Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

HSG nedir ve nasıl yapılır?

HSG Nedir, Nasıl Yapılır HSG

HSG bir diğer adı ile rahim filmi bayanlara uygulanan bir uygulama seçeneğidir. Jinekoloji tarafından uygulanan ve farklı durumlarda kontrol amacı ile de yapılan bir uygulamadır. Özellikle bayanlarda kısırlık sorununa çözüm bulmak için yapılacak olan bu röntgen çekimi ile kolayca sonuç alınmaktadır. Rahmin yapısal ve işlevsel özelliklerini incelemek amacı ile cihazlar ile yapılan bir uygulamadır. Rahim içinde oluşacak her türlü durumun kontrol edilmesi için bu şekilde cihazlar ile rahim filminin çekilmesi gerekir. HSG adet kanamasının bitimini talip eden birkaç gün içinde gerekli kontrollerin ardından çekilir.

HSG çekimi sırasında hasta da lekelenme tarzında veya az miktarda vajina da kanama meydana gelebilir. Bu durum oluşabilecek riskler arasında yer alır. Eğer kanama olması gerekenden fazlaysa ya da operasyon sonrasında birkaç günden daha uzun sürüyorsa bu durumda mutlaka doktora danışılması gerekir. Uygulama sırasında rahim ağzı cihaz ile az miktarda olsa zorlandığından 48 saat boyunca banyo yapılmaması gerekir. Bunun dışında cinsel ilişki veya tampon da kullanılmaması gerekir. Uygulama sonrasında hafif ya da orta şiddetli bel veya kasık ağrıları da olabilir. Ağrıların devam etmesi veya artması halinde yine doktora danışılması gerekir.

Doktor Değerlendirmesi HSG Kontrol Sonuçları

Uygulama öncesinde doktor tarafından öncelikle bir değerlendirme yapılır ve ardından işlem yapılabilir. Jinekolojide HSG çekilmesi ile rahim içindeki oluşan sorunların anlaşılması sağlanır. Uygulamanın yapılması için hastaya verilen ilaç nedeni ile uygulama sırasında fazladan rahatsızlık duyulması önlenir. Operasyon sonrasında ateş çıkması enfeksiyon belirtisi olabileceğinden bu durumda da doktor ile irtibata geçilmesi gerekir. Uygulama kadınların jinekolojik muayene pozisyonunda durması halinde rahim ağzını görüntülemek amacı ile vajinaya yerleştirilen cihaz ile uygulama yapılarak görüntüleme işlemi yapılır.

İlginizi Çekebilir  HSG Çekimi ile Rahim Görüntüleme