Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Rahim filmi nasıl ve neden çekilir?

Rahim Filmi (HSG)

Rahim filmi yani HSG rahim içinde yapılar ve kanallarda oluşan tıkanıklık sorununu görüntülemek amacı ile çekilir. Hastanın ilk olarak enjeksiyon kontrollerinin yapılması gerekir. Rahimde oluşan sorunların başında kısırlık bayanların bebek sahibi olmaları engelleyen bir durum olduğundan önlem alınması gereken bir durumdur. Uygulama kadın doğum uzmanı ve radyoterapi uzmanı gözetimi altında yapıldığından sorunsuz bir şekilde tamamlanabilir. Rahim filmi çekimi adet kanamasının bitimini talip eden birkaç gün içinde gerekli kontrollerin ardından çekilir.

Ağrısız Rahim Filmi (HSG) Nasıl Çekilir?

Ağrı eşiği düşük olan hassas bayanlar için rahim filmi anestezi ile çekilebilir. Adet kanamasının beklenmesi ile olası bir hamilelik söz konusu olması durumunda buna zarar verilmemesidir. Gebe olmadığını düşünen kadınlarda bazı durumlarda kontrol yapılması durumunda o ay gebe olma riski de bulunduğundan bu şekilde adet bitiminden bir kaç gün sonra uygulama yapılır. Hastanın uygulama öncesinde yarım saat ya da bir saat önce ağrı kesici olması daha rahat olmasını sağlar ve bu sayede operasyon sırasında hastanın ağrı hissetmemesi ve rahat etmesi sağlanarak daha rahat bir şekilde işlem yapılabilir. HGS çekimi için hastane koşullarında uzman doktor tarafından işlem yapılması gerekir.

Bu uygulama sayesinde rahmin içyapısı ve kanalların açık olup olmadığına bakılmış olunur. Uygulamanın adet dönemi sonrasında yapılmasının nedeni adet kanaması nedeni ile rahim içinde tüplere ve karın boşluğuna dolacak olan kanamanın engel olmasını önlemektir. Rahim içinde oluşacak her türlü durumun kontrol edilmesi için bu şekilde cihazlar ile HSG çekilmesi gerekir. Rahim filmi çekimi sırasında nadiren olsa da alerjik reaksiyonlar oluşması söz konusu olabilir. Kullanılan ilaç sayesinde uygulama sırasında bayanları rahatsız etmeyecek şekilde rahim filmi çekim işlemi yapılır.

İlginizi Çekebilir  Açık MR Uygulamasına Girmeden Yapılması Gerekenler