Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

HSG filmi diğer bir adıyla Rahim filmi veya ilaçlı Rahim filmi nedir?

HSG filmi diğer bir adıyla Rahim filmi veya ilaçlı Rahim filmi nedir?

HSG filmi çocuk sahibi olmak isteyenlere ya da tüp bebek tedavisine başlayanlar için istenen radyolojik incelemenin adıdır.

Kadın doğun uzmanının ultrason muayenesinde şüphelendiği ya da ikinci bir görüş istediği, farklı bir yöntemle rahim ve tüplerin değerlendirilmesi yöntemine HSG (Histerosalpingografi) denir.

İlaçlı Rahim Filmi Nedir ve Nasıl Yapılır?

HSG filminde rahimin doğuştan gelen bozuklukları, rahimin dış yüzünde oluşan ve iç duvarında bası etkisiyle hacmi daraltan myomlar değerlendirilir. Ayrıca HSG filmi ile rahimin içerisinde oluşan çocuğun büyüyeceği alanı daraltan polip adlı iyi huylu yapıların varlığı veya yokluğu değerlendirilir. HSG filmi tüplerin açık veya kapalı oluşunu değerlendirirken küçük mukus tıkaçları ile kapanan tüplerin açılmasınıda sağlar ancak tüplerde organik tıkanıklık varsa ve bu hastalık düzeyine ulaşmışsa açma işlemi tam tersi zararlı olabilir.

Geçirilmiş başarısız bir gebelik, istenmeyen gebelik sonucu kürtaj ile sonlandırılan işlemler sonucu, ağır endometritlerle oluşan sineşi(yapışıklık)’ lerinde değerlendirilmesi HSG filmi ile değerlendirilir. Ufak yapışıklıklar açılabilir ancak HSG filmi bu işlem için tedavi şekli değildir. Çünlü yapışıklıklar tekrar etme eğilimindedir.

İlginizi Çekebilir  HSG neden uygulanır?