Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Açık MR Uygulamasına Girmeden Yapılması Gerekenler

Açık MR Uygulamasına Girmeden Yapılması Gerekenler

Açık Mr, vücudumuzun herhangi bir bölümünde belli bir bölgenin görüntülenmesi işlemidir. Manyetik Rezonansın kısa yazılmış şeklidir. Bu cihaz devasa bir mıknatıstan ibarettir. Asla X ışınları kullanılmaz.

Elektromanyetikle radyo dalgaları görüntülemesi yapar.  Çekim esnasında hastalar cihazın özel masasına yatırılır. Hareketsiz olarak durması gerekmektedir. MR çekimleri beyin bölgesinde ve diğer bölgelerde kontrol maksatlı kullanılabildiği gibi, net görüntü almak amacıyla da kullanılabilir.

Diz, bel, meme, beyin bölgeleri için sıkça başvurulan açık MR uygulamasına girmeden yapılması gereken bir takım işlemler vardır. Artık teknolojinin de yardımıyla MR çekimleri açık olarak yapılmaktadır.

Açık MR önceki cihazlara nispetle hastaların konforunu arttırmıştır. Bu cihazların etrafı tamamen açık olduğundan eski cihazlarda yaşanan bir takım korkular yaşanmamaktadır. Zira eski cihazların etrafı tamamen kapalı ve çıkardığı yüksek ses sebebiyle bazı hastalara sakinleştirici bile verilmek zorunda kalınıyordu. Aksi takdirde hasta çekim işlemine alınamıyordu.

Açık MR Çekim İşlemi Yapmak İsteyenlere Öneriler

teknisyenler tarafından bilgilendirme yapılır. Öncelikle ve özellikle vücudun herhangi bölgesinde hiçbir metal eşyanın bulunmaması gerekmektedir. MR cihazları aslında dev bir mıknatıs olduğu için metal olarak ne varsa üzerine çeker.

Kolye, küpe, yüzük, kemer tokası ve başka bütün metallerin çıkarılması mecburidir. Protezlerin bazıları seksenli yıllardan önce kullanıldığından dolayı MR uyumlu olmayabilirler. Bu hastalar için yüksek risk içermektedir.

Kulak, diş implantı, kalp pili de bu sebepten çok risklidir.  Dişinizde, ayağınızda, kalbinizde yahut vücudun bir başka bölümünde herhangi bir sebeple metal bir malzeme varsa, uzman teknisyeni bu durumdan haberdar etmelisiniz.

Alkol kullanılması çekim öncesi yasaktır. Bazı MR’lar da çekim öncesi kontrast ilaç verilir. Bu durumda alerjik reaksiyonla ilgili bilgi istenir, bu konuda da teknisyeni bilgilendirmelisiniz.  MR çekimi konusunda ilk olarak hastanın belli başlı hastalıkları olup olmadığı mutlaka sorulmaktadır.

İlginizi Çekebilir  HSG Çekimi ile Rahim Görüntüleme

Teknisyene bu konuda en doğru bilgiyi verilmelidir. Bir takım hastalıklarda, hastalara işlem yapılması gerekebilir, bu durumda hastanın en az 6, 8 saat öncesinde aç olması gerekebilir.  Açık veya kapalı MR uygulamasına girmeden yapılacak uygulamalar kısaca bunlardır. Hastaların bu konularda dikkatli ve bilinçli olmaları gerekir.