Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Rahim filmi çekimi ne işe yarar?

HSG Neden Uygulanır? Amaç Nedir?

HSG rahim içinin ve kanalların filminin çekilmesini sağlar. Uzman doktor tarafından yapılacak olan uygulama ile rahim içindeki yapı ve kanallar rahatlıkla görülebilir. Gebe olmadığını düşünen kadınlarda bazı durumlarda kontrol yapılması durumunda o ay gebe olma riski de bulunduğundan bu şekilde adet bitiminden bir kaç gün sonra uygulama yapılır. Adet kanaması nedeni ile rahim içinde tüplere ve karın boşluğuna dolacak olan kanamanın engel olmasını önlemektir. Ayrıca adet kanamasının beklenmesi ile olası bir hamilelik söz konusu olması durumunda buna zarar verilmemesidir.

HSG oldukça faydalı ve uygulanan temel bir teknik olmasına halinde çoğu zaman net olarak gerçek sonuçların alınmasını sağlamayabilir. Bu durumda tüplerin filmde kapalı görülmesi sonuç itibari ile kesinlikle kapalı olduklarını göstermez. Ağrı eşiği düşük olan bayanlara uygulama öncesinde veya uygulama sırasında verilen ağrı kesici ilaç nedeni ile tüplerde kalan ilacın kapalı görülmesine neden olma riski de bulunur. Yapılan çekimlerde bu durumda göz önünde bulundurularak teşhisler ve gerekli işlemler yapılır. Konusunda uzman olan bir doktor tarafından yapılacak olan çekim sonucunda daha doğru bir sonuç alınması için görüntünün doğruyu yansıtıp yansıtmadığını uzman doktorlar daha iyi anlayabilirler.

Bazen yapılan inceleme sonucunda kapılı görülen tüplerin farklı bir uygulama ile kontrol edilmesi durumunda açık olduğu da öğrenilebilir. Kısırlık sorunu olan bayanlara uygulanan bu yöntemde tüp bebek kararı verilecek ise öncesinde mutlaka laparoskopi yapılması net sonuç alınmasını sağlayacaktır. Bu uygulama tüplerin kapalı görülmesi durumunda aslında açık olup olmadıklarının anlaşılmasını sağlar. HSG uygulaması öncesinde enfeksiyon bulguları kontrol edilerek varsa enfeksiyon tedavi edilinceye kadar işlem için erteleme yapılır. Bu şekilde uygulama için gerekli olan kontroller yapılabilir.

İlginizi Çekebilir  Açık MR ile Kapalı MR arasında ne fark vardır?