Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Rahim Filmi (HGS) Gebelik Şansını Arttırır mı?

Gebelik Şansı ve Rahim Filmi (HGS)

HSG yani rahim filmi bir bebeğin anne karnında 9 ay geçireceği mekan olan rahim boşluğunu incelemek amacı ile çekilen bir çeşit röntgen filmidir. Aynı zamanda sperm ile yumurtanın birleşmesini sağlayan yol olarak bilinen tüplerinde durumunu incelemektedir. Birçok kişi tarafından tedavi yöntemi olarak bilinse de aslında sadece bir tanı yöntemidir. Gerçekten bir tedavi yöntemi midir, rahim filmi (hsg) gebelik şansını artırır mı? Bu sorular hamile kalmak isteyen hastaların en merak ettiği konulardır.


 

Rahim Filmi ve Gebelik

İnsanların tedavi yöntemi olarak görmesinin sebebi, rahim filmi çekilen hastaların filmi çektirdikten sonra birkaç ay içerisinde gebe kalma şansının artması olarak görülmektedir. Rahim filmi çektiren birçok hastanın gebe kalması rahim filminin olumlu etkisi olarak görülürken, bunun nedeni ise tam olarak bilinmemektedir. Ancak bilim adamları bu konuda net olmamakla beraber fikir yürütmektedir. Rahim filmi (hsg) gebelik şansını artırır mı? konusunda yine de üzerinde en fazla durulan ve en fazla kabul gören kanı rahim filmi çekilme esnasında verilen kontrast maddenin etkisi olmaktadır. Filmin çekilme esnasında rahim boşluğuna ilaç doldurulması gerekmekte olup, bu ilacın tüplerden geçip rahim boşluğuna ulaştırmak amacı İle basınç uygulanmaktadır.


 

Rahim Filmi (HSG) Olumlu Yönleri

Uygulanan basıncın etkisiyle beraber tüplerdeki yapışıklık, tıkanıklık veya pıhtıların temizlenmesiyle sperm ile yumurtanın buluşmasının kolaylaştığı düşünülmektedir. Diğer bir görüşe göre ise uygulanan kontrast maddenin tüplerdeki ulaşımını kimyasal etkiyle kolaylaştırdığı ve rahim içinde embriyonun tutunmasına yardımcı olduğu yöndedir. Sebep her ne olursa olsun bu durum rahim filminin olumlu yan etkisi olarak görülürken, tıpta asıl amacının aşılama ve tüp bebek tedavisi öncesi gebeliği engelleyebilecek herhangi bir olumsuz durumun var olup olmadığını saptamak olarak açıklanmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Rahim filmi nasıl çekilir?