Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

HSG neden uygulanır?

HSG (Rahim Filmi) Uygulanmasının Sebepleri Nelerdir?

HSG daha sık bilinen adı ile rahim filmi günümüzde kadınlarda oluşan kısırlık sorunu için temel olarak uygulanan bir yöntemdir. Bu şekilde yapılacak olan uygulama ile rahim yapısında veya kanallarında oluşan sorunlar görüntülenerek bu şekilde doğru tedavi yöntemleri ile sonuç alınabilir. Kadın doğum uzmanı tarafından uygulanan bu işlem rahme yerleştirilen kanül adı verilen cihaz ile yapılmaktadır. Daha öncesinde rahim içine konulan cihaz üzerine bağlanan kanül ile rahim içinde yapı görüntülenerek bu şekilde kanalların kapalı olup olmadığı anlaşılabilir.

HSG Rahim Filmi Uygulama Yöntemleri

Hastane ortamında yapılan uygulama sırasında hastanın jinekolojik muayene pozisyonunda konumlandırılması ile cihazın rahme yerleştirilme işlemi yapılarak işlem yapılabilir. Hastaya HSG sırasında anestezi uygulaması acı eşiğine göre yapılabilir veya yapılmayabilir. Bu durumda hastanın acı eşiğine bağlı olarak değişim gösterir. Bazı durumlarda hastaya operasyon öncesinde verilen ağrı kesici de aynı şekilde rahatlamasını ve daha hafif ağrılar hissetmesini sağlar. Dikkatli bir şekilde uygulama yapılması halinde daha az bir baskı ve dayanılır bir ağrı hissedilir. Uygulama sonrasında hafif ya da orta şiddetli bel veya kasık ağrıları da olabilir. Uygulama öncesinde doktor tarafından öncelikle bir değerlendirme yapılır ve ardından işlem yapılabilir.

Hastada enfeksiyon olması durumunda uygulamanın yapılabilmesi için öncelikle hastanın enjeksiyon tedavisi görmesi ve ardından işlem yapılması gerekir. HSG adet kanamasının bitimini talip eden birkaç gün içinde gerekli kontrollerin ardından çekilir. Bunun nedeni adet kanaması nedeni ile kanalların kapalı olarak görülmesine neden olabileceğidir. Operasyon sonrasında ateş çıkması enfeksiyon belirtisi olabileceğinden bu durumda da doktor ile irtibata geçilmesi gerekir. Rahim içinde oluşacak her türlü durumun kontrol edilmesi için bu şekilde cihazlar ile rahim içinin filminin çekilmesi sağlanır.

İlginizi Çekebilir  Rahim filmi nasıl çekilir?