Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Neden Açık MR?

blank

Neden Açık MR?

Teknoloji her alanda olduğu gibi tıp alanında da insanlığa büyük hizmetler vermeye devam etmektedir. Son gelişmeler de MR alanında olmuş ve artık MR çektirmek eskisi gibi korkunç bir şey olmaktan yavaş yavaş çıkmaya başlamıştır.

Manyetik rezonans demek olan MR cihazı aslında kocaman bir mıknatıstır. Radyo frekans dalgalarını vücuda göndererek gelen manyetik dalgaları bilgisayar ortamında ekrana verir. MR çekilirken asla X ışını kullanılmaz.

Bu sebepten bu cihazla yapılan çekimler en zararsız olan görüntüleme yöntemidir. Çekim sonrasında herhangi bir ağrı karşılaşılmaz. Görüntüleme anında herhangi alerjik ilaç kullanılmaz. Vücudun değişik bölgelerinde farklı tanılar için kullanılır.

Migren, baş ağrılarında, nörolojik rahatsızlıklarda, beyin tümörü şüphesi bulunduğunda, epileptik yani sara hastalarında, göz, kulak, çene eklemleri sorunlarında, omurga sorunları, disk kayması, disk fıtıklarında, omuz, diz gibi eklem sorunlarında ve bağların durum değerlendirmesi gibi birçok hastalık tanısında MR ilk başvurulan görüntüleme yöntemidir.

Eski yöntemle çekilen MR cihazını etrafı tamamen kapalıydı. Hasta düz bir zeminde yatırılıyor ve cihazın içine itiliyordu. Tünel gibi bir makinenin içine giren hastalarda gerginlik oluşuyor, hareketsiz kalmaları gereken bu durumda korku ve panikle işleri güçleştiriyorlardı.

15 ila 45 dakika arası sürebilen işlem defaten tekrarlanmak durumunda kalıyor, bu durum diğer hastaların takvimlerine de yansıyor ve teknisyenler sıkıntı yaşıyordu. Açık MRdaysa bu sorunların çoğu ortadan kalmaktadır.

Neden Açık MR Tercih Edilir?

Çünkü hastalar üç tarafı açık bir cihazda çekime alınmaktadır. Kilo sorunu olan hastalar kapalı cihaza sığmamaktadırlar. Kilo sorunu olan hastalar içinde en uygun yöntem hiç şüphesiz açık MR’dır. Diğer bir avantajda refakatçi ile odaya girilebilmektedir.

Hasta isterse kitap dergi okuyabilmekte sohbet ederek korkmadan çekim yapılabilmektedir. En çok gerginlik sebeplerinden biride hiç şüphesiz cihazın manyetik dalgalar verirken çıkardığı garip seslerdir. 

Birçok özel klinik bu sorununu da ses yalıtımı yaparak bertaraf etmiştir. Ses vardır fakat minimum düzeydedir. Kapalı alan fobisi ve yüksek sesin oluşturduğu birçok dezavantaj artık açık MRla ortadan kalkmıştır.