Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Tiroid Ultrasonu

blank

Tiroid Ultrasonu Nedir?

Tiroid ultrasonu; Tiroid bezlerinde meydana gelen anormal oluşumların tespit edilmesi ve tiroid belirtileri sonucunda yapılması gereken yöntemdir. Çocuk, gebe ve yaşlılarda meydana gelebilecek olan tümör ya da nodüllerin tespit edilmesi için en fazla kullanılan yöntemdir.

Ultrason teknolojisi zaman geçtikçe daha fazla tercih edilmeye başlanan yöntemler arasında yer alırken tiroid değerlendirilmesi için de gönül rahatlığıyla kullanılıyor. Boyun bölgesinden uygulama yapılan tiroid ultrasonu ile ağrısız bir şekilde gerekli olan görüntüler çekilir ve detaylı değerlendirmeler yapılır.

Bu noktada doğru değerlendirmelerin yapıldığı fulya açık emar merkezimiz uzman bir ekiple siz hastalarımıza kaliteli bir şekilde hizmet vermektedir.

Tiroid Ultrasonu Nasıl Çekilir?

Her yaşta görülebilecek olan tiroid sıkıntıları, vücutta pek çok soruna yol açabilir. Tiroid bezlerinde meydana gelen hastalıkların ilerlemeden tedavi edilmesi ve nodül gibi parçaların belirlenmesi için tiroid ultrason çekilir.

Çekim işlemi oldukça kolay olan ve herhangi bir acı ya da ağrı gerektirmeyen bir işlemdir. Ultrasonun probu ile boyun bölgesinden çekim işlemi yapılır.

Hastanın aç ya da tok olmasının herhangi bir sıkıntısı yoktur. Bu nedenle günün her saati çekim işlemi kolaylıkla yapılabilir. Radyasyon olmadığından dolayı gebelerde de kolaylıkla uygulanır.

Tiroid Ultrasonu Nasıl Yapılır?

Guatr, lenf bezleri, tiroid bezleri gibi boyun kısmında yer alan bezlerde meydana gelen sıkıntıların ya da nodüllerin görüntülenmesi için kullanılan ultrason yöntemidir. Boyun bölgesinden yapılan ultrason yönteminde ultrasonun probu bölge üzerinde gezdirilir.

Prob gezdirildikçe ses dalgaları sayesinde elde edilen görüntü monitöre yansır. Rapor haline getirilen bu görüntüler doktor tarafından incelenerek gerekli olan tetkikler istenir. Teşhisin daha net konulması için kullanılan en kaliteli yöntemlerden biridir.

Kanser teşhisleri için en fazla tercih edilen yöntemdir.

Tiroid Ultrasonu Ne Zaman Yapılır?

Tiroid bezinde anormallikler meydana geldiği durumlarda, kist veya nodülleri anlamak için kullanılan ultrason çeşididir. Tiroid ultrason iyi huylu tiroid hastalıklarının teşhisinde de kullanılan bir yöntemdir.

Yılda en az bir kere yapılması gereken genel muayene olarak tiroid ultrasonunun çekilmesi gerekir. Gebelik döneminde de rahatlıkla kullanılabilen ultrason türüdür. Tiroid hastalığı günümüzde kadınlarda daha fazla rastlanan hastalıklar arasında yer alır.

Bu hastalığın teşhisi ve tedavisinin en doğru şekilde yapılması için ultrason ile görüntülenmesi gerekir. Şüphelenildiği taktirde her zaman rahatlıkla çekilebilir. Güvenle yaptırabileceğiniz ultrason işlemlerinin doğru zamanda ve doğru değerlendirmelerle neticelenmesini hekimlerimiz sayesinde fulya açık emar merkezimizde yaptırabilirsiniz.

Tiroid Ultrasonu Çeken Yerler

Tiroid bezleri ile ilgili hastalıklarda ve boyun bölgesinde meydana gelen nodüllerin görüntülenmesinde kullanılan yönteme tiroid ultrason denir.

Bu ultrason çeşidi endokrin bölümü hizmeti sağlayan özel ya da devlet hastanelerinde çekilebilir. Görüntüleme merkezlerinde de tiroid ultrasonunu çektirmeniz mümkündür.

