Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Boyun MR

Boyun MR Nedir?

Boyun MR manyetik rezonans görüntüleme sistemi güçlü mıknatıs ve radyo dalgaları kullanarak görüntüyü bilgisayara aktaran bir yöntemidir.  

Genellikle beyin,  bel,  ayak,  bacak ve boyun çekimleri son derece başarılı görüntüler oluşturur ve tedaviye yardımcı alternatif bir görüntüleme metodudur.  Boyun MR fıtık,  sinirlerin sıkışması,  tümör,  kemik kanseri,  kırık,  travma gibi rahatsızlıkları MR görüntüleme sistemi ile rahatlıkla görüntülemek mümkündür.  Boyun MR boyunda oluşan genellikle fıtık rahatsızlıkları konusunda son derece ayrıntılı görüntüler aktarır.  MR yönteminde hasta radyasyona maruz kalmaz. MR radyasyon içermeyen bir görüntüleme metodudur.insulin in bodybuilding drugs

Boyun MR Nasıl Çekilir?

Boyun MR çekimlerinde cihazın tünel biçiminde olan kısma hasta girecek şekilde yatağa uzanır.  Çekimi gerçekleştirilecek olan teknisyen hastanın çekim sırasında hangi pozisyonda kalması konusunda onu MR.  Boyun MR çekiminde önemli olan hastanın sabit durmasıdır.  Bu konuda hastaya bilgi verilir.  

Çekimin kalitesi açısından hareketsiz kalmak son derece önemlidir.  Boyun bölgesine çekilen MR da genellikle boynu sabit tutan aparatlar yerleştirilir.  Boyun MR çekimi sırasında hastadan gözlerini kapatması istenir ve yaklaşık olarak 15-20 dakika süren bir çekim gerçekleştirilir.  

Tarama işlemi devam ederken hastanın yattığı yatak tünelin içine doğru ileri-geri hareket eder.  Bu olması gereken bir durumdur ve hastaya bu konuda daha ayrıntılı bilgilendirme yapılır.

Boyun MR Neden Çekilir?

Boyun MR genellikle boyun ve baş kısmında yaşanan ağrılar,  kürek kemiği arasında kalan bölgede oluşan servikal segmentlerden kaynaklanan ağrılar,  kürek kemiğinin arasındaki göğsün ön bölgesinde oluşan omuz ve kollara doğru yayılan ağrıların kaynağını öğrenmek için başvurulan bir görüntüleme metodudur.  Özellikle baş ve boyun bölgesinde oluşan ağrıların neye dayalı olduğunu,  büyüklüğünü tespit etmek konusunda MR çekimleri yol gösterici niteliktedir.  Boyun hareketleri sırasında hissedilen ağrılar ve bu ağrıların şiddeti ile boyun bölgesinin ne kadar zarar gördüğü MR tetkiki ile ortaya çıkar.  Dolayısıyla boyun MR çekimi boyunda ve baş bölgesinde oluşan şiddetli ağrıların nedeninin öğrenilmesi servikal daralma veya genişleme olup olmadığının öğrenilmesi açısından başvurulan en doğru görüntüleme yöntemlerinden biridir.

İlginizi Çekebilir  HSG ile rahim kontrolü nasıl yapılır?

Boyun MR Fiyatları 2024

MR yani manyetik rezonans boyun,  bel,  kemikler,  batın ve birçok organın görüntülenmesinde kullanılan tedavinin nasıl yapılacağı konusunda kılavuzluk eden tetkiklerden biridir.  Boyun MR fiyatları yıllık olarak güncellenmektedir.  Genellikle özel görüntüleme merkezleri dışında özel hastaneler ve kamu hastanelerinde de MR çekimleri gerçekleştirilmektedir.  Boyun MR fiyatları görüntüleme merkezlerinde farklı olsa da bütçeye uygun ve ortalama bir maliyete sahiptir.

Boyun MR Çekimi Kaç Dakika Sürer?

