Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

HSG Ağrılı Bir Yöntem midir?

Karar Verme ve HSG

Anne olmaya karar veren kadınlar, planlı bir sürece girmekte ve bu amaçla denemelere başlamaktadır. İlk birkaç aylık süreçte gerçekleşmeyen gebelik anne adaylarında ümit kırıcı olmasa da altı aydan sonra telaş başlamakta ve durumu ciddiye alarak gebelik için daha gerçekçi adımlar atmaya başlamaktadırlar. Bu gerçekçi adımların ilkini hekime başvurmak oluşturmaktadır. Hekim kontrolünde de gebelik gerçekleşmiyorsa eğer, artık kısırlık tanısı için incelemeler kaçınılmaz olmaktadır. Elbette öncelikle sorunun hangi tarafta olduğunun tespiti lâzımdır. Bu sebeple de İncelemeler anne ve baba adayı üzerinde ayrı ayrı yapılmakta ve ulaşılan sonuçlara göre de tedavi uygulanmaktadır. Anne adaylarında psikolojik ve fizyolojik birçok faktör gebeliğe engel olabilmektedir.  Bu faktörlerden biri olan kanal tıkanıklığının teşhisi ve tedavisi için HSG denilen inceleme yöntemi uygulanmaktadır. Kanallara salınan radyoopak sıvı ile de kanalların röntgeni çekilir. Böylece tıkanıklık varsa görülmekte ve salınan bu sıvı ile de tıkanıklık giderilmektedir.


 

HSG Nasıl İncelenir?

HSG inceleme yöntemi, her ne kadar halk arasında ağrılı bir yöntem olarak bilinse de aslında ağrılı bir yöntem değildir. Bu inceleme yönteminin uygulandığı sırada kanallara bırakılan sıvının hızı, sıcaklığı, moleküler yapısı, kullanılan cihazların üst düzeyde olması ve işinin ehli uzmanlar sayesinde anesteziye gerek duyulmadan operasyon gerçekleşmektedir. Operasyon sırasında sadece, regl sancısına benzer ve kısa süreli bir sancı yaşanmaktadır. Anne adayı operasyondan bir saat kadar önce alacağı ağrı kesici ile de bu sancıyı kolayca atlatmaktadır.


 

Annelik Doğası ve HSG

Annelik doğası gereği zor ve sancılı bir süreçtir. Gebeliğin oluşmasından doğum sonrasına kadar, hatta ve hatta ömür boyunca, anne olmanın meşakkati kaçınılmazdır. Kadınlardaki annelik içgüdüsü ise bu zor ve meşakkatli yolculukta onlara büyük bir metanet ve sabır teşkil etmektedir. Bu öyle bir içgüdüdür ki, bırakın anne olduktan sonrasını, anne olmak için bile kadınları tüm acılara göğüs gerebilecek bir güce eriştirmektedir. HSG yöntemi ile oluşacak kısa süreli ve hafif bir sancının da hiçbir kadının annelik içgüdüsünün önüne geçemeyeceği muhakkaktır.

İlginizi Çekebilir  Açık MR Çektirilecek Yere Nasıl Karar Verilir?