Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

HSG ile Rahim kontrolü

Rahim Konrolünde HSG

Kadın doğum uzmanı tarafından yapılacak olan uygulama ile rahim içindeki kanallar ve yapının incelenmesini sağlamaktadır. Kadınlarda rahimde oluşacak hastalıklar nedeni ile kontrol yapılmasını kolaylaştıran rahim filmi yani HSG daha net teşhis konulmasını sağlar. Jinekolojide rahim filmi çekilmesi ile rahim içindeki oluşan sorunların anlaşılması sağlanır. Kullanılan ilaç sayesinde uygulama sırasında bayanları rahatsız etmeyecek şekilde işlem yapılır. Uygulamanın adet dönemi sonrasında yapılmasının nedeni adet kanaması nedeni ile rahim içinde tüplere ve karın boşluğuna dolacak olan kanamanın engel olmasını önlemektir.

Regl ve HSG Genel Bilgiler

Rahim filmi çekimi yani HSG adet kanamasının bitimini talip eden birkaç gün içinde gerekli kontrollerin ardından çekilir. Uygulama öncesinde doktor tarafından öncelikle bir değerlendirme yapılır ve ardından işlem yapılabilir. Gebe olmadığını düşünen kadınlarda bazı durumlarda kontrol yapılması durumunda o ay gebe olma riski de bulunduğundan bu şekilde adet bitiminden bir kaç gün sonra uygulama yapılır. Değerlendirme sırasında enfeksiyon bulguları kontrol edilerek varsa enfeksiyon tedavi edilinceye kadar işlem için erteleme yapılır. Adet kanamasının beklenmesi ile olası bir hamilelik söz konusu olması durumunda buna zarar verilmemesidir.

HSG çekimi sırasında karında biraz batma hissi veya gerilme gibi bir hissin dışında bir rahatsızlık oluşmayacağından dayanılmayacak türde ağrılı bir işlem değildir. Ağrı eşiği düşük olan hassas bayanlar için rahim filmi anestezi ile çekilebilir. Bu şekilde uygulama için anestezi kullanılmasına gerek kalmadan da yapılabilir. Hastanın uygulama öncesinde yarım saat ya da bir saat önce ağrı kesici olması daha rahat olmasını sağlar ve bu sayede operasyon sırasında hastanın ağrı hissetmemesi ve rahat etmesi sağlanarak daha rahat bir şekilde işlem yapılabilir. Bu sayede ağrı olmadan kısa sürede film çekimi yapılabilir.

İlginizi Çekebilir  HSG nasıl çekilir?