Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Rahim Filmi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rahim Filmi (HSG) Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Hepimizin etrafında çocuk sahibi olmak için tüp bebek yöntemini deneyen birkaç kişi olmuştur. Onlardan dinlediğimiz kadarıyla öncesinde rahim filmi çektirdiklerini ve çok fazla acı duyduklarını anlattıklarına şahit olmuşuzdur. Bu da bilinçaltımıza ister istemez yerleşmiş, rahim filmine karşı bir önyargı oluşmasına neden olmuştur. Bizim de başımıza geldiği zaman bu düşünceler daha da karmaşık hale gelmiş ve rahim filmi çektirmekten kaçınmamız gerektiğini düşündürmüştür.


 

Rahim Filmi Acı Verir Mi ?

Ne kadar uzman bir doktora gidilip doğru bir şekilde bilgilendirilsek de kafamızda birçok soru hala mevcut. Bilmediğimiz tek şey acıyı biz kendimiz nasıl tanımlıyoruz. Acı kime göre şiddetli kime göre ise az. Bu konuda herkesin bir yorumu mutlaka var ama herkesin ağrı eşiğinin farklı olduğunu da unutmamak gerek. Rahim filmi öyle düşünüldüğü gibi çok acı veren bir işlem değil belki ama tamamen acısız olduğu anlamına da gelmiyor elbette. Tüp bebek uygulamasından önce çekilmesi mutlaka gerekli olan filmde, geliştirilen yeni yöntemler anestezi veya ağrı kesici herhangi bir ilaca gerek duymaksızın yapılabilmekte. Kulaktan dolma bilgilerle veya internette yapılan araştırma sonucunda elde edilen sonuçlarla doktora gitmek istemeyen anne adayları bebek sahibi olmak için biraz daha beklemeyi tercih ediyor.


 

Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Rahim Filmi?

Tüp bebek tedavisi öncesinde mutlaka yapılması gereken rahim filmi, bebek sahibi olmaya engel olan her türlü sıkıntıyı tespit etmeyi sağlayarak tüp bebek önündeki engelleri ortadan kaldırıyor. Hatta bu uygulama sonrasında tüp bebek olmadan bile hamile kalanların sayısı oldukça fazla. Uzmanların düşüncesine göre tüpün tıkanmasına yol açan yapışkan maddeler, röntgen çekilmek için tüplere doldurulan madde tarafından açılıyor, buna bağlı olarak da spermle yumurtanın buluşması sağlanarak hamile kalma olasılığını oldukça arttırıyor.

İlginizi Çekebilir  Boyun MR