Boyun MR çekimleri çekilen bölgeye göre suresi belli oranda değişiklik gösterir.  Genel olarak boyun MR işlemi ortalama 10 dakika ile 30 dakika arasında gerçekleşir.  Ancak bu süre çekim yapılan alanın ayrıntılı görüntülerine ulaşılana kadar süre farklılık gösterebilir.  Bel MR yaklaşık olarak 10 dakika gibi bir sürede gerçekleşir.  Boyun MR da aynı şekilde 10 dakika ile 15 dakika arasında değişiklik gösterebilir.  Ancak hastanın hareket etmesi veya hastaya verilen doğru pozisyonu yerine getirilmemesi durumunda çekim işlemi tekrar yapılır ve bu süre biraz daha uzayabilir.

Boyun MR Ve Diğer MR Çekimleri Hangi Hastalıklar İçin İstenir?

MR görüntüleme tetkiki genellikle yumuşak doku diye bilinen bölgelerin ayrıntılı incelenmesi için tercih edilen yöntemlerden biridir.  Kemikler ile ilgili bir rahatsızlığın incelenmesinde tomografiye yardımcı olmak için daha somut verilere ulaşmak için istenebilir.  

Beyin tümörlerinin bel fıtığı ve boyun fıtığı gibi omurgada oluşan sorunların ayrıntılı olarak incelenmesinde en doğru yöntem MR tetkikidir.  

Bunun dışında belde oluşabilecek kanal darlığının tespit edilmesi,  aynı şekilde boyunda servikal daralma olup olmadığının anlaşılması,  bel kayması,  omurga ve omurilik sorunlarının ortaya çıkarılması,  skolyoz,  beyin tümörleri,  beyin damarlarında tıkanıklık olup olmadığının anlaşılması ve hidrosefali denen beyin odalarındaki boyun ölçülerinin artmasının tespit edilmesi için boyun MR tetkiki istenir.

İlginizi Çekebilir  Floroskopi

Boyun Fıtığı Nedir?

Sık oluşan hastalıklardan bir tanesi olan boyun fıtığı şu an için özellikle orta yaşta çok sık görülmektedir. En sık sebebi boyun düzleşmeleri,  hareketsizlik,  ağır işlerde çalışma ve duruş bozukluklarıdır.  Bunun dışında genetik faktörler de etkilidir.

Boyun fıtığı boyun MR ile teşhis edilmektedir. Boyun fıtığında ilk olarak boyun anatomisi ve boyun yapısı bozulur.  Daha sonra fıtık gelişir.  Buna halk arasındaki deyimle boyun düzleşmesi denir. 

Boyunda 7 tane omurga vardır.  Omurgaların arasında kıkırdak yapılar bulunur.  Bu kıkırdak yapılar da zamanla yırtılma meydana gelirse omuriliğe doğru çıkıntı yaparak oradan geçen sinirlere baskı yapar.  

Böylelikle özellikle kola vuran ağrılar meydana gelir.  Bunun dışında boyundan omuza,  göğse doğru ve sırta doğru vuran ağrılar oluşabilir.  Boyun fıtığının en ciddi bulgusu güç kaybıdır.

Kabaca üç bulgusu vardır.  Kola vuran ağrılar,  uyuşma,  yanma,  karıncalanma gibi duyu kusurları ve en önemlisi güç kayıplarıdır.  

Güç kaybı varsa durum ciddidir ve genellikle güç kaybının olup olmamasına göre ameliyata karar verilir.  Onun dışında fıtık tedavilerinde olduğu gibi ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar eğer yeterli gelmezse fizik tedavi,  bu da yeterli gelmezse ameliyatsız fıtık tedavi yöntemleri uygulanır.

Hiçbirine cevap vermeyen güç kayıpları da olan hastalara,  yanında da bunu destekleyen büyük fıtıkları da varsa ameliyat önerilmektedir.  

Fıtık ameliyatı mikro cerrahi teknikleri,  mikrodiskektomi yöntemiyle yapılmaktadır. Teknoloji ilerlediği için artık hastanın bu manada konforu ciddi anlamda artmış durumdadır.  Hasta ameliyat olduğunun ertesi günü yürüyerek evine gitmektedir. Boyun MR fiyatları 2024 için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.