Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Rahim Filmi Ne Aralıklarla Çekilir? HSG Sonrası Cinsel İlişkisi

Rahim Filmi Ne Aralıklarla Çekilir? HSG Sonrası Cinsel İlişki

Bayanların düzenli aralıklar ile yaptırması gereken tetkiklerden birisi rahim filmi ya da diğer adı ile HSG’dir. Dolayısıyla da bayanlar rahim filmi kaç yılda bir çekilir bilmeleri gerekmektedir.

Rahim Filmi Neden Çekilir?

Rahim filmi ile kadınların hamile kalmasını sağlayan tüplerin iç kısımları görüntülenmektedir dolayısıyla da rahim filmi, tüplerin açık olup olmadığını görmek ya da rahim iç kısmının ölçülerinin olması gereken ölçülerde olup olmadığını tespit etmek gibi amaçlar ile çekilmektedir. Ayrıca tüplerini bağlatan bayanların tüplerinin durumunu kontrol etmek amacı ile de çekilebilir. Olası bir hastalık ya da risk durumlarına karşılık rahim filmi kaç yılda bir çekilir bilinmesi gereken bazen hayati bir durum olabilir.

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim filmi uyutulmaya gerek duyulmadan yapılan bir tetkik yöntemidir. Ancak her ne kadar ağrı ve sızı hissedilmese de rahim filmi çektirecek kişilerin 1-2 saat öncesinde ağrı kesici içmeleri faydalarına olacaktır. Rahim filmi; vajinaya işlem sırasında ağrı yapmaması için spekulum takılarak film aleti ile X ışınları sayesinde çekilmektedir. Ayrıca rahim filmi çekilmeden önce gerekli durumlarda vajinaya lokal anestezi uygulanabilmektedir.

Rahim Filmi Ne Aralıklarla Çekilmelidir?

Rahim filmi; tüplerin açık olup olmadığını saptamak, tüplerin bağlanması sonucunda kontrol amacı ile çekilebileceği gibi bayanların rutin kontrol için de çektirebileceği tetkik yöntemidir. Dolayısıyla da bayanlar en az yılda bir kez rahim filmi ya da diğer adı ile HSG çektirerek rutin kontrollerini yaptırabilirler ve böylece olası rahatsızlıkların önüne geçebilirler.

HSG’den Sonra İlişkiye Girilebilir mi?

Rahim filmi olan HSG işlemi ardından özellikle vajina bölgesinde ağrı meydana gelmektedir. Çünkü rahim filmi ilaçlar ile çekilen ve özellikle işlem sonrasında, işlem sırasında olmasa da ağrı ve sızı yapan bir işlemdir. Dolayısıyla da kadın doğum uzmanları en az iki gün olmakla birlikte rahim ağrısının tamamen geçene kadar cinsel ilişkiye kesinlikle girilmemesini tavsiye etmektedir. Ayrıca rahim filmi sonrasında cinsel ilişki konusunda özellikle uzman doktora danışılmalı ve gösterdiği adımlar izlenmelidir. Bu durum rahim filmi kaç yılda bir çekilir konusu kadar oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir  HSG çekimi sırasında nasıl bir uygulama yapılır?