Özel ultrason merkezleri tarafından da hizmet alabilirsiniz. sizler için en uygun olan yöntemi seçerek ultrason çekimini gerçekleştirebilirsiniz.

Tiroid Ultrasonu Sonucu Ne Kadar Sürede Çıkar?

İyi huylu ya da kötü huylu nodüllerin görüntülenme işlemi tiroid ultrasonu ile yapılır. Ultrason işlemi oldukça kısa süren ve pratik işlemler arasında yer alır. İşlem kısa sürdüğü gibi sonuçlar da en hızlı şekilde hastaya ulaşır.

Nodüller ya da tiroid bezlerinin görüntüsü alındıktan sonra rapor halinde monitörden alınır. Sonuçlar doktor tarafından değerlendirildikten sonra gerekli olan diğer tetkikler belirlenir ve tahlillerin yapılması gerekir.

Sonuçlara göre ilaç ya da operasyon yapılmasına karar verilir. Kısa süre içinde çıkan ultrason sonucu sayesinde işlemleriniz de oldukça hızlı ilerler.

Tiroid Ultrasonu Hangi Bölümde Çekilir?

Tiroid bezleri, lenf bezleri ve boyun bölgesindeki bezlerin muayene yapıldığı bölüm endokrin bölümüdür. Fakat ilk olarak iç hastalıklarına muayene olduktan sonra doktorunuzun yönlendirmesi ile hareket etmeniz gerekir.

Tiroid ultrason işlemi de endokrin bölümünde yapılan işlemlerden biridir. İç salgı bezleri ile ilgilenen bir bölüm olduğundan dolayı ultrason çekimi de bu bölümde gerçekleşir.

Sağlığınızı tehdit altına almamak için yılda en az bir kez ultrason çektirerek kontrol yaptırabilirsiniz.

Tiroid Ultrasonu Aç Karnına Çekilir?

Bebeklerden yetişkinlere kadar her yaşta birey için boyun bölgesinin görüntülenmesinde kullanılan yöntemlerden biri de tiroid ultrason yöntemidir.

Herhangi bir ışın ya da radyasyon salınımı olmadan yapılan işlemdir. Bu nedenle gebe kadınlarda da kullanılabilir. İşlem öncesinde herhangi bir hazırlığa gerek kalmaz. Aç ya da tok karın ultrason esnasında alınacak görüntüleri etkilemez.

Aç karnına ya da tok karnına çekim işlemi yapılabilir. Ultrason çekiminiz öğlen ya da öğleden sonraları olduğunda tok karnına çektirebilirsiniz.

Tiroid Ultrasonu Kaç Dakika Sürer?

Herhangi bir ön hazırlık gerektirmeyen ve oldukça kısa sürede çekimi yapılabilen ultrason zararsız bir yöntemdir. Tiroid ultrasonu ortalama 20 dakika kadar süren bir işlemdir. Ultrason çekimine gitmeden önce rahat ve yakasız giysiler giymeyi tercih etmeniz gerekir.

Boynunuzun altına bir yastık koyularak sırt üstü yatmanız istenir. Boynunuza jel sürülerek probu gezdirme işlemi ve tarama gerçekleşir.

Çekim esnasında boynunuzu hareket ettirmemeniz işlemin daha kısa bitmesinde yardımcı olur. İşlem esnasında konuşmamanız gerekir. Konuştuğunuz taktirde doğru görüntüleri çekmek mümkün olmaz.

Tiroid Ultrasonu Fiyatı 2021

Tiroid hastalığı ve bezlerinde meydana gelen problemler insan sağlığını tehdit eden durumlar arasında yer alır. Tiroid ultrasonu fiyatı 2021 ile hastalıklar belirlenerek tedavinin başlanması gerekir.

Tiroid ultrasonunda fiyatlar da oldukça uygundur. Sizler için en uygun fiyatı; Konusunda uzman ekibi ile kaliteli ve sıra beklemeden Fulya açıkemar merkezimizden alabilir, isterseniz merkezimizi ziyaret edebilirsiniz. Tiroid ultrasonu fiyatı 2021 hakkında detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.