Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Ayazmadere Cad. Yeşilçimen Sokak No: 9 Zemin-Giriş Kat Beşiktaş - Istanbul 444 67 28 - 444 MR BT

Beyin MR

Beyin MR Nedir?

Radyoaktif dalgalar ile manyetik ortamda beyinden alınan görüntülere Beyin MR denilmektedir. Fakat bu çekim için hastaların oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Vücudunuzda sonradan eklenen bir platin ya da kalp pili gibi metal parçaların bulunması MR çekiminde olumsuz etkiler arasında yer almaktadır. bu çekim için doktorunuzun mutlaka haberinin olması gerekmektedir. Hatta çekim sırf bu nedenlerden ötürü durdurulmaktadır. Aynı şekilde bu çekim sırasında üzerinizde de metal eşyaların olmaması gerekmektedir. Beyin için bu çekimin hangi durumlarda gerektiğine ya da hangi şartlarda beyin açısından çekim yapılacağına doktorlar karar vermektedir. MR çekimi beyin ile ilgili sıkıntılı durumların tespiti ya da hastalıkların tespiti ya da çözümü için istenmektedir.

Aşırı Kilolu İnsanlarda Beyin MR’ı

Aşırı kilosu bulunan kişilerin beyin MR çekimi yapılmasına ya da böbrek yetmezliği bulunan kişiler için aynı çekimin yapılmasına izin verilmemektedir. Bu kişiler için Beyin MR sağlık problemleri taşımaktadır. Beyin MR için doktor tavsiyesine uyumlu bir şekilde hareket etmek gerekmektedir. Bazı MR çekimleri için çekim öncesinde aç kalmak gerekmektedir. Bu bakımdan önceden alınan tavsiyeler zaman değeri bakımından önemlidir. Fakat açlık isteği Beyin MR için geçerli değildir. Beyin MR için öncelikle hasta doktor tarafından kendine zararlı eşyalardan arındırılmaktadır. Daha sonra hareketsiz kalacak şekilde cihaza yatırılan hasta çekim için uygun pozisyona getirilmektedir. Beyin için yapılacak çekimde aletin içinde ayrı bir bölüm hazırlanmaktadır ve kafa bu hazırlanan bölüm içine geçirilmektedir.
Standart MR dışında daha ileri düzeyde bir çekim için ise farklı uygulamalar da bulunmaktadır.

Beyin MR Sonrası

Beyin MR için ileri düzeyde yapılacak olan çekim ise ilaç ve ayrıca farklı uygulamalar da hastaya verilmektedir. Bu uygulamanın adına ilaçlı MR adı da verilmektedir. toplam çekim süresi yaklaşık 20 dakika kadar sürmektedir. Genel olarak 10 dakika içinde çekim sonlanmaktadır.20 dakikalık süre istisnai durumlar için geçerlidir. Bu konuda yapılacak olan ön hazırlık aşamasında beyin için yapılan MR çekim videoları da izlenmektedir. Hastalar bu şekilde çekim öncesinde çekim sırasında ve çekim sonrasında ne ile karşılaşacaklarını bilmektedir ve hazırlıklı olmaktadır.