Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Kısırlık kontrolleri için HSG çekimi

Kısırlık ve HSG

Bayanlarda kısırlık sorunu nedeni ile hamile kalma durumu söz konusu olmadığından yapılacak olan tedaviler ile hamile kalma olasılığının arttırılması gerekir. Rahim içinde oluşan durumların kontrolü için rahim filminin çekilmesi gerekir. Rahim içine gönderilen cihazlar ile anlık veya devamlı olarak yapılacak olan röntgen çekimleri HSG uygulaması ile yapılır. Rahim içine ilk olarak konulan cihaz ile ilaçlı sıvı rahme gönderilerek bu şekilde ardından yapılacak olan ışın gönderimi ile çekimler sırasında boşlukların beyaz olarak belirgin olması sağlanır. Bu uygulama da verilen ışın oldukça düşük olduğundan sorun oluşturmaz.


 

HSG ile Yapılacaklar

HSG ile yapılacak olan röntgen çekiminde verilen ilaçlı sıvı içinde bulunan antimikrobiyal özellik sayesinde rahimde mikrobik bir nedenden dolayı kısırlık oluşmuş ise bu durumda tedavi edilme imkanı da bulunur. Rahim içinde oluşacak her türlü durumun kontrol edilmesi için bu şekilde cihazlar ile rahim filminin çekilmesi gerekir. Adet döneminin bitmesini takip eden günlerde bu yöntem uygulanabilir. Adet döneminde yanıltıcı sonuçlar alınabileceğinden uygulama yapılmaması gerekir. Bu şekilde daha doğru ve etkili sonuçlar alınması sağlanır. Adet kanaması rahim içini ve kanalları doldurabileceğinden istenildiği gibi bir kontrol yapılmasına imkanı sağlanmayabilir.


 

HSG Hakkındaki Endişeler

HSG uygulaması sırasında bayanları endişelendiren olaylardan biri de ağrı hissedecekleri düşüncesidir. Uygulama sırasında hastanın acı eşiğine göre anestezi uygulaması gerek duyulması halinde yapılır. Bunun dışında anestezi uygulanmadan yapılan bir operasyon şeklidir. Uygulama öncesinde ve sonrasında enfeksiyon riskine göre antibiyotik kullanımı gerekebilir. Enfeksiyon olan bayanlarda uygulama enfeksiyon tedavisi sonrasında yapılır. Bu şekilde istenilen sonuçlar çekilen görüntülerden kolayca alınabilir. Röntgen çekimi için farklı sistemler ile parça parça veya devamlı olarak çekimler yapılarak bu şekilde alınan görüntülerden teşhisler konulabilir.

İlginizi Çekebilir  Rahim Filmi Ne Aralıklarla Çekilir? HSG Sonrası Cinsel İlişkisi