Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Ayazmadere Cad. Yeşilçimen Sokak No: 9 Zemin-Giriş Kat Beşiktaş - Istanbul 444 67 28 - 444 MR BT

Ortoröntgenogram

 

ORTORÖNTGENOGRAM – ALT EKSTREMİTE BOY GRAFİSİ nedir?

Değişik kemik, eklem ya da nörolojik hastalıklar neticesinde ekstremitedeki (genellikle bacakların) uzunluk ve açısal bozukluklarının (deformitelerin) görüntülenmesini sağlayan bir radyolojik yöntemdir

ORTORÖNTGENOGRAM (Alt ekstremite) grafisinin herhangi bir ön hazırlığı var mıdır?

Hiçbir ön hazırlığa gerek duyulmamaktadır. Sadece tetkik odasında üzerindeki metal eşyaların çıkartılıp önlük giyilmesini takiben 3-5 dakikalık bir süre içerisinde tetkik yapılabilmektedir.

ORTORÖNTGENOGRAM (Alt ekstremite) grafisinin digital ölçümün avantajları var mıdır?

Geleneksel tetkiklere göre digital yöntemlerde görüntülerin üzerinden uzunluk ve açıların yapılarak film üzerinde gösterilebilmesi, bunların CD’ye aktarılması gibi teknolojik üstünlükleri bulunmaktadır.

ORTORÖNTGENOGRAM (Alt ekstremite) tetkikin herhangi bir zararı var mıdır?.

Hamilelik olasılığı olan bayanlarda fetüste (cenin) gelişebilecek düşük ihtimalli anomali riski dışında anlamlı bir risk yoktur. Tetkikin sık tekrarı gerektericek durumlarda ise çocuk hastalarda yumurtalıklar korunmalıdır.

Alt ekstremite (Boy grafisi) kaç türlüdür?

Genellikle ön arka çekimi istenmekle beraber lateral (yan) görüntü de istenebilir. Bunun dışında inceleme esnasında ekstremite uzunluğu belirgin farklı olanlarda kısa olan ekstremitenin altına takoz kullanılarak görüntünün daha optimize edilmesi de sağlanabilir.