Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Ayazmadere Cad. Yeşilçimen Sokak No: 9 Zemin-Giriş Kat Beşiktaş - Istanbul 444 67 28 - 444 MR BT

Boyun MR

Boyun MR Nedir?

Günlük yaşamda insanların en fazla karşılaştıkları sıkıntılar arasında yer alan boyun ağrıları bazen ciddi hastalıkların habercisi de olmaktadır. Bu konuda yapılan araştırmaya göre insanların en fazla karşılaştıkları ağrı çeşidi olan bel ağrılarından başka boyun ağrıları da en sıkıntılı bölümü oluşturmaktadır. Bu bakımdan ağrı için Boyun MR mutlaka hastalardan istenen bir çekimdir. Boyun fıtığı boyunda yer alan disklerin içinin dışarıya çıkmasından kaynaklanmaktadır. Bu hastalığın normal bir şekilde tespit edilmesi ya da hastalık derecesinin tespit edilmesi oldukça güçtür. Doktorlar bu gibi durumlarda hastalardan hemen Boyun MR istemektedir.

Boyun MR Hakkında

Boyun MR için gerekli olan çekim işlemleri her ey dahil bir şekilde yaklaşık 10 ya da 15 dakika kadar sürmektedir. Fakat bu çekim için öncelikle hastaların muayene olması ve bu muayene sonrasında doktorların kesinlikle çekim istemesi gerekmektedir. MR çekimi doktor gözetiminde yapılan bir uygulamadır. Çünkü bu konuda bazı özel durumlar tehlike oluşturmaktadır. MR çekimi için yapılacak olan çekimler doktorun gerekli ortamı sağlanması ile başlamaktadır. Boyun MR çekiminde hasta için gerekli durum hastanın vücudunda dahili ya da harici hiçbir şekilde metal bir paça bulunmaması ile ilgilidir. Çünkü çekim sırasında bu metal eşyalar çekimin gerçekleşmemesine neden olmaktadır. çekimler mıknatıslı bir ortamda gerçekleştiğinden bu konuda gerekli tedbirlerin de tam olarak alınması gerekmektedir. Vücudun içinde bulunan kalp pili gibi metal parçalar dahi çekim için sıkıntı oluşturacak ayrıntılar arasında bulunmaktadır.

Boyun MR Sonrası

Hareketsiz halde kızaklı bir sedye ile kapalı bir bölmeye giren hastalar burada yaklaşık 10 ya da 15 dakika çekim için beklemektedir. Boyun MR çekimi için bekleme süresi bittiğinde hastalar kızaklı sedyenin yeniden eski haline getirilmesi ile bu kapalı alandan çıkmaktadır. Kapalı alan sıkışık bir yer olmadığından hastalara rahatsızlık verecek yapıda değildir. Fakat kapalı bir alan olduğundan kapalı olan korkusu olan hastalar bu konuda ilaç alımı ile rahatlayarak bölmeye girmelidir. Bazen doktor isteğine gör çekim öncesinde hastaya hafif olan farklı ilaçlar da verilmektedir. Çekilen görüntüler doktor tarafından değerlendirilerek sonuca bağlanmaktadır.