Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Açık MR Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Açık MR Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Açık MR, teknolojinin son yıllarda hastalara adeta bir hediyesi olmuştur.  Öncelikle MR nedir ona bir göz atalım. Vücudunun herhangi bir bölgesinin dâhili görüntüsünü net alabilmek için MR cihazları kullanılır.

Belli bir bölgeden net görüntü alabilmek için tıbbın son yıllarda başvurduğu ilk yöntem olmuştur. Doğru tedavi için en önemli husus elbette ki doğru teşhisle işe başlamaktır. MR cihazları bunun için önemli bir imkânı sağlamaktadır.

En iyi ve net görüntüyü verebilmektedir. MR manyetik rezonansın kısa yazılımıdır. MR cihazı aslında kocaman bir mıknatıstan ibarettir. Çalışırken X ışınını hiç kullanmaz. Şimdilerde iki çeşit MR çeşidi bulunmaktadır. Açık MR. Kapalı MR.

Kapalı cihazda hasta tamamen kapalı bir alan alınıyor ve etrafı kapalı bir cihazın içine girmek zorunda kalıyordu. Gerek uzun bekleme süresi gerek cihazı çıkardığı yüksek ses sebebiyle hastalarda çeşitli travmatik tablolar ortaya çıkmaktaydı.

Hem zaman kaybına sebep oluyor, hem de hastalara sıkıntı veren bir yöntem olması sebebiyle insanlar tarafından ürkütücü bulunuyordu. Açık MR hakkında bilmemiz gereken en önemli fark şudur ki kıyaslandığında açık MR çok daha konforlu, çok daha hızlı, çok daha sesizdir.

Açık MR İncelemesi Ne Kadar Sürer?

Aslında açık olsun kapalı olsun her iki cihazın da yaptığı işlem aynıdır. Kapalıya kıyasla açık MRın farklarını şöyle anlatabiliriz. Kapalı cihazlara belli kilo standartlarındaki kişiler girebiliyordu. Çünkü cihazın içi belli bir ölçüye sahipti.

Eğer sizin kilonuz bu ölçünün üstündeyse cihaza sığma şansınız bulunmuyor ve teşhis hususunda bu tür hastalar sıkıntı yaşıyordu. Diğer bir hususta kapalı alan fobisi olan hastalarda ortaya çıkıyordu.

Bu hastalar yoğun stres yaşıyorlar ve hareketsiz olunması gereken 15, 20 dakika bu hastalara çok uzun bir işkence haline geliyordu. Son olacakta cihazın çekim sırasında çıkardığı sesler özellikle çocukları ürkütüyordu.

İlginizi Çekebilir  Kısırlığa çözüm için HSG çekimi

Hastalar yanlarında refakatçi bulundurmak istiyor fakat bu pekte mümkün olmuyordu. Oysa açık MRda bu sorunların tamamı ortadan kalmaktadır. Öncelikle cihazın üç tarafı açıktır. Eski cihazlardan daha büyüktür. Hatta hastaların tamamen yatmaları bile gerekmeyebilir. Yanlarında refakatçi bulunabilir, istenirse kitap, gazete vs. okuyabilirler.