Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Kısırlığa çözüm için HSG çekimi

Kısırlığa Karşı Erken Tehşis için HSG

Kadınlarda oluşan kısırlık durumunda kontrollerinin yapılması için kullanılan temel testler arasından bulunmaktadır. Özellikle bayanlarda kısırlık sorununa çözüm bulmak için yapılacak olan bu röntgen çekimi ile kolayca sonuç alınmaktadır. Rahim içinde oluşacak her türlü durumun kontrol edilmesi için bu şekilde cihazlar ile HSG çekilmesi gerekir. Jinekoloji tarafından uygulanan ve farklı durumlarda kontrol amacı ile de yapılan bir uygulamadır. Hastane koşullarında yapılması gereken ve dikkat gerektiren bir operasyondur. Rahmin yapısal ve işlevsel özelliklerini inceleyerek bir sorun olup olmadığını anlamak amacı ile kullanılan bir uygulamadır.

HSG uygulaması öncesinde doktor tarafından öncelikle bir değerlendirme yapılır ve ardından işlem yapılabilir. Uygulama sonrasında hafif ya da orta şiddetli bel veya kasık ağrıları da olabilir. Operasyon sonrasında ateş çıkması enfeksiyon belirtisi olabileceğinden bu durumda da doktor ile irtibata geçilmesi gerekir. Uygulama sırasında rahim ağzı cihaz ile az miktarda olsa zorlandığından 48 saat boyunca banyo yapılmaması, cinsel ilişkiye girilmemesi veya tampon kullanılmaması gerekir. Uygulama kadınların jinekolojik muayene pozisyonunda durması halinde rahim ağzını görüntülemek amacı ile vajinaya yerleştirilen cihaz ile uygulama yapılarak görüntüleme işlemi yapılır.

HSG çekimi yapılan kontroller sonucunda hastaya enfeksiyon olmaması durumunda uygulama yapılabilir. Uygulamanın yapılması için hastaya verilen ilaç sayesinde uygulama sonrasında sorun yaşanmadan işlem yapılması ile kolayca sonuç alınabilir. Gebelik durumu söz konusu olması halinde bu şekilde bir uygulama yapılamaz. Jinekoloji alanında yapılan uygulamalardan biri olan rahim filmi ile rahim içindeki oluşan sorunların anlaşılması sağlanır. Operasyon sonrasında uygulamaya bağlı olarak kanama olabilir. Kanama olması gerekenden fazlaysa ya da operasyon sonrasında birkaç günden daha uzun sürüyorsa bu durumda mutlaka doktora danışılması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Rahim Filmi Çektirmenin Önemi