyatları standart bir ücretli değildir.  Bunun en önemli sebeplerinden biri ise hastaya HSG filmi sırasında anestezi uygulanıp uygulanmamasıdır.  Ayrıca ne tür anestezi uygulanıp uygulanmadığı da HSG fiyatları konusunda değişiklik gösterir. 

Hasta açısından anestezi yapılmasını gerektiren bir işlem değildir.  Jinekolojik muayeneden biraz daha ayrıntılıdır.  Çok hafif bir acı ve sızı duyulduğu söylense de yeni gelişmiş teknolojik cihazlarla bunun da olmadığı bilgiler dâhilindedir.  HSG fiyatları konusunda özel görüntüleme merkezlerinden randevu alınarak fiyat öğrenmek mümkün olduğu gibi özel hastanelerde veya devlet hastanelerinde de farklı koşullarda HSG rahim filmi çekilmektedir.

HSG Filmi Ne Zaman İstenir?

HSG rahim filmi suda çözülebilir iyotlu bir kontrast madde rahim içine basınçlı bir biçimde verilerek işlem gerçekleştirilir.  HSG rahim filminde rahimin yapısını ve rahim içinde oluşmuş olabilecek kist polip veya herhangi bir lezyonların rahimde şekil bozukluklarına sebep olup olmadığı rahim ağzı kanserlerinin teşhisi tüplerdeki yapışıklık tıkanıklık gibi anomali durumların olup olmadığı konusunda bilgi veren ayrıntılı tekniklerden biridir.  Rahim filmi genellikle tüp bebek tedavisi görmek isteyen kadınlarda tedaviden önce rahimde gebe kalmaya engel olacak herhangi bir sorunun olup olmadığının tespit edilmesi için daha çok istenir.

İlginizi Çekebilir  3 Tesla MR

Ancak bunun yanı sıra üst üste tekrarlayan düşüklerin sebebinin araştırılması veya rahim operasyonu geçiren kadınlarda operasyondan sonraki rahimin genel durumunu görmek için ve birden fazla kürtaj olan kadınlarda rahim içinde oluşabilecek kalınlaşma büyüme gibi tüplerde tıkanma olasılığını olup olmadığının tespiti için yapılır.  HSG fiyatları ayrıntılı bir tetkik olması sebebiyle diğer çekimlerden daha maliyetli olabilmektedir.