Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

HSG ile rahim kontrolü nasıl yapılır?

Rahim Kontrolü için HSG (Rahim Filmi)

Kadınlarda rahimde oluşacak hastalıklar nedeni ile kontrol yapılmasını kolaylaştıran rahim filmi yani HSG daha net teşhis konulmasını sağlar. Rahim içinin görüntülenmesini sağlayan HSG çekimi sayesinde rahim yapısında ve kanallarında sorun olup olmadığı kolayca anlaşılmaktadır. Rahim filmi çekimi sırasında oluşan sorunlar arasından en sık görüleni enfeksiyondur. HSG çekimi için konusunda uzman kadın doğum uzmanı ve radyoterapi uzmanının birlikte hareket etmesi gerekir. Kısırlık sorunu için uygulanan rahim filmi ile çoğu zaman rahim filmi çekilmesi sonrası kadınlarda kendiliğinden oluşan gebelikler de artış görülür.

Kadın doğum uzmanı tarafından yapılacak olan uygulama ile rahim içindeki kanallar ve yapının incelenmesini sağlamaktadır. Ağrı eşiği düşük olan hassas bayanlar için rahim filmi anestezi ile çekilebilir. Kullanılan ilaç sayesinde uygulama sırasında bayanları rahatsız etmeyecek şekilde işlem yapılır. Hastanın uygulama öncesinde yarım saat ya da bir saat önce ağrı kesici olması daha rahat olmasını sağlar. Bu uygulama sayesinde rahmin içyapısı ve kanalların açık olup olmadığına bakılmış olunur. HSG çekimi sırasında karında biraz batma hissi veya gerilme gibi bir hissin dışında bir rahatsızlık oluşmayacağından dayanılmayacak türde ağrılı bir işlem değildir. Yapılan bu uygulamanın kadınlar tarafından ağrılı olduğuna dair bir kaygı duyulur.

Rahim içinde oluşacak her türlü durumun kontrol edilmesi için bu şekilde cihazlar ile HSG çekilmesi gerekir. Uygulama yapılırken dikkatli olunması durumunda rahatsızlık veren bir uygulama değildir. Kısırlık kontrollerinin yapılması için kullanılan temel testler arasından bulunmaktadır. Bu sayede hamile kalamayanlar bu uygulama ile düzelerek hamile kalabilirler. Rahim filmi çekimi sırasında nadiren olsa da alerjik reaksiyonlar oluşması söz konusu olabilir. Bu durumda ilaç kullanımına dikkat edilmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir  Rahim Filmi Ne Aralıklarla Çekilir? HSG Sonrası Cinsel İlişkisi