Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Açık MR Çektirilecek Yere Nasıl Karar Verilir?

Açık MR Çektirilecek Yere Nasıl Karar Verilir?

Açık MR çektirmek gerçekten bazı hastalar için çok sıkıntılı olmaktadır. Hasta cihazın içine yatırılmakta ve bir tünel içinde hareketsiz olarak durması istenmektedir. Cihazın radyo manyetik dalgalarla çalışması sebebiyle çıkardığı yüksek volüm sebebiyle de ciddi kaygı ve stres yaşamaktadırlar.

Bütün bu nahoş durumlar nedeniyle çokta hoşlanmadan MR çekilmektedir. Kapalı alan fobisi olan kişiler içinse durum daha da vahim olmaktadır. Hastalar kimi zaman bilinç kaybı yaşayabilmektedir. Bazı durumlarda mutlaka MR tetkiki istenilmektedir.

Bu durumda hastaların sakinleştirici ya da bayıltılması suretiyle çekim yapılmaktadır. Açık MR çektirilecek yerlere karar verilmeden önce hastanın psikolojik ve nörolojik durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Yoğun stres altında hastalar hareketsiz kalamamaktadırlar.

Tabi bu durumda işlem uzamaktadır. Hatta bazı durumlarda hastalara gerekli tanı konulamamaktadır. Açık MR da ise durum biraz daha konforlu hale getirilmiştir. Açık MR da cihazın üç tarafı açık olduğundan kapalı alan fobisi azda olsa kalkmaktadır.

Birde kilo sorunu olan hastaların durumu var ki onlar için açık MR adeta mecburidir. Çünkü kapalı MR cihazının tünel kısmına sığmamaktadırlar. Bu durum açık MR için söz konusu değildir.

Kapalı MR odalarına girerken çoğu zaman refakatçi de sokulmamaktadır. Açık MR da yine bu durum söz konusu değildir. Refakatçi alabilir, kitap, dergi okuyabilir hatta sohbet edebilirsiniz.

Şimdi birçok özel poliklinik açık MR çekimi için bütün bu olumsuzlukları bertaraf eden hizmetler vermektedirler. Özel eğitimli personel yetiştirmekte ve hastaların daha rahat ve konforlu çekim yapılabilmesi için özel hizmet vermektedir.

Bazı klinikler ise MR cihazının bulunduğu odayı dahi özel olarak dizayn etmiştir. Daha aydınlık ve geniş mekânlarda çekimi gerçekleştirerek hastaların kapalı alan fobisini yenmesine yardımcı olmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Boyun MR

Bu odalarda özel ses yalıtımı da olduğundan yüksek volümün rahatsız edici etkisi de minimuma inmektedir. Açık MR cihazında kapalı alan kokusu bulunan hastalar, yaşlılar, çocuklar istediği takdirde refakatçi alarak gayet rahatlıkla MR çektirebilirler. Hatta asla hiçbir zararlı röntgen ışını olmadığından hamileler de bu odada bulunabilirler.